145 mln zł na mundury dla wojska. Zamówienia dla polskich firm?

16 stycznia 2016, 10:08
żołnierze
Fot. Jerzy Reszczyński
Reklama

Siły Zbrojne RP ogłosiły w ostatnim czasie kilka postępowań na zakup umundurowania dla Wojska Polskiego. Ich szacunkowa wartość jest zbliżona do 145 mln zł. Otwarte pozostaje pytanie, czy fundusze przeznaczone na elementy umundurowanie pozostaną w Polsce, zasilając krajowe przedsiębiorstwa. 

Siły Zbrojne ogłosiły w ostatnim czasie kilka przetargów na zakup elementów umundurowania. Dotyczą one zarówno standardowych mundurów polowych, galowych i wyjściowych, jak i elementów umundurowania przeznaczonych dla pilotów, czołgistów oraz przeznaczonych dla Wojsk Specjalnych. Większość z omawianych postępowań prowadzonych jest przez 2. Regionalną Bazę Logistyczną.

I tak, pierwsze z postępowań, upublicznione w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 14 stycznia br. Dotyczy zakupu 4800 kompletów kurtek technika lotniczego (kurtek z ocieplaczem i spodni z ocieplaczem), 2000 mundurów polowych tropikalnych w kamuflażu pustynnych wz. 2010 oraz 350 kurtek pilota. Szacowana wartość wynosi około 6,1 mln zł. Postępowanie realizowane jest w procedurze otwartej, oferty będą otwarte 24 lutego.

Pierwsza partia kurtek technika lotniczego ma być dostarczona nie później niż 150 dni od podpisania umowy, w terminie wynikającym z oferty. Druga – w terminie wynikającym z „Planu dostaw przedmiotów umundurowania i wyekwipowania w 2016 roku”. Pozostałe zamówienia mają być wykonane w terminie wynikającym umowy, przy czym zgodnie z kryteriami nie może on przekroczyć 150 dni kalendarzowych od jej podpisania.

Pod koniec grudnia poinformowano z kolei o prowadzonym przez 2. Regionalną Bazę Logistyczną postępowaniu na zakup mundurów dla załóg i personelu technicznego wojsk pancernych. Obejmuje ono 7000 kompletów umundurowania dla czołgisty-warsztatowca (w tym 800 w ramach opcji), 4500 ubrań zimowych dla czołgisty-warsztatowca z podpinką (w tym 500 w ramach opcji) oraz 5000 kombinezonów czołgisty wz. 2010 (w tym 750 w ramach opcji).

Dla każdego z trzech zadań termin dostaw pierwszej partii to 30 wrzesień br., druga transza ma być przekazana wojsku w czasie wynikającym z „Planu dostaw przedmiotów umundurowania i wyekwipowania w 2016 roku” natomiast opcja – do 15 grudnia br. Oferty będą przyjmowane do 8 lutego br., będą oceniane pod kątem kosztu (waga 90) i czasu dostawy pierwszej partii (waga 10). Szacowana wartość zamówienia to około 6,1 mln zł.

Kolejne postępowanie, prowadzone przez 2 RBLog dotyczy dostaw mundurów wyjściowych, galowych i mundurów wyjściowych letnich wojsk lądowych, marynarki wojennej i sił powietrznych. Łącznie postępowanie podzielone jest na 9 części (trzy typy mundurów dla każdego rodzaju wojsk), dotyczy 40602 mundurów, w tym prawie 28 tys. w ramach opcji. Dostawy mają się odbywać dla każdego z zadań: pierwsza partia do 30 czerwca br., druga - w terminie wynikającym z „Planu dostaw przedmiotów umundurowania i wyekwipowania w 2016 roku”, ewentualne opcje mają być wykonywane do 15 grudnia br. Wartość tego postępowania to niemal 30 mln zł. Oferty mają być otwarte 8 lutego.

Trwa też przetarg dotyczący zakupu do 62,02 tys. ubrań ochronnych, w tym 15 tys. w ramach opcji. Procedurę podzielono na trzy zadania. Podobnie jak w poprzednim omawianym postępowaniu, dostawy mają się odbywać, dla każdej części: pierwsza partia do 30 czerwca br., druga - w terminie wynikającym z „Planu dostaw przedmiotów umundurowania i wyekwipowania w 2016 roku”, ewentualne opcje mają być wykonywane do 15 grudnia br. Łączna szacowana wartość to 67,4 mln zł.

2. Regionalna Baza Logistyczna prowadzi również postępowanie na zakup łącznie 168 tys. mundurów polowych wz. 2010 (bluz i spodni), w tym 27,7 tys. w ramach opcji, podzielone na 4 zadania. Szacowana wartość to 35,3 mln zł. Terminy dostaw określono dla każdego z zadań analogicznie jak w poprzednim postępowaniu (pierwsza partia do 30 czerwca br., druga – w terminie wynikającym z „Planu dostaw przedmiotów umundurowania i wyekwipowania w 2016 roku” a ewentualne opcje miałyby zostać zrealizowane do 15 grudnia. Oferty zostaną otwarte 5 lutego br.

Z kolei 3. Regionalna Baza Logistyczna prowadzi procedurę na zakup mundurów dla Wojsk Specjalnych, w tym 1970 mundurów polowych letnich WS, 1270 kurtek ćwiczebnych z ocieplaczem (dodatkowych 200 może być zakupionych w ramach opcji), 1337 kurtek puchowych WS (dodatkowych 400 może być zakupionych w ramach opcji) oraz 2002 koszulo-bluz pod kamizelkę ochronną WS. Dostawy mają się odbyć w okresie od 45 do 120 dni do podpisania umowy. Oferty będą przyjmowane do 26 stycznia.

Czytaj więcej: Wojsko kupuje mundury za 150 mln zł. Jedna czwarta trafi do chińskich producentów

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 27
Reklama
db
niedziela, 17 stycznia 2016, 12:09

210,00 PLN za komplet munduru polowego wz. 2010. Ciekawe jak to wpłynie na jakość wykonania. Wszak ma to byc mundur polowy - narazony na szarpnięcia, otarcia o gałęzie, ziemie czy elementy oporządzenia lub pojazdu. A swoją drogą kolejne 35 milionów utopione w mundurach wykonanych w światowej sławy kamuflażu pantera leśna...

AXI
wtorek, 19 stycznia 2016, 14:28

Poprawcie bliźniego jeżeli się mylę, ale... ,,po pierwsze primo" (jak mawia Ferdek Kiepski) kiedyś pojawiły się w siłach zbrojnych Najjaśniejszej mundury z materiałów chroniących żołnierzy przed namiarem celownikami multispektralnymi. Zszyto je zwykłymi nićmi, które w noktowizji świeciły jak przysłowiowemu psu... po kolejne -mój ulubiony minister ;-) stawia na partyzantów z OT. Mundur musi dawać cień szansy przetrwania takiemu oddziałowi przynajmniej ...dobę. Musi chronić przed wykryciem w zakresie: promieniowania termalnego TiR i bliską podczerwienią NIR. Musi zapewniać tło odbicia promieniowania UV identyczne z otoczeniem. Taki kubraczek powinien kamuflować optycznie, być niepalny i nie absorbować wody. Warto również , aby podnoszona tu wyższa odporność mechaniczna była uwzględniona. Czy mundury i cała reszta ekwipunku będzie chroniła naszych chłopaków ?! Przy cenie 210zł za kpl.(?!) raczej...jest to strefa bajań braci Grimm (ale mogę się mylić).

picia
sobota, 16 stycznia 2016, 13:36

No Mundury to chyba potrafimy uszyc ,wiec cale 150 mln powinno pozostac w polsce

WojtekMat
sobota, 16 stycznia 2016, 12:22

Umundurowanie powinno być produkowane w kraju. To nie wymaga żadnego specjalnego know h.ow i jest jak najbardziej w zasięgu mozliwości naszych producentów. Produkcja tego typu wyposażenia poza krajem to była by totalna granda. To czego nie do końca rozumiem to zamawianie "na magazyn" czyli zamawianie całości od razu. Generuje to tylko niepotrzebne koszty. A przecież wszystkiego od razu się nie zużywa. Zużycie ubrań to proces ciągły. Sensowniejwsze więc było podpisanie umowy na rozłożone w czasie dostawy umundurowania w celu zaspokajanie bieżących potrzeb.

gts
niedziela, 17 stycznia 2016, 17:56

od razu widać jak znasz się na produkcji i testach... Wszystko jest ważne a inżynieria tekstylna daleko wykracza poza wyobrażenia takich ludzi jak ty. Są różne parametru które musi spełnić ubranie tak jak i mundur jeśli ci się wydaje ze to wykrojenie dowolnego materiału i zszycie go na rozmiarówki to gratuluje inteligencji. Mundury muszą spełniać pewne bardzo wyśrubowane w stosunku do zwykłych ubrań wymagania. Co więcej powinny przejść również testy poligonowe a także powinny zostać sprawdzone w realnych zadaniach jak konflikty, bo potem okazuje się że z kieszeni korzystać się nie da, mundur nasiąka jak ręcznik frotowy a buty rozklejają się po pierwszym deszczu... Niestety dopóki krajowi producenci będą wciskać kilkunastoletni chłam zrobiony bez konsultacji z żołnierzami i udawać że to światowa czołówka dopóty nie powinno się takich zakupów realizować w takich firmach. Wymóg polskiej firmy jest absurdalny kiedy jakoś wyrobu odstaje od czołówki światowej. Zamawiający nie jest organizacją charytatywną żeby wspierać polskiego przedsiębiorce, który okrada pracownika i skubie klienta. Albo Polskie przedsiębiorstwa to zrozumieją i zaczną dostarczać towar na światowym poziomie albo nie powinny niczego szukać w rządowych przetargach. Współczuję tym, którzy potem będą musieli służyć w czymś takim albo używać takiego sprzętu.

0x7fc00000
sobota, 16 stycznia 2016, 16:54

Ze specjalnym know-how bym sie spieral - kilka lat temu czytalem o badaniach nad mundurami powlekanymi nanorurkami, co mialo chronic, z tego co pamietam, przed zagrozeniem chemicznym i biologicznym ;-)

edi
sobota, 16 stycznia 2016, 12:18

Powinni stawiać na szycie mundurów w PL a nie podróbek z Chin może i tańszych ale jednak gorszej jakości.

Hex
niedziela, 17 stycznia 2016, 11:23

W USA jakoś mundury też z Chin były, a przecież pod względem protekcjonizmu to USA na świecie chyba tylko Francji ustępują. Poza tym od tanich ubrań to Indonezja teraz zostanie, a Chiny to nadal masowa produkcja będzie ale elektroniki (Lenovo, ZTE, Huawei), bo na ubrania to już powoli Chiny się za drogie robią, pensja to już blisko 75% polskiej.

lechu
sobota, 16 stycznia 2016, 17:19

Towary z Chin nie muszą być złej jakości. Wszystko jest kwestią ceny i tego co chcemy kupić. Ale wiadomo, że lepiej aby kasa została u nas.

Czytator
poniedziałek, 18 stycznia 2016, 07:54

nie lepiej wrócić do komunistycznych mundurów mocnych i niezawodnych? zrobic tylko wersje letnia i zimowa, możliwe ze i kamuflaz ten sam co byl szary lepiej sie sprawuje w naszym terenie- klimacie?

efe
poniedziałek, 18 stycznia 2016, 12:31

Proponuję powrócić do wzoru z 1830r. Myślę, że wysokie czaka z wielkim orłem znacznie uproszczą identyfikację na polu walki. Wybacz, nie mogłem się powstrzymać - mam nadzieję, ze to co napisałeś to ironia.

Krzysiek
niedziela, 17 stycznia 2016, 06:43

Czyli nic się nie zmieniło jedyne co w WP się wymienia to po raz kolejny mundury gratulacje.

BBN
wtorek, 19 stycznia 2016, 00:09

Kibicuję, by do jednostek trafiły te same mundury, które wykonawca dołączy do oferty w przetargu i dostarczy do testów poligonowych. Stary numer przy przetargach.

jurek
niedziela, 17 stycznia 2016, 00:20

Rozumiem że mundury i buty są potrzebne. Czekam na informacje o przetargach na karabiny.

Antoni 69
sobota, 16 stycznia 2016, 22:15

Konieczny dialog techniczny na nowe bechatki

V3
niedziela, 17 stycznia 2016, 18:30

Powinniśmy zamówić na aliexpress. Wyszłoby taniej o 50%.

olek
niedziela, 17 stycznia 2016, 18:29

W wojsku najważniejsze są buty.Ja kiedyś miałem skórzane bardzo mocne i wygodne.Teraz pewnie robią z plasyku nic nie warte

as
poniedziałek, 18 stycznia 2016, 11:04

Wystarczy wykorzystać regulami USArmy w tym zakresie (precyzuje m.in. z czego mogą być wykonane buty i inne elementy ubioru).

:) hssd
poniedziałek, 18 stycznia 2016, 13:49

OOOOOOO 2000 mundórów wz. 2010 w kamo pustynnym!!??????? Czyżby jakąś "misyjkę" politycy zafundują naszym wojakom? Afgan napewno (szkolą i doradzają). Co jeszcze? Syria, a może Afryka??????

mmmmm
poniedziałek, 18 stycznia 2016, 13:30

Szkoda że nie w kamuflażu mapa.

matka
poniedziałek, 18 stycznia 2016, 20:32

mapa umarła nie ma i nie będzie nowego wz kamuflażu

KN
sobota, 16 stycznia 2016, 16:54

To popytajcie żołnierzy, co sądzą o mundurach krajowej produkcji, szczególnie o wynalazkach typu kieszenie na kolanach. To się dowiecie, czy w kraju potrafimy chociażby mundury robić.

hhhh
poniedziałek, 18 stycznia 2016, 13:29

Kieszenie na kolana są na wkładki piankowe, bardzo praktyczne. Przyklękasz i strzelasz , chronią przed reumatyzmem i urazami.

Fuga
poniedziałek, 18 stycznia 2016, 12:34

Kształt munduru i tkanina, bez względu na kraj w, którym zostaną wykonane, zawsze będą miały taką samą specyfikację. Dostarcza ją Wojsko. W stosunku do wykonawcy munduru, można mieć uwagi do jakości szycia. Reszta to działka zamawiającego.

achille lauro
sobota, 16 stycznia 2016, 16:09

Te zamówienia są kompletnie nie potrzebne ponieważ mundurów mamy za dużo. Wystarczy wejść na portale aukcyjne. Tam wojskowi sprzedają tysiące bluz, spodni. Wszystko nowe, prosto z jednostki, jak zaznaczają sprzedawcy. Ba, niektórzy oferują całą "wyprawkę", z butami, skarpetami, bielizną, itp.

Kamil
sobota, 16 stycznia 2016, 15:08

Nie no to byłby cyrk na kółkach jakby takie rzeczy jak umundurowanie sprowadzać zza granicy...

Żołnierz
sobota, 16 stycznia 2016, 16:23

Za rządów PO mundury były z Chin.

Tweets Defence24