Geopolityka

Znaczny wzrost budżetu obronnego Korei Południowej

Fot. mnd.go.kr

Budżet obronny Korei Południowej wzrósł w roku 2018 o 7 procent w stosunku do ubiegłorocznego, wynosi 40,5 mld USD. Obserwatorzy zauważają, że to pierwszy przypadek wzrostu planowanych wydatków obronnych tego państwa od czasów ostrzału artyleryjskiego wyspy Yeonpyeong w 2010. Ma to, oczywiście, związek z narastającym zagrożeniem ze strony północnego sąsiada.

Duża część środków finansowych przewidzianych w południowokoreańskim budżecie obronnym ma zostać przeznaczona na wzmocnienie i rozwój środków mogących przeciwstawić się zagrożeniu ze strony północnokoreańskiego programu nuklearnego. Ogółem przeznaczono na to środki większe o 10,8% w stosunku do roku poprzedniego.

W tym kontekście budżet przewiduje zwiększone środki na pociski PAC-3, pociski KTSSM i rozwój uzbrojenia przeznaczonego do niszczenia linii energetycznych. Przewidziano też środki na działalność niedawno powstałej specjalnej komórki ministerstwa obrony - Biura Polityki ws. Korei Północnej - mającego zajmować się przede wszystkim monitorowaniem północnokoreańskiej aktywności związanej z rozwojem programu atomowego.

Czytaj też: Korea Południowa chce wzmocnienia sił zbrojnych

Rządowi nie udało się jednak doprowadzić do znacznego zwiększenia liczby podoficerów w armii, zgodnie z porozumieniem zawartym z partiami opozycyjnymi będzie ich 2470 wobec planowanych 3458.

Zwiększeniu o 5,3% uległy też środki przeznaczone na finansowanie bezpośrednich kosztów operacyjnych wojska, w tym na płace żołnierzy i polepszenie warunków ich służby.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.