7,5 mln dolarów na celowniki dla śmigłowców Apache

21 kwietnia 2020, 14:29
AH-64E Apache front
Fot. Lockheed Martin

Koncern Lockheed Martin otrzymał wart 7,56 mln dolarów kontrakt dotyczący dostaw i serwisu elementów systemu celowniczego M-TADS i systemu optoelektronicznego pilota PNVS śmigłowca uderzeniowego Boeing AH-64E Apache. Realizacja kontraktu dla U.S. Army ma zostać zakończona do końca 2022 roku.

Moduł M-TADS/PNVS to charakterystyczne głowice optoelektroniczne, umieszczone na nosie śmigłowca AH-64E Apache, dostarczane przez koncern Lockheed Martin. Zawarty 20 kwietnia kontrakt stanowi modyfikację ubiegłorocznej umowy, dotyczącej dostaw tych elementów dla zmodyfikowanych i fabrycznie nowych śmigłowców Apache „Echo” dla U.S. Army. Gestorem jest, podobnie jak w poprzednim przypadku, U.S. Army Contracting Command z bazy Rock Island Arsenal w stanie Illinois.

Moduł M-TADS/PNVS jest niejako głęboką modyfikacją pierwotnego systemu, stosowanego na śmigłowcach wersji D. Zapewnia on wyższe, niż w poprzednich modelach, możliwości wykrywania i identyfikacji oraz naprowadzania uzbrojenia, w każdych warunkach pogodowych w dzień i w nocy. De facto są to dwie niezależnie działające głowice optoelektroniczne. Mniejsza, górna część to M-PNVS (ang. Modernised Pilot Night Vision Sensor) i jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest dla pilota. Przekazując mu obraz otoczenia z kamery IR oraz noktowizora działającego w bliskiej podczerwieni. Głowica śledzi ruchy głowy pilota, dosłownie patrząc tam gdzie on, a obraz rzucany jest na wyświetlacz nahełmowy.

image
Fot. Lockheed Martin

Znacznie większa głowica M-TADS (ang. Modernized Target Acquisition Designation Sight) przeznaczona jest dla strzelca pokładowego. Poza funkcjami podobnymi do spełnianych przez system pilota, posiada również optyczny i elektroniczny zoom, co ułatwia wykrywanie i niszczenie celów na dalszym dystansie. Pozwala również na prowadzenie ognia z działka pokładowego, pocisków niekierowanych oraz podświetlanie celów dla pocisków kierowanych na odbite światło lasera.

Dzięki modułowej konstrukcji M-TADS/PNVS można nie tylko łatwo modyfikować i unowocześnić w przyszłości, ale też uproszczono jego obsługę i serwisowanie, skracając np. czas demontażu i wymiany głowicy M-TADS z 13 godzin do około 45 minut.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
LMed
wtorek, 21 kwietnia 2020, 17:01

I jak tu takiego Apacha nie kupić.

Fanklub Daviena
środa, 22 kwietnia 2020, 10:55

Jasne, zrezygnujmy z kształcenia części lekarzy i modernizacji sieci kolejowych i kupmy Apache od Wielkiego Wuja. Na cegłach będą ładnie wyglądać obok F-16 na cegłach.

Davien
piątek, 24 kwietnia 2020, 03:02

Funku ale wam w Rosji nikt nei spzreda Apache'a a co do modernizacji kolei czy kształcenia lekarzy to raczej pomysli ile byscie mieli zamiast tych T-90M czy Poseidonów.

Piotr ze Szwecji
środa, 22 kwietnia 2020, 13:35

Jeśli chodzi o środki przeciwpancerne, to śmigłowce latające są najważniejsze. Od końca WW2 lotnictwo jest głównym niszczycielem czołgów (li wszystko to wymienione na cegłach). Wszystkie inne środki przeciwpancerne, włącznie z innymi czołgami to tylko przystawki do lotnictwa. CFE nakłada limit na Polskę 130 śmigłowców uderzeniowych. To, że mierzymy się na zakup ledwie 24 sztuk to polska tragedia narodowa. 48 sztuk AH-64 winno być na przywitaj się, plus polskie i zakupione za granicą modernizowane Mi-24/35 do wypełnienia tego limitu. Do wsparcia taktycznego żołnierzy na froncie Polska winna też pomyśleć o zakupie 150 lekkich szkolno-bojowych odrzutowców (w ramach limitu CFE). Niestety priorytetem z jakiegoś powodu (planujemy atak na kogoś?) jest naprawa, modyfikacja i modernizacja tych 700 polskich czołgów i program Wilk. Nie powinniśmy wpierw nastawić się na obronę terytorium Polski, nim będziemy planować wojny ekspedycyjne na sąsiadów Polski?

hobbymilitia81
wtorek, 21 kwietnia 2020, 20:44

już dawno program KRUK powinien być zakończony i 24 takie powinny latać

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
środa, 22 kwietnia 2020, 00:54

to nikomu nie potrzebne lepiej emeryty niech mają po 1000

Tweets Defence24