Reklama

Polityka obronna

6,5 mld na modernizację służb mundurowych. Projekt ustawy

Fot. Policja
Fot. Policja

Ponad 6,5 mld zł w ciągu czterech najbliższych lat trafi do policji, straży pożarnej i granicznej oraz Biura Ochrony Rządu - zakłada projekt ustawy o ustanowieniu programu modernizacji służb mundurowych w latach 2017-2020. Przygotowany przez MSWiA projekt trafił właśnie do konsultacji.

Ogólna kwota wydatków na realizację programu wyniesie 6,5 mld zł, w tym w: 2017 r. – 1,4 mld zł, 2018 r. – 1,3 mld zł, 2019 r. – 2,4 mld zł, 2020 r. – 1,3 mld zł.

Jak przekonują autorzy projektu ustawy, realizacja programu przyczyni się do zwiększenia sprawności, skuteczności i efektywności działania formacji podległych MSWiA, co przełoży się na poprawę bezpieczeństwa publicznego i ochrony obywateli.

Program obejmuje przede wszystkim inwestycje budowlane (2,3 mld zł), zakup samochodów i innych środków transportu (1 mld zł), sprzętu informatycznego i łączności (1 mld zł) oraz uzbrojenia (214 mln zł).

Część środków zarezerwowano na podwyżki uposażeń ponad 150 tys. funkcjonariuszy (1,1 mld zł) oraz płac ponad 30 tys. pracowników cywilnych (260 mln zł). Mają być one wypłacone w dwóch etapach - 1 stycznia 2017 r. i 1 stycznia 2019 r.

Największym beneficjentem programu będzie policja (4,1 mld zł) oraz straż pożarna (1,2 mld zł). W ciągu czterech lat do SG trafi 991 mln zł, a do BOR - 166 mln zł.

Na budowę nowych oraz przebudowę istniejących jednostek policji zaplanowano 1,5 mld. Chodzi o komisariaty, komendy powiatowe i miejskie, a także utworzenie kompleksu obiektów szkoleniowo-dydaktycznych i unowocześnienie strzelnic. Na zakupy policyjnego sprzętu transportowego, m.in. nowych śmigłowców wielozadaniowych oraz obserwacyjno-patrolowych, a także wymianę ponad 2,4 tys. pojazdów, zaplanowano 624 mln zł.

Na sprzęt i uzbrojenie policja planuje przeznaczyć 76 mln zł. Plan zakupów obejmuje m.in. ok. 10 tys. nowoczesnych pistoletów z amunicją 9 mm o zwiększonej sile ognia (magazynki o pojemności 15-17 naboi). Ma to pozwolić na wymianę pistoletów P-64 i P-83 (pojemność magazynka 6-8 naboi). Policja chce także kupić pistolety maszynowe i karabinki szturmowe dla służb antyterrorystycznych, w miejsce karabinków AKMS.

Straż Graniczna planuje m.in. budowę i rozbudowę obiektów w jednostkach SG, budowę strzelnic oraz przebudowę aresztów w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. W ramach programu ma zostać kupionych ponad 700 pojazdów, w tym głównie samochody patrolowe i terenowe, mikrobusy, ambulanse medyczne oraz motocykle i skutery śnieżne. SG planuje też zakup lekkiego śmigłowca jednosilnikowego, turbinowego z nowoczesnym systemem obserwacji średniego zasięgu oraz morskie jednostki interwencyjno-pościgowe.

Na zakupy sprzętu uzbrojenia i techniki specjalnej planuje się wydatkować kwotę 46 mln zł, w tym głównie na zakupy: ponad 6 tys. pistoletów, karabinków i pistoletów maszynowych.

W PSP inwestycje budowlane wyniosą 396 mln zł, w tym rozbudowa budynku Komendy Głównej PSP na potrzeby Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności oraz przebudowy budynków w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie i w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie. Wydatki straży pożarnej na zakupy sprzętu transportowego wyniosą 302 mln zł, chodzi m.in. o zakup 400 ciężkich i średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych.

Program dla BOR przewiduje m.in. 56 mln zł na inwestycje budowlane oraz 42 mln zł na ponad 90 samochodów reprezentacyjnych, opancerzonych, ochronnych oraz inne pojazdy. BOR chce także wydać 25 mln zł na uzbrojenie i sprzęt specjalny. Jak podkreśla MSWiA, pozwoli to na wprowadzanie sprzętu nowej generacji, w tym dla ochrony placówek poza granicami kraju. Wydatki na sprzęt informatyczny i łączności wyniosą 5 mln zł. BOR zaplanowało także zakup ok. 400 pistoletów, pistoletów maszynowych i karabinków szturmowych.

Autorzy projektu chcą, by ustawa weszła w życie 1 stycznia 2017 roku.

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze (4)

 1. E[p]

  Polska policja nie potrzebuje dotacji. Za mandaty za spozywanie alkoholu w miejscach publicznych moglaby sobie zloty palac wybudowac.

  1. xyz

   odrobina elementarnej wiedzy pozwoliła by na to abyś wiedział gdzie idą pieniądze z mandatów, na pewno nie dla Policji

 2. MAG

  Choć sam zamysł "dofinansowania" służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo RP i jej obywateli uważam za słuszny moje wątpliwości budzi znalezienie w budżecie funduszy (6,5 mld. zł.) na ten cel. Rząd obiecuje już praktycznie wszystko (albo prawie wszystko) i wszystkim: zapewnienie "na lata" finansowania programu 500+, "prawie darmowe" mieszkania dla setek tysięcy (jeżeli nie milionów) Polaków, podniesienie budżetu MON do 3% i zwiększenie liczebności armii o 50%, ze już o innych fantasmagoriach nie chce mi się pisać. Ale ci co to obiecują nie wspominają już jak zamierzają te rzeczy sfinansować. Niestety Polska to nie USA (których wzrost gospodarczy w ostatnim czasie oparty jest głównie na wydajności ich przemysłu poligraficznego tj. na możliwości maksymalnego dodrukowywania "pustych" dolarów liczonych w miliardach miesięcznie) i gdybyśmy my zaczynając wzorować się na "Wielkim Bracie" zaczęli masowo dodrukowywać złotówki wywołamy co najwyżej potężna inflacje bo póki co światowy handel ropą (i nie tylko) rozliczany jest w USD a nie naszych złotych.

  1. Heniek

   Kasy wbrew pozorom w budżecie zawsze było trochę, wystarczyło nie upłynniać jej na lewo albo nie dotować grubych ryb, nie wspierać Grecji, planów Juncknera i tak dalej...:)

  2. rmarcin555

   @MAG Drukowanie w Polsce jest nierealne, nawet Szałamacha nie jest tak głupi. Będzie za to podwyżka podatków jeszcze w tym roku.

 3. lukin

  Policji pilnie potrzebne są nowe śmigłowce.

 4. sw

  a Służba Więzienna to nie jest służbą mundurową? no fakt, my należymy pod Ministra Sprawiedliwości

  1. inni

   SW zawsze zbierała splendor za to czego nie robiło, tak jest np z SDE. Inne formacje pracują na wasze konto, ciągle narzekacie i utyskujecie. Weście się lepiej do roboty.

Reklama