Reklama

Geopolityka

Żołnierze Bundeswehry planowali zamach. Celem m.in. były prezydent Niemiec

Fot. Flickr/Bundeswehr/Jane Schmidt
Fot. Flickr/Bundeswehr/Jane Schmidt

Niemiecka policja zatrzymała we wtorek 27-letniego żołnierza Bundeswehry podejrzanego o przygotowywanie, wraz z wcześniej aresztowanym oficerem oraz jeszcze jedną osobą, ciężkiego przestępstwa wymierzanego w państwo - podała prokuratura federalna w Karlsruhe. 

W komunikacie prokuratury podkreślono, że podejrzany działał z pobudek skrajnie prawicowych.

Z nakazu aresztowania wynika, że zatrzymany we wtorek Maximilian T., którego stopnia wojskowego nie podano, wraz z porucznikiem Franco A. oraz studentem Mathiasem F. przygotowywali zamach na wysoko postawionych polityków i inne osoby życia publicznego, by zaprotestować w ten sposób przeciwko, ich zdaniem, błędnej polityce rządu wobec uchodźców.

Na liście ewentualnych celów zamachu znajdowali się m.in. były prezydent Niemiec Joachim Gauck oraz minister sprawiedliwości Heiko Maas - czytamy w komunikacie. Podejrzani zamierzali zdaniem prokuratury obarczyć odpowiedzialnością za zamach islamskich imigrantów. W tym celu Franco A., udając uchodźcę z Syrii, uzyskał azyl w Niemczech.

Obaj żołnierze pochodzili z 291 batalionu piechoty zmotoryzowanej, wchodzącego w skład brygady niemiecko-francuskiej. Batalion ten wydzielał pododdziały do ćwiczeń w Polsce i na Litwie po aneksji Krymu.

MR/PAP

Reklama

Komentarze (5)

 1. samsam

  ehhh ... szkoda nawet czytać te ich komunikaty - wszystko co złe to "skrajna prawica" - jak ktoś planuje zamachy na najważniejsze osoby w Państwie to jakież to ma znaczenie z jakich politycznych czy religijnych pobudek on działał ? Terrorysta to terrorysta, a jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę - później do tego dorabiamy jakąś ideologię polityczną lub religijną, a społeczeństwu robimy wodę z mózgu. Inna sprawa, że w przypadku emigrantów i muzułmanów są dosyć powściągliwi i raczej nie podają od razu, że to Allah im kazał.

 2. krzysiek84

  Jeszcze jest nadzieja dla tego społeczeństwa.

  1. Max Mad

   A co Czwarta Rzesza ci się marzy?

 3. SZELESZCZĄCY W TRZCINOWISKU

  W państwowości Niemieckiej pojawiło się wiele rys upraszczając "Kiedy umysł śpi budzą się demony"...."Niemcy się budzą..delirium trwa".....co będzie gdy wytrzeźwieją

 4. Gall Anonim

  Jak dla mnie wygląda to na jakąś propagandową "ustawkę" zrobioną na zamówienie władz przez służby specjalne RFN i przysłowiowe "odwracanie kota ogonem". Społeczeństwo jest niezadowolone z imigracyjnej polityki kanclerz Angeli Merkel więc trzeba ludziom odpowiednio "zamieszać" w głowach. Należy pokazać, że to ci co są przeciw przyjmowaniu imigrantów to są prawdziwi terroryści. A wszyscy co myślą tak jak oni są tymi złymi. Więc teraz każdy statystyczny Helmut, któremu tylko się marzy "święty spokój" w jego własnym kraju będzie miał z urzędu "przylepianą łatkę" skrajnego prawicowca stanowiącego zagrożenie dla państwa.

  1. Marek

   Niekoniecznie. Weź pod uwagę to, że w niemieckiej armii także są osoby, które mają dość tego cyrku, który w ich kraju rozpętał się poprzez radosne akceptowanie nachodźców. Nie wykluczone więc, że któryś z nich postanowił posunąć się dalej niż powinien.

 5. rED

  "Skrajnie prawicowych" ? To tak jak Le Pen? Czy też może to jest "umiarkowana skrajna prawica" (słowotwór Radia Z)

Reklama