Reklama

Geopolityka

400 mln zł z budżetu obronnego dla służb MSWiA w 2018 r. Jest zgoda Sejmu

Fot. Policja.pl
Fot. Policja.pl

Sejm uchwalił w piątek tzw. ustawę okołobudżetową, która stanowi podstawę m.in. do przekazania z budżetu obronnego prawie 400 mln zł na program modernizacji służb mundurowych podległych MSWiA. Przeszła m.in. poprawka, która – jak wyjaśniła jedna z posłanek – „gwarantuje środki na uposażenia dla przyszłych funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej”, którą rządzące PiS chce przekształcić w nową służbę mundurową.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2018, której projekt przygotowało Ministerstwo Finansów, wśród wielu innych rozwiązań stanowi prawną podstawę do przeznaczenia części środków z budżetu obronnego (wynoszących w sumie 2 proc. PKB) na sfinansowanie modernizacji służb podległych MSWiA oraz na Śmigłowcową Służbę Ratownictwa Medycznego. Wydatki te są już uwzględnione w projekcie budżetu na przyszły rok, nad którym Sejm pracuje od września.

Czytaj więcej: Projekt: prawie 400 mln zł z budżetu MON na służby MSWiA

Zgodnie z ustawą okołobudżetową niecałe 396 mln zł z puli wydatków obronnych zostanie w 2018 r. przeznaczone na finansowanie programu modernizacji policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu. W porównaniu do pierwotnego projektu w przyjętych w piątek przepisach nie ma już zastrzeżenia, że mają to być wydatki "w zakresie sprzętu transportowego, uzbrojenia i techniki specjalnej, informatyki i łączności oraz wyposażenia osobistego i ochronnego funkcjonariuszy". Przyjęcie takiej zmiany zarekomendowała sejmowa komisja finansów publicznych.

W trakcie sejmowych debat przesunięcie części środków z budżetu obronnego na służby MSWiA było krytykowane przez PO i Nowoczesną, które uważają, że takie działania nie przysłużą się wojsku. Z kolei MON i Ministerstwo Finansów argumentowały, że chodzi o sprzęt i uzbrojenie, które może być wykorzystywane w sytuacji zagrożenia również przez żołnierzy, oraz że takie przesunięcia są zgodne z metodologią obliczania wydatków obronnych przez NATO.

Czytaj więcej: Budżet 2018: sejmowa komisja podzielona ws. finansowania przez MON służb MSWiA

Zgodnie z ustawą okołobudżetową prawie 40 mln zł z budżetu obronnego ma natomiast w przyszłym roku trafić na "przedsięwzięcia związane z zapobieganiem skutkom deficytu pilotów w Śmigłowcowej Służbie Ratownictwa Medycznego (HEMS)" oraz na modernizację samolotowego zespołu transportowego w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym w Warszawie. W tym zakresie nie było zmian w porównaniu z projektem, który przysłał do Sejmu rząd.

W drodze poprawki złożonej już posłów w ustawie znalazł się natomiast zapis o dodatkowych pieniądzach na wynagrodzenia w Kancelarii Sejmu – w sumie 14,3 mln zł. Te zapisy "gwarantują środki na uposażenie dla przyszłych funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej" – tłumaczyła podczas debaty, która odbyła się w nocy ze środy na czwartek po godz. 2:00, posłanka Maria Zuba (PiS), która była sprawozdawcą komisji. W Sejmie trwają prace nad projektami przekształcającymi Straż Marszałkowską w służbę mundurową. Formalnie są one inicjatywą jednej z sejmowych komisji, ale największymi orędownikami zmian są posłowie mającego większość PiS. Obecnie strażnicy nie są funkcjonariuszami, lecz pracownikami Kancelarii Sejmu.

Czytaj więcej: Projekt ustawy o Straży Marszałkowskiej [ANALIZA]

Ustawa okołobudżetowa przewiduje ponadto, że program modernizacji Służby Więziennej w 2018 r. może zostać dofinansowany kwotą do 100 mln zł z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Opisane wydatki związane z obronnością i bezpieczeństwem stanowią jedynie część ustawy okołobudżetowej. Są w niej przepisy związane m.in. ze świadczeniami dla nauczycieli i pracowników uczelni publicznych, świadczeniami i wynagrodzeniami w sektorze finansów publicznych, Funduszem Pracy, Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Funduszem Rozwoju Kultury Fizycznej i wieloma innymi zagadnieniami.

Czytaj więcej: Wydatki obronne będą wyższe. Prezydent podpisał ustawę

Zgodnie z projektem ustawy budżetowej na 2018 r. wydatki obronne zaplanowano w wysokości 44,144 mld zł. Jak co roku większa część z nich – prawie 40,388 mld zł – znajduje się w części 29 budżetu państwa Obrona Narodowa. W pozostałych częściach budżetu państwa zapisano na obronność nieco ponad 756 mln zł.

Czytaj więcej: Wydatki bieżące na obronność w 2018 r. wzrosną dwa razy szybciej niż majątkowe [ANALIZA]

Teraz ustawa okołobudżetowa na przyszły rok trafi do Senatu, który może wprowadzić poprawki.

Reklama

Komentarze (11)

 1. Podbipięta

  Sprawa jest jasna,Pan premier Morawiecki zgodził się na podwyższenie wydatków na MON pod warunkiem przekazania ok 800 mln zł przez dwa lata dla pana min, Błaszczaka.Budżet jest budżet.Ale przypominam że za rządów PO zniknęło z budżetu MON ponad 12 mld zł.I koniec i bomba a kto nie rozumie ten trąba!

  1. K.

   To nie to samo . Oddawanie pieniędzy do budżetu w czasie kryzysu gospodarczego , kiedy są cięte wydatki wszystkich ministerst to nie to samo co kreatywna księgowość w czasie prosperity . Jakie 2 % PKB jeżeli z założenia mają być przekazane na inne ministerstwa ? Jeszcze jedno pytanie, suma 12 mld. - jakieś źródło ?

  2. Dropik

   Ten symetryczne jest niezrozumiały. Wtedy był kryzys swiatowy a postępowania w powijakach więc i tak nie było czego kupować. Teraz jest boom na świecie a postępowania mógłbym skończone , ale minister wszystko wycofał no i nie ma na co wydać tych pieniędzy . Niechaj miało być. Z resztą nie chodzi o 400 mln . Tych wydatków jest znacznie więcej. Stocznie węgiel itd , no i WOT na który jest już miliardy.

 2. vvv

  a co tam 0,4mld tam, 2,5mld na samoloty vip, 1,5mld na WOT, 1,5mld na zakupy msbs, beryli, ukm-2000p jelczy dla WOT ale nagle nie ma kasy na homara, nerew i wisle lub biedo moderke pt-91 do wersji pt-91m2 czy nowoczesjnej amunicji 120/125mm :) a SAR robimy na smiglowcach ktorych resursy sie juz skonczyly. Wazne ze sluzba wiezienna, straz marszalkowska i ot dostana nowe mundury galowe, wegiel kupiony a autosan dostal 2mld dofinansowania :) wojsko moze nadal jezdzic brdm-2, bwp-1 i t-72m1 a podstawowym granatnikiem jest rpg-7

  1. Lili

   Ale za to wojsko jedzenia dostaje tyle że rozdają po rodzinach....

  2. ciekawski

   A z kim teraz nasze dzielne wojsko prowadzi wojnę?

 3. Ciekawski

  Budżet MON to budżet MON, budżet MSW to budżet MSW. Co tutaj jest grane? Może jeszcze niech sfinansują PKP z budżetu MON!

 4. Funkcjusz

  A co z OBIECANĄ podwyżką dla Policjantów na najniższych szczeblach którzy za narażania życia mają wynagrodzenie mniejsze niż kasjerka w Lidlu

  1. trat

   do Funkcjusza_____a to wojsko ma wam dac podwyzke ze swojego budzetu?! lekarzom , gornikom , nauczycielom i calej reszcie tez? wlasnie w ten sposob od lat jest drenowana kasa z MON (cicha rezerwa budzetowa) przez co armia to obraz nedzy i rozpaczy

 5. kass

  Jednym słowem podniesienie nakładów na obronność do 2% PKB odbyło się tylko na papierze, a w realu nadal jest znacznie mniej bo jak nie samoloty dla VIPów, to węgiel, albo na mundury dla policji i straży marszałkowskiej... Lata płyną, rządy się zmieniają, a w wojsku po staremu.

  1. Beryl

   A hitem są kraby I langusty, obiekt westchnien przez kolejne 30 lat,ktore miedzyprawda a Bogiem na wspolczesnym polu walki sa tyle potrzebne co świni siodło....

 6. Pablo

  Uff... Już się bałem, że się nie zgodzą...

 7. pirat

  Brawo AM! Jak nie wykupywanie węgla zalegającego na hałdach z pieniędzy MON to dofinansowanie straży marszałkowskiej, która ostatnio wsławia się w blokowaniu dostępu dziennikarzom.

 8. gość

  Czym to się różni od zabierania pieniędzy z budżetu MON przez poprzednią ekipę?Efekt ten sam a tu żadnego kryzysu,podobno VAT uszczelniony,największe wpływy od lat,rekordowo niskie bezrobocie i górka budżetowa...

  1. Vvv

   Taka górka ze w tym roku jest 30mld deficyt

  2. Grzesiek

   Zanim sie na gorke wespną z tej doliny co była to chyba jeszcze trochę im zejdzie

 9. CB

  W Polsce de facto nie ma takiej instytucji jak "Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego", a istnieje "Lotnicze Pogotowie Ratunkowe" i podlega pod Ministerstwo Zdrowia. Czyli jak rozumiem, z budżetu MON będzie dofinansowywane nie tyko MSWiA ale również Ministerstwo Zdrowia?

 10. mata

  bravo - czekamy aby reszte pieniedzy swojego budzetu MON przekazal np na teatry , kina i nową fabryke waty cukrowej i wykałaczek

 11. miik

  2%PKB na wojsko to fikcja. Nie ma co się chwalić na arenie międzynarodowej, że jako jedno z niewielu państw NATO dajemy minimalne 2%. To się nazywa sprytne zaksięgowanie.

Reklama