Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Zespół Metallica a tortury

To naszywki zespołu Demon Hunter a nie Metallica nosili komandosi Navy SEAL w czasie operacji gdy zabito Bin Ladena - fot. Internet
To naszywki zespołu Demon Hunter a nie Metallica nosili komandosi Navy SEAL w czasie operacji gdy zabito Bin Ladena - fot. Internet

Zespół Metallica zaprzecza na swojej oficjalnej stronie internetowej, by kiedykolwiek żądał od amerykańskich wojskowych zaprzestania wykorzystywania ich muzyki do torturowania jeńców wojennych.A wszystko zaczęło się od wywiadu żołnierza Navy SEAL, który zabił Bin Ladena - „Shootera” dla pisma Esquire (News z 12 lutego br.). Wspomniano w nim także, że amerykańscy komandosi puszczali muzykę Metallica jeńcom przed przesłuchaniami do czasu aż zespół poprosił ich by tego nie robić, „ponieważ my nie chcemy promować przemocy”. Shooter miał wtedy pomyśleć: „Maminsynki, przecież mieliście album Kill’em All” (debiutancki album studyjny wydany w 1983 roku).

Shooter opisywał dalej, że „Przestaliśmy używać ich muzyki i wtedy zespół o nazwie Demon Hunter skontaktował się z komandosami mówiąc, że są całkowicie z nami i chcą promować to co robimy. Wysłali nam płyty oraz naszywki z symbolem zespołu, które nosiliśmy na wszystkich misjach. Miałem ją także wtedy, gdy zastrzeliłem Bin Ladena”. Shooter zaprzecza, jakoby torturował jeńców, ale wielokrotne przesłuchania oraz nieustający lęk był bardzo pomocny.

Na oficjalnej stronie Metallica (www.metallica.com) zespół zamieścił sprostowanie: „Było ostatnio wiele informacji o nas, proszących wojskowych o niewykorzystywanie naszej muzyki do „zmiękczania” ludzi przed przesłuchaniem. NIGDY nie kontaktowaliśmy się w tej sprawie z wojskowymi. Jakiekolwiek inne stwierdzenie opisujące tą sprawę jest niepoprawne”.

W 2009 roku w programie rozrywkowym MSNBC „Rachel Maddow Show” perkusista Lars Ulrich powiedział jednak, że zespół Metallica ani nie popiera, ani nie akceptuje wykorzystywania ich muzyki do tortur dodając, że jeżeli ktoś rzeczywiście chce wykorzystywać muzykę do torturowania innych, jest wiele innych zespołów daleko bardziej ekstremalnych. „Mogę wymienić 30 norweskich zespołów metalowych, które uważają, że muzyka Metallica” brzmi jak Simon and Garfunkel”.

Natomiast solista zespołu James Hetfield zapytany w 2008 roku w niemieckiej telewizji co on czuje gdy muzyka Metallica jest wykorzystywana do torturowania jeńców w obozie Guantanamo Bay na Kubie odpowiedział: „Część mnie jest dumna, ponieważ oni wybrali muzykę Metallica. …. I jest miło, że ludzie martwią się o nas, że z tego powodu będziemy wiązani z jakimiś politycznymi oświadczeniami”.

(na podstawie blabbermouth.net)

Maksymilian Dura
Reklama

Komentarze

    Reklama