Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Przemysł zbrojeniowy Rosji modernizuje T-80

T-80BWM model 2023.
T-80BWM model 2023.
Autor. Omsktransmasz

Zakłady Omsktransmasz, które odpowiadają między innymi za remonty i modernizację czołgów rodziny T-80, przygotowały kolejną partię maszyn tego typu. Zakłady odwiedził również minister obrony Federacji Rosyjskiej Sergiej Szojgu.

W zakładach Omsktransmasz zmodernizowano kolejną partię czołgów T-80B i T-80BW do najnowszego standardu T-80BWM model 2023. Pojazdy te posiadają między innymi opancerzenie wzmocnione modułami wybuchowego pancerza reaktywnego Relikt, choć w charakterze uzupełnienia na pewnych powierzchniach tych wozów montuje się mniejsze moduły starszego typu pancerza Kontakt-1. Ponadto, strop wieży chroniony jest daszkiem (również z wbudowanymi modułami pancerza reaktywnego) oraz ekranami siatkowymi.

Reklama

Modernizacji poddawany jest również system kierowania ogniem. Zamiast starego kompleksu 1A33 Ob z dziennym celownikiem-dalmierzem laserowym 1G42 oraz nocnym celownikiem TPN-3-49 zastosowano nowy system kierowania ogniem ze zintegrowanym przyrządem celowniczym Sosna-U lub PNM-T, które posiadają kanał dzienny, kanał termowizyjny oraz dalmierz laserowy. Obok zasadniczego przyrządu celowniczego umieszczony jest prosty dzienny celownik pomocniczy Dubel.

Stanowisko dowódcy nie uległo zmianie. Nadal jest to prosta obrotowa kopuła obserwacyjna z dzienno-nocnym przyrządem obserwacyjnym TKN-3M Kryształ i stanowiskiem ZU-80 z wielkokalibrowym karabinem maszynowym NSWT, aczkolwiek dowódca otrzymał przyrząd, za pomocą którego może kontrolować system wieżowy i uzbrojenie główne, a także wyświetlacz z podglądem kanału termowizyjnego celownika Sosna-U lub PNM-T.

Reklama

Według pierwotnych założeń programu modernizacyjnego wozy powinny otrzymywać nowe systemy łączności w postaci radiostacji R-168-25U-2 Akwedukt. T-80BWM posiada także nową armatę 2A46M-4 z nowym systemem stabilizacji uzbrojenia i systemu wieżowego 2E58. Pojazdy te otrzymują również zmodernizowany zespół napędowy, w którym turbina gazowa GTD-1000TF o mocy 1100 KM jest zastępowana nowocześniejszą GTD-1250 generującą 1250 KM. Tę ostatnią zapożyczono z czołgu T-80U. W ubiegłym roku przedstawiciele zakładu silnikowego w Kałudze poinformowali o planach wznowienia produkcji motorów z rodziny GTD, w tym istniejącej wersji 1250, a także unowocześnionych GTD-1400 oraz 1500. Trudno ocenić, czy owe deklaracje przełożyły się na realne działania.

Czytaj też

Nie wiadomo, ile egzemplarzy T-80B i T-80BW pozostało jeszcze w zapasach strategicznych Federacji Rosyjskiej. Nie wiemy również, ile wozów są w stanie wyremontować i przywrócić do służby Rosjanie. Natomiast zapowiadano przynajmniej podjęcie próby wznowienia produkcji czołgów rodziny T-80. Nie wiadomo, jakie oznaczenie i konfigurację miałby taki nowy wariant.

Co więcej, Rosjanie rozważają również produkcję nowego wariantu ciężkiego rakietowego miotacza ognia TOS-1. Plany obejmują osadzenie jego systemu wieżowego właśnie na kadłubie T-80. Jak informowaliśmy na łamach Defence24, Federacja Rosyjska nadal posiada duże rezerwy sprzętu wojskowego odziedziczone po ZSRR, a także pokaźny potencjał przemysłowy. Zarówno Rzeczpospolita Polska, jak i całe NATO nie mogą lekceważyć tego zagrożenia, a także muszą wspierać broniącą się Ukrainę.

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. Tani2

    Jest filmik tego Leo2a6, 53 sekundy rozbierają mu podzespoły opinie personelu ma pozytywne jest i środek spalony nie jest ale pokiereszowany jest wyposażenie analogowe przełaczniki włączniki jak w T-55. Lufa uszkodzona ze trzy dziury widocznie dobijano go bez sukcesu. Filmik z ameryckiego neta ,na ruskim go jeszcze nie widziałem . Będzie razem z Azowcem gwiazdą wystawy w Moskwie.

  2. młodygrzyb

    W sieci pojawił się filmik z kolejnym zdobytym przez ruskich Leopardem 2 w wersji A6.

    1. Davien3

      No to Rosjanie zdobyli lekko przestarzały 20-sto letni czołg lepszy od wszystkiego co maja w swoim arsenale

    2. młodygrzyb

      Tutaj nie fakt zdobycia(bo już wcześniej przejmowali uszkodzone Leopardy 2) się liczy ale stan w jakim go przechwycili i jak szybko zholowali z pola walki. Gdzieś albo przełamali linie obrony albo rozbili atak ukraińców i wykonali sami skuteczne kontruderzenie. Musieli zając sporo terenu skoro uktraińcy nie byli w stanie "dobić" utraconego Leoparda ani zapobiec jego odtransportowania.

    3. Tani2

      Jest filmik geolokowany z Moskwy na naczepie Leo2a6 w drodze do parku Patriot. Na wystawę trofeòw wojennych. Został w sumie tylko Abrams ale to kwestia czasu kiedy je wywiozą i Challeger2 i będzie komplet.

  3. DBA

    Kilka wniosków - te żałosne daszki sprawiają, że kolumna czołgów będzie wyglądać jak karawana wielbłądów z "Pustyni i w puszczy". Dodatkowo ruskie czołgi tracą to co było ich zaletą - niską sylwetkę. Co planują w nich zamontować to planują, a będzie tradycyjnie jak zawsze. Teraz o czymś na czym się znam zawodowo - pracownicy zakładów, raczej młodzi, bez doświadczenia zawodowego, ruchy dość niezborne, ludzi generalnie mało, do pracy bierze się żołnierzy. Czyli i wydajność i jakość będzie kiepska. Czy Rosji trzeba się bać - tak bo ten sfanatyzowany naród jest gotów samemu ginąc spalić pół świata.

    1. stasi

      Daszki są może żałosne ale jeśli sprawdzą się to będą montowane seryjnie. A co do wysokości czołgu to lepiej jak daszek zostanie zerwany ogniem ppanc zamiast czołg zniszczony od góry granatem

    2. skition

      Na tym filmie mają ze sto czołgów. Szacuje się ,że sprawnych mają więcej niż przed wojną. Jakie zapasy ma Rosja? Wygląda ,ze całkiem spore.

    3. Rusmongol

      @stasi. Granat nie zniszczy takiego czołgu nawet bez klatki. A wiele efektorów zwalczających mbt bez problemu daje sobie radę z takim daszkiem.

  4. Tani2

    Koniec weekendu to czas podsumowania temat Sztora-1 ale nie aktywna obrona,nie system kierowania ogniem ale o układziezakłócania systemu naprowadzania rakiet ppanc. Miał potoczną nazwè ,,Wielkie oczy,, były to dwa zestawy po boku wieży świateł ktòre miały zakłócać system naprowadzania. Był montowany na czołgach a dzisiaj jest już w ......muzeum. Czyli Sztora-1 to 3 ròżne systemy jednego systemu o nazwie Sztora.

  5. młodygrzyb

    Amerykańska prasa podaje że ukraińcy do dzisiaj utracili co najmniej 30 Leopardów 2 całkowicie zniszczonych. liczy uszkodzonych nie podali natomiast Abramsów co najmniej 5 całkowicie zniszczonych i co najmniej 3 uszkodzone nie licząc pojazdów specjalnych. Ogółem ukraińcy utracili już co najmniej 140 zachodnich czołgów całkowicie zniszczonych. nie podają ilości utraconych Chelengerów, ale wychodzi na to że utracili już około 90 Leopardów 1. Z liczby 200 jakie mieli dostać to całkiem spora strata, tracą chyba na bieżąco te jakie są im dostarczane.

    1. Tani2

      Grzybku ja bym liczył inaczej ile jest operacyjnych a ile nie. Strat całkowitych nie ma i tu zacytuję dwòch blogeròw ukr i ruskiego. Tematem był teciak dla ukr to był ruski dla rus to był ukr. Ten teciak to była tylko czysta skorupa pozbawiona wszystkich agregatòw przyżądöw armaty przedział silnikowy pusty żadnego elementu układu zawieszenia i gąsienic. Z drugiej strony Leo2a6 uszkodzony przez teciaka na pocz roku pod Awdiejewką uszkodzony ale nie ewakuowany 19 kwietnia sowieci tachają go już na tyłach ale zniszczony on nie jest. 140 zniszczonych to bajka zniszczonych może 5 szt reszta nieoperacyjna bo wymaga naprawy lub zdobyta przez przeciwnika po zajęciu terenu. Jest taka fotka po bitwie Kurskiej ,sowieci zajęli punkt remontowy armii niemieckie w nim stało ponad 20 Tygrysòw w trakcie napraw. Tyle zdobyli sowieci czołgòw bez walki. Ile stracili Niemcy w Operacji Cytadela Tygrysòw kilka. A okazało się że stracili prawie wszystkie czyli 505 Batalion.

  6. Tani2

    Jest weekend więc będzie na wesoło. Doszło do pojedynku dwòch blogeròw ukr i ruskiego. Andrei bt ktòry reprezentuje ukr twierdzi że podwozie T-64 jest odporniejsze od podwozia T-72 na wybuchy min lądowych. I tu pokazał fotkę ukr T-64BW uszkodzonego na minie. Na to odpowiedział mu ruski bloger wrzucając filmik z ukr T-72 ktòry zaliczył dwie miny. Po przemyśleniu ja popieram T-72 w sumie do naprawy w batalionowym warsztacie remontowym. T-64 będzie musiał iść na remont głòwny bo oderwała mu mina koło nośne i odrzuciła na kilka metrów. Co jest lepsze to pytanie w sumie bez odpowiedzi. Andrei bt wrzucił dzisiaj filmik palącego się T-90m bez mangału. Czy to był T-90m nie wiem ale zachował się jak Abrams . Palił się przedział silnikowy. Cały przòd ok. Czyli można zrobiç odporny czołg w klasie Abramsa ale 20 ton lżejszy? Można i ruscy to pokazują.

    1. Strusiu-73

      A co z niemającym аналога T-14?.A swoją "legendarna odpornosc" i "ochronę" załogi czołgi rodziny T72 i T80 pokazały na tej wojnie już wiele razy

    2. DBA

      Tani - jak ten rusek oberwał w przedział silnikowy to palił się przedział silnikowy. I wcale nie świadczy to , że jest Abramsem

    3. Hayven145

      Taka ściana tekstu i nic z niej nie wynika. Wspomniałeś o dwóch blogerach, którzy pojedynkowali się o to, która tetka jest bardziej odporna na wybuch miny, a ich argumenty to zdjęcia dwóch czołgów. Brak informacji o typie miny, ani w jakiej sytuacji czołgi najechały na minę. Co za to wolisz przedstawić, to to że rosyjski bloger wygrał owy pojedynek z ukraińskim blogerem. O T-90M nawet nie wiem co napisać...próbujesz porównać ten czołg to Abramsa przez to w jaki sposób się palił xD. Cope is real. Zrozum, że tetki nigdy nie będą na poziomie nawet zbliżonym do Abramsa, a mniejsza waga i lepsza mobilność tego nie zmieni...

Reklama