Reklama

Geopolityka

Zamach terrorystyczny w Manchesterze. Wybuch po koncercie

Fot. Twitter
Fot. Twitter

W poniedziałek 22 maja wieczorem w Manchesterze doszło do eksplozji w której 22 osoby zginęły, a 59 zostało rannych. Prawdopodobnie był to samobójczy zamach terrorystyczny. Zdarzenie miało miejsce tuż po zakończeniu koncertu Ariany Grande.

Koncert amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande odbywał się w mieszczącej 18 tys. widzów hali Manchester Arena. Tuż po zakończeniu imprezy, o godzinie 22:35 czasu lokalnego (23:35 czasu polskiego) doszło do eksplozji ładunku wybuchowego. W jej wyniku 19 osób poniosło śmierć, natomiast ponad 50 zostało rannych. Poszkodowani zostali rozwiezieni do sześciu okolicznych szpitali.

Prawdopodobnie wybuch był wynikiem samobójczego ataku terrorystycznego. Według różnych źródeł zamachowiec zdetonował ładunek bądź w holu budynku, bądź też na zewnątrz, w pobliżu drzwi, kiedy pierwsi słuchacze opuszczali halę po zakończeniu koncertu.

Komendant policji w Manchesterze, Ian Hopkins, zapewnił, że brytyjskie służby nie ustają w wysiłkach, by wyjaśnić przyczynę tragedii. Premier Zjednoczonego Królestwa Theresa May zwołała natomiast na wtorek 23 maja na godzinę 9 czasu lokalnego posiedzenie sztabu kryzysowego Cobra (Cabinet Office Briefing Rooms).

W związku z tragedią członkowie Partii Pracy, Konserwatyści, liderzy Szkockiej Partii Narodowej ora Liberalni Demokraci zapowiedzieli czasowe zawieszenie kampanii prowadzonej przed czerwcowymi wyborami do Izby Gmin.

Reklama

Komentarze (12)

 1. Macorr

  Ciekawy jestem teraz reakcji naszego rządu - od jakiegoś czasu przebąkiwali że nasza lotnicza misja w Iraku powinna zmienić charakter na bojowy. W sumie ciężko o lepszy argument niż chęć pomszczenia 2 naszych obywateli którzy zginęli z rąk ISIS....

 2. ech

  Bardzo zachęcam do przeczytania "Polka ze Szwecji: Szwecja skazana jest na zagładę". Polka która wyemigrowała do Szwecji po stanie wojennym opisuje przeobrażenie w duchu multi-kulti społeczeństwa w tym kraju.Jeżeli chcecie się dowiedzieć co współczesny Szwed ( myślę ,że i przeciętny zachodni Europejczyk) ma w głowie i w sercu ,radzę przeczytać ten artykuł. Bardzo interesujące i naprawdę wiele wyjaśnia , choć ostrzegam , że ja po lekturze miałem lekki dołek .

 3. Ai

  Zastanawia mnie powód przyjmowania uchodźców. Oczywiście nie wieżę, że to z dobroci serca... opcja 1- Rządzący europą są bardzo naiwni i wieżą w tanią siłę roboczą, która przecież kiedyś się zintegruje. opcja 2- "faktycznie" rządzący europą czerpią niewyobrażalne zyski od zamożnych państw islamskich, których celem jest ekspansja islamu. opcja N- zapraszam do dyskusji Jeśli chodzi o przyjmowanie imigrantów do Polski jestem zdecydowanie przeciwny, ale też spokojny, bo nawet jeśli jacyś zostaną nam "wciśnięci" szybciutko uciekną do niemiec gdzie jest większy socjal. O taka niespodziewana zaleta bycia biednym państwem.

  1. bender

   To proste: w Grecji i Wloszech (troche mniej w Hiszpanii) wyladowaly setki tysiecy ludzi glownie z Afryki (czesciowo faktycznie uchodzcy, czesciowo kombinatorzy). Prawo i moralnosc zabrania do nich strzelac czy topic w morzu, wrecz przeciwnie, nakazuje im pomoc. Aby odciazyc panstwa zalane fala emigreacji UE zgodzila sie 160 tys.tych ludzi rozmiescic po innych krajach, co wlasciwie jest zgodne z duchem europejskiej solidarnosci. My na to sie wypinamy wciskajac narodowi bajeczki o tym, jak niezawisle sami sie rzadzimy i ja to gorszy moralnie Zachod zdechnie a my nie.

 4. maniuś

  OBŁUDA jeszcze raz obłuda - tak można krótko skomentować nie które w pisy . Zamach jest zamachem - a zgineło 23 ludzi w tym 2 POLAKÓW . Islam ( odłam ) w kracza coraz brutalniej w EUROPĘ . Kto jest winny pośrednio za te zamachy - trzeba zadać pytania : dlaczego ci młodzi ludzie urodzeni w danym kraju wysadzają się - zabijając przy okazji jak najwięcej przypadkowych ludzi . Czy to flustracja po kolonialna - napaść na kraje muzułmańskie typu Afganistan , Irak , Libia , kolorowe rewolucje . Ekspansja zachodniej Europy - odwraca całą skąplikowaną sytuację w samej Europie lat ubiegłego wieku ? Coś dalej - poprawność polityczna nie odnosi żadnego skutku czy chodżby jakieś nadzieji na uspokojenie sytuacji na terenie całej EUROPY oraz Azji ? Europa żyje między jednym zamachem a drugim ? Te złudzienia zaciemniają obraz szczęśliwej EUROPY ?

  1. adam

   To wszystko spowodowały dzialania marksistów kulturowych,którzy od prawie stu lat starają się zniszczyć tradycyjne społeczeństwa zachodnie(łacińskie)za pomocą wielu metod: rewolucja seksualna - zmienienie znaczenia moralności,aborcja,eutanazja,feminizm,pacyfizm,walka z chrześcijaństwem w przestrzeni publicznej(gdyż Kościół stał zawsze na straży kultury i wartości),multikulturowość-niszczenie tradycyjnych białych społeczeństw zachonich(łacińskich),stworzenie nowego znaczenia "tolerancji"i "poprawności politycznej"od lat 80,edukacja seksualna małych dzeci, "ideologia gender".W latach 30 zrezygnowano z klasy robotniczej jako głównego źródła rewolucji na Zachodzie,skrzyżowano teorię Marxa (ucisk klasy robotniczej) z psychoanalizą Freuda (kultura zachodnia to stan ciągłej represji psychologicznej).Marksiści kulturowi osiągnęli niebywały sukces.Udało im się zniszczczyć w wysokim stopniu społeczeństwa zachodnie.To duży skrót,zaznaczający główne punkty.Wszystko wymienione jest uznawane i wychwalane przez lewicę,ale współczesna "prawica",która istnieje w zyciu politycznym Europy,czyli lewica prawicy,przejęła programy lewicy. Przyczyną konkretnie faktu,iż wysadzają się ludzie żyjący w Europie w dobrobycie,jest,moim zdaniem,m.in. właśnie marksizm kulturowy,który spowodował w.w.degenerację tradycyjnych społeczeństw.Ci młodzi ludzie kierują się w stronę islamu i salafizmu,gdzie widzą jasne zasady i wzorce w kontraście do zepsutej i upadłej cywilizacji zachodniej.

 5. Bolo

  Jak komuś podobają się rzesze afrykańskich imigrantów to przecież może wyjechać do Paryża i tam z nimi zamieszkać. Nie ma z tym problemu. Ale do nas proszę ich nie sprowadzać, bo znakomita większość Polaków ich nie chce.

 6. donaldinio

  "jeśli Polska nie włączy się w solidarną relokację uchodźców, będzie się to wiązało z pewnymi konsekwencjami".

  1. Jaxa

   A jeśli się włączy konsekwencje będą również pewne. Za spokój lepiej zapłacić papierkami niż krwią.

  2. Gość

   To fałszywa solidarność...Sprowadza sie do tego, że Oni decyduja a my ponosimy konsekwencje. Zasiedlanie Europy setkami tysiecy muzułmanów to prosta droga do katastrofy. To decyzja w której od pewnego momentu nie ma klauzuli rezygnacji...

  3. Marek

   Polska bez wątpienia powinna się włączyć w relokację tak zwanych "uchodźców". Wysadzając ich na plażach skąd tu przypłynęli przy pomocy okrętów typu Lublin. Jak sobie pomyślę, że mój brat z żoną i córką był w tym samym miejscu na koncercie nie tak dawno temu, to na myśl o tym, że ten zwolennik "rajskich dziewic" mógł wtedy zdetonować bombę jeszcze mnie szlag trafia.

 7. Zbulwersowany podatnik

  Upadek Europy Zachodniej to tylko kwestia czasu. Za 15-20 lat rodowici Europejczycy ze strachu przed śmiercią będą przechodzili na Islam. Jesteśmy na ostatniej prostej aby skupować zaawansowaną technologię od Szwecji czy Niemiec, potem nie będzie od kogo... Mówiłem to wielokrotnie.

 8. Cuki

  A! jeszcze jedna rzecz- a kim byli zamachowcy, potomkami napoleona? Zrozum jedną rzecz, za bardzo nie da się tego ukryć, tolerancja jest fajną sprawa póki nie zderzy się z rzeczywistością.

 9. Cuki

  Ponda Baba-Motyla Noga, ile będziemy się łudzić, Francja, Niemcy, Belgia czy to nie wystarczy? Co proponujesz w zamian? Przyjmować jak leci, owszem dzieci i kobiety możemy przyjąć, tylko z terenów gdzie prowadzone są działania wojenne(w Egipcie jest wojna|? w Pakistanie?) ale jak się to wszystko skończy to odsyłamy do krajów pochodzenia.Ktoś powie, że przecież Polacy byli przyjmowani przez Iran podczas II wojny, lecz nie słyszałem aby się wysadzali...A czemu Australia ma tak ostre prawo imigracyjne, czyżby rasiści? Nie szanujesz naszych reguł to do widzenia! Tak jakbyś poprosiła, aby nie palić w twoim domu a goście powiedzieliby, że mogą robić co chcą i jakbyś się wtedy poczuł/poczuła? Z historii wiem jakie Arabowie mają podejście do Europy(tłustego,starego kocura) mało Wiednia,Granady? Z niecierpliwością czekam, czy zamachowcem był Brytyjczyk...

  1. adam

   Mile widziani mogliby być uchodźcy z katolickiej Wenezueli.

  2. Ponda Baba

   Proste pytanie na inteligencję: Dlaczego do żadnego aktu terroru nie doszło na Węgrzech czyli kraju o największym odsetku uchodźców w przeliczeniu na liczbę mieszkańców ani w Finlandii kraju o największym odnotowanym przyroście liczby uchodźców w latach 2014-2016? Dlaczego zamachów nie było w Szwecji, Austrii czy we Włoszech. Za ile zamachów terrorystycznych w Europie w ostatnich latach odpowiadają uchodźcy?

 10. Polanski

  Nie można wejść z bombą na koncert to będą się rozrywać po imprezach jak ludzie wychodzą. Nie ma możliwości sprawdzania wszystkich na ulicy. Trzeba z tym żyć.

  1. Jan Pi

   Trzeba z tym żyć w Londynie, Paryżu, Monachium etc. W Polsce jest bezpiecznie.

  2. krzysiek84

   Obecnie muszą. Dwa lata temu trzeba było myśleć o konsekwencjach, zamiast wrzeszczeć "Refugees welcome".

  3. Jaxa

   Na jakiej ulicy? Wybuch nastąpił pod sceną wewnątrz budynku. Spokojnie wszedł z bombą na występ. Ludzie mówili że nie było żadnej kontroli przed koncertem co wnoszą. Zwykła olewka kwestii bezpieczeństwa przez organizatorów.

 11. Cuki

  Ciekawe co na to KE i pani kanclerz?...Przejrzy ktoś na oczy? To jest wojna cywilizacyjna i my mamy przyjmować takich ludzi?! Gdzie przestrzeganie prawa międzynarodowego-kim jest uchodźca w definicji ? Powiem tak dla mnie to szarańcza i mówię to specjalnie, bo wystarczy popatrzyć na Tatarów, żyją od wieków, często przelewali krew za Rzeczpospolitą i jakoś nie słychać ani o zamachach a także o żadnych pogromach

  1. Ponda Baba

   A skąd wiesz, że to był uchodźca?

 12. say69mat

  def24.pl: W poniedziałek 22 maja wieczorem w Manchesterze doszło do eksplozji w której 19 osób zginęło, a ponad 50 zostało rannych. Prawdopodobnie był to samobójczy zamach terrorystyczny. say69mat: Jeżeli swoiście rozumiana pobożność generuje śmierć, to nie jest to żadna pobożność. Tym bardziej, że ofiarami w znacznej mierze są ... dzieci. Z drugiej strony, nasza niemoc wobec masakry w Syrii generuje tego typu akty terroru. Tam giną dzieci.

Reklama