Reklama

Siły zbrojne

Algierski kontrakt zakończony. Fregata El-Moudamir w drodze do macierzystego portu

Port w Kilonii po zakończeniu procesu szkolenia załogi opuściła algierska fregata rakietowa El-Moudamir (911), druga jednostka typu MEKO A-200AN zbudowana przez stocznię German Naval Yards Kiel GmbH. Okręt ten w drodze do macierzystego portu nad Morzem Śródziemnym ma zawinąć jeszcze do hiszpańskiej Almerii.

Kontrakt na budowę dwóch fregat typu MEKO A-200AN został podpisany pomiędzy algierskim ministerstwem obrony a niemieckim koncernem TKMS (ThyssenKrupp Marine Systems) 26 marca 2012 r. Umowa opiewającą na kwotę 2,176 mld euro, poza okrętami dotyczyła dostawy sześciu śmigłowców AgustaWestland Super Lynx 300, odpowiednich zapasów amunicji oraz szkolenia załóg a także zawierała opcję na budowę dwóch fregat tego typu w lokalnej stoczni. Projekt algierskich jednostek bazuje na fregatach typu MEKO A‑200 SAN (Valour), które w liczbie czterech okrętów zasiliły flotę Republiki Południowej Afryki.

Budowa prototypowej fregaty Erradii (910) rozpoczęła się w roku 2013, zwodowano ją 5 grudnia 2014 r., zaś w pierwsze próby morskie wyruszyła ona 15 września 2015 r. Banderę na tym okręcie podniesiono 26 lutego 2016 r., natomiast przyjęcie go do służby nastąpiło 21 kwietnia 2016 r. w Algierze. Natomiast druga jednostka El Moudamir zwodowana została 11 grudnia 2015 r., próby morskie rozpoczęła 1 sierpnia 2016 r., zaś algierską banderę podniosła 8 grudnia 2016 r. w Kilonii.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Anty C-cal przed 500+

  kasa Kasa..."2,176 mld euro, poza okrętami dotyczyła dostawy sześciu śmigłowców"...+ szkolenie, Amunicja...nasze 13,5 mld zeta to tak z 3mld euro+. U nas to zawsze inne priorytety. Kupil fregaty tylko z pasywnym wre. Mieli na taras widokowy w Juracie. Schowajmy w tle wysokiego brzegu i niech Pasywnie namierza korwety np. serii 20+++ i 22+++. Kutry + ich paswne wre Ale te ploty o Nie trafianiu w cel rbs-15...

 2. Alberty0

  A gdzie były dialogi techniczne? Pytam się gdzie one były?

  1. Boczek

   W 2005 - do 2007. Potem do 2011. Bez dialogu technicznego, to możesz sobie pozyskać amunicje z półki.

 3. adfewfewfwefe

  Algierię stać, a nas nie ?

  1. tomo

   A co w tym dziwnego ? My nie śpimy na ropie.

 4. Roman

  Ale przecież w algierskiej marynarce wojennej też jest piękna fregata El-Mellah zbudowana w polskiej stoczni. To jest powód do dumy dla stoczni Remontowa Shipbuilding. Jak widać nasza stocznia też jest w stanie coś zrobić w terminie i na najwyższym światowym poziomie bo za taką jest powszechnie uznawana fregata El-Mellah, która będzie stacjonować w Tamentfoust w ESNT - Est d'Alger.

 5. sojer

  HA ha ha. Przecież Algieria zapłaciła za oba, a jak można było ukończyć ORP Ślązak, skoro przez 16 lat na budowę wydano mniej niż miał kosztować jedenokręt, a lwią część pochłonęły maszyny, koszty magazynowania, konserwacji, zabezpieczenia i... pensje. Bez pieniędzy to i Niemiec nie wybuduje.

 6. a

  Algieria ma dwie nowoczesne fregaty. Zazdrość w czystej postaci. Jak to zestawię z naszym dziadostwem to się nóż w kieszeni otwiera.

  1. Gizmo

   Algieria posiada całkiem powazne złoza ropy i budrzet obronny wiekszy niz Polska.

 7. Pim

  Budowa trwała krócej niż Ślązaka? Nic to, teraz my zbudujemy fregaty, lepsze, taniej, szybciej. Nie mam wątpliwości.

Reklama