Afganistan: eksplozja w pobliżu meczetu

3 października 2021, 13:12
Kabul,_Id_Gah_Mosque
Fot. KevinScottNL/Wikimedia/CC BY-SA 3.0
Reklama

Silna eksplozja, do jakiej doszło w niedzielę po południu w pobliżu meczetu Eid Gah, drugiego co do wielkości w Kabulu, pociągnęła za sobą wiele ofiar wśród ludności cywilnej - przekazali talibowie.

Meczet Eid Gah znajduje się we wschodniej, zamożnej części miasta, w pobliżu mostu Mahmud Khan i Stadionu Narodowego. W niedzielę odbywało się tam nabożeństwo żałobne ku czci matki Zabihullaha Mudżahida, rzecznika talibów, a od 7 września ministra informacji i kultury Afganistanu.

Żadna z organizacji militarnych działających w Afganistanie nie przypisała sobie na razie tego zamachu bombowego.

Od czasu przejęcia przez talibów władzy w Afganistanie 15 sierpnia, zamachy bojowników IS-K się nasiliły. 26 sierpnia to radykalne ugrupowanie dokonało przy lotnisku w Kabulu pierwszego samobójczego ataku bombowego po przejęciu władzy przez talibów, zabijając około 200 osób, w tym 13 amerykańskich komandosów.

W sobotę 2 października Afganistan uzbrojeni bojowcy Państwa islamskiego Chorasanu zabili dwóch talibów i trójkę cywilów w Dżalalabadzie na wschodzie kraju, niedaleko granicy z Pakistanem. Z kolei w piątek talibowie zaatakowali kryjówki IS na północy Kabulu, zabijając i zatrzymując nieokreśloną liczbę bojowników. Rywalizacja i walki między oboma ugrupowaniami podlegają stałej eskalacji - podkreślają agencje.

Reklama
Reklama
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
Bosman
wtorek, 5 października 2021, 04:01

Przerażający jest stopień zbydlęcenia tych „bojowników” , rzekomo wyznających tą samą religię, skoro nawet nie uszanują własnych świątyń i obrzędów.

ito
poniedziałek, 4 października 2021, 10:11

Cóż, prawidłowość, że Afganistan nietrudno zdobyć, trudno utrzymać dotyczy, jak widać, również Talibów.

Olender
niedziela, 3 października 2021, 19:49

Kiedyś ktoś któregoś wytnie... wystarczy wziąć popcorn

Eee tam
niedziela, 3 października 2021, 17:23

Ciężko dogadać podział największego rynku produkcji haszyszu na świecie. A klienci w Rosji i Chinach czekają na dostawy.

ito
poniedziałek, 4 października 2021, 10:07

To największy rynek hery. Największym odbiorcą są Stany i UE. Liderem w haszyszu jest Maroko- jego największym odbiorcą jest UE, zaraz potem USA. Rosja to marny rynek- w dużym stopniu samowystarczalny, Chiniole zajmują się przede wszystkim handlem.

Davien
wtorek, 5 października 2021, 08:22

Akurat kłamczyszku ito heroina z Afganistanu trafia do Rosji i Europy a nie do USA, wiec juz nie zmyslaj. Haszysz jest najpopularniejszy w krajach arabskich i w Indiach a Afganisan jest obecnie głównym producentem Haszyszu, którego ok 70% trafia do krajów arabskich i do Zachodniej Europy. Sama UE zuzywa ok 600-700 ton podczas gdy produkcja idzie w tysiące ton wiec panei ito.....

Sowa
niedziela, 3 października 2021, 22:20

Niestety racja

Y
niedziela, 3 października 2021, 17:35

agresywne negocjacje

Tweets Defence24