Siły zbrojne

150 rakiet AIM-120C-7 AMRAAM dla polskich F-16

Fot. Staff Sergeant Vince Parker (USAF)
Fot. Staff Sergeant Vince Parker (USAF)

Departament Stanu USA zaakceptował sprzedaż do Polski kolejnej partii rakiet powietrze-powietrze AIM-120C-7 AMRAAM. Zakup 150 pocisków może kosztować maksymalnie 250 mln USD. 

Rząd Polski wnioskował o zakup 150 pocisków AIM-120C-7 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missiles) wraz z kontenerami, częściami zamiennymi, wyposażeniem zabezpieczającym, wsparciem logistycznym, dokumentacją techniczną oraz szkoleniem personelu. Agencja DSCA szacuje maksymalną wartość kontraktu na 250 mln USD. Jak w każdym wypadku transakcji w systemie Foreign Military Sales, dokument określa maksymalne zakresy i kwoty kontraktu, realna cena może być więc znacznie niższa.

Głównym dostawcą sprzętu będzie Raytheon Missile Systems z Tucson w Arizonie. Agencja DSCA podkreśla w komunikacie, że nie jest znana propozycja offsetu powiązana z tym kontraktem. Należy pamiętać, że opublikowanie notyfikacji przez agencję DSCA nie jest równoznaczne z zawarciem umowy. 

Czytaj też: Amerykańskie rakiety dla Homara. Zgoda Departamentu Stanu

Rakiety AIM-120C-7 AMRAAM będą stanowić uzbrojenie 48 myśliwców F-16C/D Jastrząb znajdujących się na wyposażeniu Sił Powietrznych. W chwili obecnej Polska posiada 178 rakiet w wariancie C-5, które dostarczono wraz z samolotami, a zakup dodatkowych 65 pocisków w konfiguracji C-7 jest realizowany od 2016 roku. Rakiety te nie zostały jednak jeszcze przekazane Polsce. 

AIM-120C to wersja rakiety powietrze-powietrze AMRAAM ze zmniejszonymi powierzchniami sterowymi. AIM-120 w wariancie C-7 jest z kolei efektem modyfikacji wprowadzonych w ramach programu rozpoczętego w 1998 roku, które wniosły nowy system naprowadzania i wydłużony zasięg rażenia. 

Czytaj też: Rakiety AMRAAM dla japońskiego lotnictwa

 

Komentarze