Reklama

Geopolityka

Znaczny wzrost budżetu obronnego Korei Południowej

Fot. mnd.go.kr
Fot. mnd.go.kr

Budżet obronny Korei Południowej wzrósł w roku 2018 o 7 procent w stosunku do ubiegłorocznego, wynosi 40,5 mld USD. Obserwatorzy zauważają, że to pierwszy przypadek wzrostu planowanych wydatków obronnych tego państwa od czasów ostrzału artyleryjskiego wyspy Yeonpyeong w 2010. Ma to, oczywiście, związek z narastającym zagrożeniem ze strony północnego sąsiada.

Duża część środków finansowych przewidzianych w południowokoreańskim budżecie obronnym ma zostać przeznaczona na wzmocnienie i rozwój środków mogących przeciwstawić się zagrożeniu ze strony północnokoreańskiego programu nuklearnego. Ogółem przeznaczono na to środki większe o 10,8% w stosunku do roku poprzedniego.

W tym kontekście budżet przewiduje zwiększone środki na pociski PAC-3, pociski KTSSM i rozwój uzbrojenia przeznaczonego do niszczenia linii energetycznych. Przewidziano też środki na działalność niedawno powstałej specjalnej komórki ministerstwa obrony - Biura Polityki ws. Korei Północnej - mającego zajmować się przede wszystkim monitorowaniem północnokoreańskiej aktywności związanej z rozwojem programu atomowego.

Czytaj też: Korea Południowa chce wzmocnienia sił zbrojnych

Rządowi nie udało się jednak doprowadzić do znacznego zwiększenia liczby podoficerów w armii, zgodnie z porozumieniem zawartym z partiami opozycyjnymi będzie ich 2470 wobec planowanych 3458.

Zwiększeniu o 5,3% uległy też środki przeznaczone na finansowanie bezpośrednich kosztów operacyjnych wojska, w tym na płace żołnierzy i polepszenie warunków ich służby.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Redrum

  40 mld $ to chyba zaledwie o kilka mld mniej niz budżet wojskowy pewnego euroazjatyckiego imperium o mocarstwowych ambicjach globalnych.

  1. ZZ

   Nie, to trochę ponad połowa budżetu tego "imperium". Tak czy inaczej pokazuje to, w którym miejscu to "imperium" jest.

 2. papuga

  Gospodarka Korei Płd. w dającym się przewidzieć horyzoncie czasowym przegoni gospodarkę Francji. A Korea Płd. zajmuje terytorium równe ok. 1/3 Polski. To tylko pokazuje jak bardzo w tyle została Europa w rozwoju gospodarczym, a co za tym idzie technologicznym.

  1. Błysk

   Terytorium nie ma tu chyba wielkiego znaczenia. Jest wiele zaawansowanych technologii także wojskowych w których to Francja ma przewagę nad Koreą. Azja będzie w przyszłości centrum świata i tego nic nie zmieni. Korea jest częścią szeroko rozumianego zachodu więc trzeba się cieszyć że ma się dobrze.

  2. Vvv

   Dzieki funduszom z USA :) przed wojna w Korei cała Korea była krajem rolniczym

  3. huhat

   Lubisz codziennie pracować od 7 do 21? To przeprowadź się do Korei Południowej. Wolisz pracę od 8 do 16? To przeprowadź się do Korei Północnej lub zostań w Polsce.

 3. koala

  ciekawe jaki poza ktssm maja plan na niszczenie artyleri nk. bo to oprocz duzych rakiet nk jest ich najwiekszym zagrozeniem.

Reklama