Reklama

Siły zbrojne

Zamówienia na rosyjskie pojazdy Armata

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w trakcie forum Armia 2018 o podpisaniu umów na dostawę wozów T-14 i T-15 Armata.

Rosyjskie ministerstwo przekazało mediom informację o podpisaniu umowy z producentem pojazdów, firmą Uralvagonzavod, na mocy której wojska Federacji Rosyjskiej otrzymają 32 seryjne czołgi T-14 i 100 seryjnych pojazdów bojowych piechoty T-15. Dziewięć egzemplarzy ma zostać przekazane armii jeszcze w tym roku, pozostałe pojazdy trafią na wyposażenie oddziałów do 2021 r.

Rosyjskie ministerstwo obrony informowało kilka miesięcy temu o planach wyposażenia w pojazdy T-14 i T-15 dwóch batalionów pancernych i batalionu piechoty zmechanizowanej. Mowa była wówczas o zamówieniu 80 czołgów T-14 i 20 ciężkich wozów bojowych piechoty T-15.

Obecnie trwają próby państwowe pojazdów T-14, mają one zakończyć się w przyszłym roku. Rosja dysponuje w tej chwili ok. 20 pojazdami przedseryjnymi tego typu i 20 pojazdami przedseryjnymi T-15.

Reklama

Komentarze (41)

 1. rudy

  pogadaliście a oto Indie chcą 1750 Armat .. i zamówiły już S400 .. zamawiają bo kiepskie! .. bo modelowe .. bo dzięki temu US nie sprzedadzą im innej broni .. oni chcą sankcji !! .. posyłam wam uśmiechy

 2. yaro

  @Davien model jest tylko w gablocie w biurze ale nie lata i nic z nim nie robią .....

 3. Fanklub Daviena

  @kombajn: \"jest maszyna jednorazową\". Nie wiem czy sobie zdajesz sprawę, ale tradycyjny czołg jak zostanie trafiony w wieżę pociskiem podkalibrowym i pancerz nawet nie dopuści do penetracji, to praktycznie jest wyelimionowany z walki, gdyż prawie zawsze uszkodzeniu ulegają pierścienie wieży, albo napędy wieży, albo układy stabilizacji, albo osiowość układów optyki albo wszystko na raz... I co do \"jednorazowości\": producent T-14 chwali się, że naprawa/wymiana w warunkach polowych uszkodzonej armaty Armaty trwa 6,5x krócej niż w czołgach z wieżą załogową... Sprawdź sobie konkurs USA na następcę Abramsa: wymagania skopiowane z T-14 - masa poniżej 54t, wieża bezzałogowa, automat ładowania... I popatrz, nie tylko Rosjanie takie głupie, ale i Amerykanie i tylko ty taki \"mądry\" jesteś...

 4. Davien

  Yaro, model jest od dawna a obecnie trwają już prace nad kolejnym etapem HWSS co ma sie zakończyc realnym pociskiem hipersonicznym o zasięgu strategicznym. To akurat Rosja poza modele nei wyszła ale bez silnika ...

 5. yaro

  @Davien prace zostały przekazane i nic z tego nie wynikło, do dziś nie mają nawet modelu.

 6. Davien

  Yaro i ładnie tak kłamać:)) X-51 odbył 4 loty ustanawiajac niepobity do tej pory rekort 210 sekund lotu napedowego i szybkosci 5,4Ma. Nastepnie prace zostały przekazane do DARPA która zajmuje sie nimi w celu opracowania HWSS . Z Rosji panie Yaro Amerykanie nie mają czego wykradać bo pod tym względem Rosje wyprzedzaja Indie( działający silnik scramjet) i Chiny goniace Ameryke:)) Rosja panie Yaro ma pewne osiagnięcia zwiazane z Ju-71 czyli programem Awangard jak go nazwali ale to szybujaca głowica strategiczna, dość prymitywny odpowiednik amerykańskiego HWSS ( nie ejst napędzana jak HWSS) Pocisk 3M22 jak na razie to istnieje w marzeniach i propagandzie bo nawet osiagów X-51 nie moga pobić:)

 7. kombajn

  @wnioski z liczb Jeśli 75% trafień idzie w wieżę to T-14 jest maszyna jednorazową i kompletnie nie nadająca się do niczego na polu walki bo zasadniczo nie ma pancerza i zostanie wyłączony z walki pierwszym trafieniem. Statystycznie rzecz ujmując.

 8. yaro

  @Davien X51 nigdzie nie doleciał bo się rozpadł po czym program umarł bo amerykanie nie poradzili sobie z technologią. Obecnie również jej nie mają i posiłkują się kradzieżami technologii w Rosji (ostatnie aresztowania w Rosji osób odpowiedzialnych za hipersonikę) i widocznie było to skuteczne bo będąc w ślepej uliczce technologicznej nagle się ożywili i chcą coś budować.

 9. Davien

  Panie wnioski i akurat wieże w którą zgodnie z zachodnimi, a nie rosyjskimi badaniami leci 75% pocisków pozostawili lekko opancerzoną że pierwsze trafienie całkowicie ją wyłączy z uzytku. Załoga przezyje bo nikt nie będzie celował w przedni pancerz o grubości 900mm RHA tylko w wieżę AK 74 powstał jako przeróbka AKM i dla wprowadzono go z powodu nie tylko wzrostu celności o ponad 50% w stosunku do AKM ale tez większej niezawodności , mniejszej masy samej broni i przenoszonej amunicji T-14 panie wnioski jest efektem prac prowadzonych od 1979r nad czołgami IV gen a wieżą bezzałogowa to jeden z elementów takiego pojazdu. Jest ona lekko opancerzona bo na gruby pancerz po prostu nei am juz miejsca, całe opancerzenie idzie na kadłub.

 10. kombajn

  W sumie to nie wiadomo ile warte są czołgi T-14 i czy w ogóle należy je nazywać czołgami. Być może bliżej im do wozu wsparcia ogniowego. O ile można założyć że przedział załogi będzie jako tako opancerzony o tyle wieża będzie dziecinnie prosta do zniszczenia. Przeciwnik najprawdopodobniej nie będzie musiał niszczyć T-14 żeby wykluczyć go z walki nawet pojedynczym trafieniem w wierzę a ta umieszczone jest na dokładkę o wiele wyżej niż w starszych konstrukcjach.

 11. Viggen

  Tak się składa, że przypadkiem włączam kanał tematyczny , program o broni pancernej i co widzę T-14,oczywiście same zalety o niezniszczalności, sile ognia, mało komentarz jest opatrzony, że za 3 lata ponad 4 tys. tych czołgów Rosja będzie posiadać . Co zrobiłem? Zmieniłem kanał od września wypowiadam umowę za pakiet w którym muszę czasem oglądać bzdety.

 12. wnioski z liczb

  @ Adam S. \"Skąd pomysł, że przeciwnik będzie strzelał akurat w pancerz?\" - może stąd, że Rosjanie, wbrew mniemaniu większości tutejszych forumowiczów, nie są przygłupami i nie tylko AK-74 wprowadzili dopiero po długich badaniach statystycznych czy ma to sens w porównaniu z AKM (wynik? Dla dobrych strzelców nie ma sensu, dla średnich i słabych, a tacy są z poboru, daje o 50% większe szanse trafienia w cel, więc ma sens), ale podobnie statystycznie analizowali pomysł czołgu z wieżą bezzałogową. I na przestrzeni konfliktów (nawet Syria i Ukraina to potwierdza) wyszło im, że w 75% przypadków czołgi trafiane są w wieżę. Jak widać na kadłub zostaje 25% a na poniżej linii gąsienic jeszcze mniej. I pokićkały ci się związki przyczynowo-skutkowe: to nie strzelcy celują tam gdzie jest pancerz, tylko obrońcy umieszczają pancerz tam gdzie są najbardziej narażeni na trafienie. Masz swoją odpowiedź?

 13. Davien

  Yaro, a niby czemu ma USA gonic Rosję jak ta Rosja nie może dogonic X-51 Waverider:)) No cóz dla Rosji napędzany pocisk hipersoniczny to ciągle MIT:)

 14. Obalaczmitów

  Nie dość że brzydka ta Armata jak noc listopadowa to na dodatek jest ślepą uliczką w konstruowaniu czołgów. Zwłaszcza dla Rosjan. Może jakiś inny kraj, dysponujący nowoczesnymi technologiami, ogarnąłby czołg z bezzałogową wieżą, ale Rosjanie? Im to zdecydowanie nie wyszło. Ta Armata to co najwyżej pośmiewiskiem jest a realne rosyjskie czołgi to T72B3 czy T90.

 15. Adam S.

  Coraz wyższe te czołgi i coraz potężniejszy pancerz, ale... powyżej linii gąsienic. Czy istnieje jakieś prawo międzynarodowe zabraniające strzelania do czołgów poniżej tego wspaniałego pancerza? :) Przecież ponad kołami a poniżej górnego biegu gąsienicy jest ponad pół metra miejsca bez żadnej aktywnej ochrony. Tak samo z przodu poniżej krawędzi pancerza. Skąd pomysł, że przeciwnik będzie strzelał akurat w pancerz?

 16. Davien

  Obserwator, jak na razie to T-14 nie jest w stanie walczyc nawet z T-72 bo to ciągle prototyp. Natomiast co do starcia z M1A2 to jedno trafienie w wieżę Armaty( a mała nie jest ) i po zabawie-T-14 wyłaczony z uzycia( ot taka wada iV generacji. Natomiast Armata z penetracja 800/900mm nawet wieży M1A2 Sep2 nie przebije

 17. yaro

  @QDark MIT\'em były pociski hipersoniczne i ngle si ę okazało, że Ameryka przeznacza miliardy na dogonienie rosji w tej dziedzinie, takie to MIT\'y zapełniły Ci głowę ....

 18. Yaro

  Rosjanie chcą skompletować 2 bataliony T14 dla dywizji Tamańskiej więc to sprzęt nie do użycia w warunkach bojowych tylko na defilady oraz dla kamczackich babuszek, jednych z ostatnich mieszkańców Rosji które jeszcze wierzą we wszechobecną propagande, Przeciętny obywatel kraju Putina się z tego śmieje. Ile to już razy su 57, t14 czy superlotniskowiec miały wejść do produkcji ? Skończy się jak zawsze na odłożonych w nieokreśloną przyszłość planach produkcji i piciu na umów wódki w koszarach.

 19. QDark

  Do yaro, dzięki za komunikat, akurat rosja ma duże doświadczenie z podpisywaniem różnego rodzaju umów, również umów na dostawę uzbrojenia, które jest MIT-em :)

 20. obserwator

  @normalny Abrams jest marnym przeciwnikiem dla T-14 armaty, jeszcze ze dwie modernizacje i będzie wyglądał jak clown, wersja sep 3 z tymi radarami bardzo już go przypomina, T14 przy nim z wyglądu to baletnica a właściwie to można to porównać do niedźwiedzia (abrams) i maszy (T14)

 21. normalny

  Dziwne te komentarze poniżej, przecież wiadomo że to nowy produkt dopiero w fazie testowania i że nie będą od razu zamawiać 1000 egzemplarzy bo i po co? Koniem roboczym jeszcze długo będą u nich T-72B3 i T-90A. I tak idą do przodu z tą Armatą, a tak naprawdę poza USA to nikt nie ma w tej chwili niczego porównywalnego nawet w fazie projektów.

 22. Piotr

  buahahahaha ! jeszcze nie dołożą 9 Su- 57 i mamy super nowoczesną armię na parady, high - tech ruskie złomy :P Do kolegów poniżej - a ropa poniżej 50 $ :P

 23. yaro

  Dżizas, ta Armata wygląda jak czołg z połowy ubiegłego stulecia :O

 24. Davien

  Panie propaganda, biorąc pod uwage ze te 6 Abramsów to 6x wiecej niz Rosja ma seryjnych T-14... A co do systemów wykrywających laser to są w to wyposażone od lat wiec dawno tak nie wpadłeś:))Autotracker nie jest niezbedny przy doskonałych systemach celowniczych

 25. Rafal, Bialystok

  To sa sladowe ilosci czolgow. Tyle to zamawiaja kraje kalibru i wielkosci Bulgarii czy Czech. Wyraznie widac ze sankcje mocno uderzyly w gospodarke Rosji. Przez 2 lata rozwijali sie w tempie minusowym a rok temu zaledwie +1.5 procenta.

Reklama