Reklama

Geopolityka

Abramsy już strzelają w Żaganiu [WIDEO]

 • Jerzu Buzek. Fot. EPP/Flickr
  Jerzu Buzek. Fot. EPP/Flickr
 • Fot. MAP
  Fot. MAP

Amerykańscy żołnierze z 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 4. Dywizji Piechoty stacjonujący w Żaganiu już rozpoczęli szkolenie poligonowe. Jednym z pierwszych etapów było strzelanie artyleryjskie z głównego uzbrojenia czołgów Abrams.

Jak podaje US Army, żołnierze z kompanii Bravo oraz Charlie należących do 1. batalionu 8. pułku piechoty z 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 4. Dywizji Piechoty rozpoczęli wczoraj strzelanie w ramach Live Fire Accuracy Screening Test (LFAST). Czołgi Ambrams należące do batalionu przeszły kalibrację amunicji 120 mm w celu przygotowania do precyzyjnego strzelania.

Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, czyli ABCT to około 3,5 tysięcy żołnierzy wyposażonych m.in. w ponad 80 czołgów, ponad 140 bojowych wozów piechoty Bradley i ponad 400 samochodów HMMWV w różnych wariantach. Pobyt wojsk amerykańskich będzie miał charakter trwały, ciągły i rotacyjny - zmiany brygad będą przeprowadzane w taki sposób, aby w każdym momencie w Europie znajdowała się co najmniej jedna jednostka gotowa do użycia. Będą one ćwiczyły i szkoliły się na terenie całego kraju oraz będą obecne w pozostałych państwach wschodniej flanki NATO.

Czytaj także: Dlaczego Amerykanie rozmieszczają brygadę pancerną w Żaganiu? [OPINIA]

Pierwszą rotację ABCT tworzy 3. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z 4. Dywizji Piechoty stacjonująca na co dzień Fort Carson w stanie Colorado w Stanach Zjednoczonych. Dowództwo brygady oraz batalion inżynieryjny i wsparcia brygady, 3. Batalion 29. Pułku Artylerii i 4. Batalion 10. Pułku Kawalerii (batalion rozpoznawczy) będą stacjonowały w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. Z Polski część elementów ABCT zostanie rozmieszczona w innych lokalizacjach na wschodniej flance NATO. Jeden batalion trafi na początku do państw bałtyckich (potem będzie wykonywał ćwiczenia w Europie zgodnie z zapotrzebowaniem), jeden do Bułgarii i Rumunii, a jeden zostanie przemieszczony do Niemiec.

Reklama

Komentarze (10)

 1. Porfir

  czy można uznać że Abramsy i te haubice to coś gorszego od naszych zmodernizowanych A5 (termowizja) i Krabów (40 km zasięgu, wkrótce amunicja programowalna) ? W sumie fajnie że są ale bardziej przydałaby się 1 bateria Patriot PAC-3 MSE .. o THAAD nawet nie marzę.

  1. vvv

   m1a2 sep2 jest pod kazdym wzgledem lepszym czolgiem niz 2a5/6/ czy 2pl. jedynie nanjnowsze wersje 2a7v z nowa armata L55a1 i wymienionymi wkladami pancerza specjalnego wiezy i kadluba z opcja dopancerzenia bokow moze byc rowna lub wyzsza. oczywiscie leony maja lepsze dzialo ale moderska m1a2 do sep3 i wyzej przewiduje dodanie kilku ekstra ton pancerza nowa termo i przewiduje sie wymienic armata na ich nowa XM360E1 oraz prawdopodobnie automat ladowania. dodatkowo fukcja dzialonowego ma zostac zmieniona na operatora dronow i pojazdow bezzlogowych wspoldzialajacych z czolgami. THAAD prawdopobnie bedzie w redzikowie i zasieg tych rakiet mozna liczyc na ~400km

 2. ikar

  Kamuflaż pustynna burza....

 3. xXx

  I płoną w Jemenie , a Leosie w Syrii

  1. Wawiak

   A widziałeś kiedyś niezniszczalny czołg?

 4. filip 71

  I bardzo dobrze, bo na mrozie i śniegu wszystko przecież inaczej działa jak w upale czy umiarkowanej temperaturze.

 5. łuki

  Czy ten sprzęt zostanie przemalowany ?

  1. King

   A po co? Przecież właśnie chodzi o to, żeby wszyscy widzieli, ze on tu jest.

  2. Riddler

   Ale po co? Przecież te czołgi są tutaj dla picu, PR tylko.

  3. xyz

   Po co? Jak się trochę obłoci na poligonie to będzie miał najlepszy kamuflaż z możliwych :)

 6. 123

  Mam nadzieję, że nie pociskami ze zubożonego uranu! Bo nie da się już wejść na ten poligon! Abramsy ze swoimi uranowymi płytami ochronnymi pewnie świecą na kilometr!

  1. Fizyk

   Poczytaj najpierw co to jest ZUBOŻONY uran, później się bierz za pisanie.

  2. uze

   Zubożony uran ma radioaktywność zaledwie 4x większą niż promieniowanie tła... Tak więc na prawdę jest się czego bać.

  3. gunner

   Do strzelań jak te używa sie amunicji treningowej w kolorze niebieskim. Czarna bojowa ze zubożonego uranu jest tylko używana w prawdziwym boju - naboje M829A3 i M829E4 o przebijalności 1200mm RHA z dystansu 2km. Tego ruskie się boją jak święconej wody. Dlatego te nędzne 87 czołgów M1A2 zmienia sytuację strategiczną w regionie. Ruksie nie są już bezkarne, jak fikną do dostaną skuteczny strzał "złoty strzał"

 7. tankcom

  czy na fotce "dolnej" druga od prawej to ta Lubawa? zielona sosna typowa od Niska i nizinnych "goroli" naszych z "nagimi"T-72M (+patrz Mazury) czy nie jest lepsza od kowbojskiego maskowania. z prerii KOLORado? przepraszam jak Ich farba zmyla typowego poborowego sowchozowego. z dublowanymi do niedawna nawet na T-90 termowizorami - przez Aktywne reflektory podczerwieni

 8. lilo

  coraz wiecej sprzetu bedzie przybywalo do polski. az milo popatrzec

 9. pustynny lis

  Niemcy kiedyś to wapnem malowali czołgi na zimę :)

 10. Kot

  Oj. Denerwują białego niedźwiedzia, nie potrzebnie

  1. tak tylko...

   Ma pan rację, nie denerwujmy niedźwiedzia, wyprośmy Amerykanów. Przecież wiadomo, że Polska osamotniona i pozbawiona wsparcia sojuszników może czuć się bezpieczniejsza. P.S. http://www.cyberdefence24.pl/527345,rosyjscy-hakerzy-przeciwko-wojskom-usa-w-polsce-dezinformacja

Reklama