Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

69 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie

  • Fot. YouTube.com
    Fot. YouTube.com

1 sierpnia 1944 r. wybuchło powstanie warszawskie. Było to największe przedsięwzięcie zbrojne podziemia w okupowanej przez III Rzeszę Europie. Trwało 63 dni, podczas którego żołnierze Armii Krajowej prowadzili walkę o niepodległą Polskę. Powstanie warszawskie zostało przeprowadzone w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.
Powstanie warszawskie zostało rozpoczęte zbrojnym wystąpieniem oddziałów Armii Krajowej 1 sierpnia 1944 o godz. 17.00  tzw. Godzina „W”. Walki zakończyły się natomiast 2 października 1944 w godzinach wieczornych. Plan powstania został opracowany przez komendanta Okręgu Warszawskiego AK, pułkownika Antoniego Chruściela „Montera”. Przyjęto w nim założenie, że oddziały polskie będą w stanie prowadzić działania zaczepne przez 2-3 dni, a w razie niekorzystnego obrotu spraw będą mogły wytrwać w obronie maksymalnie przez 14 dni (przy założeniu, że możliwe będzie uzyskanie broni ze zdobyczy i zrzutów). W rzeczywistości walki trwały 63 dni.

Już wczoraj z udziałem prezydenta RP w stolicy rozpoczęły się centralne uroczystości związane z upamiętnieniem rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Bronisław Komorowski przekazał Ordery Wojenne Virtuti Militari rodzinom dziewięciu powstańców warszawskich; zostały one nadane rozkazem dowódców jeszcze w czasie powstania. Wręczył też odznaczenia żyjącym weteranom i osobom zasłużonym dla upamiętniania historii.

Dziś nastąpi ciąg dalszy obchodów w Warszawie:

- godz. 10.00 - Park im. Generała Orlicz-Dreszera - uroczystość przy Pomniku "Mokotów Walczący - 1944"

- godz. 14.00 - Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i AK - uroczystość składania wieńców

- godz. 17.00 - Cmentarz Wojskowy na Powązkach - uroczystość składania wieńców przed Pomnikiem "Gloria Victis"

- godz. 19.30 - Cmentarz Powstańców Warszawy - uroczysty Apel Poległych połączony ze składaniem wieńców przed pomnikiem "Polegli Niepokonani 1939 - 1945"

- ok. godz. 20.30 - Cmentarz Powstańców Warszawy - Msza Święta

- godz. 21.00 - Kopiec Powstania Warszawskiego - uroczyste zapalenie Ognia Pamięci.

http://youtu.be/DHBtxwE_bQ0

W ostatnich dniach Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentowało zwiastun nowego filmu opowiadającego o wydarzeniach z 1944 roku. „Powstanie Warszawskie" to pierwsza na świecie produkcja fabularna zmontowana w całości z materiałów dokumentalnych, opowiadająca o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej - informuje Muzeum Powstania Warszawskiego. Jak wyliczają autorzy, do przejrzenia było 6 godzin kronik z Powstania Warszawskiego, pracowano przez 6 miesięcy, 1000 godzin trwały konsultacje kolorystyczne, zrobiono 1200 ujęć i wybrano 112 000 klatek.

(MG)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama