Reklama

Geopolityka

Zakaz lotów dla węgierskich Gripenów

Fot. Victor Veres/Gripen.com
Fot. Victor Veres/Gripen.com

Zastępca szefa sztabu armii węgierskiej gen. Zoltan Orosz przekazał, że wszystkie samoloty myśliwskie Jas-39 Gripen używane w siłach powietrznych tego kraju otrzymały zakaz lotów po drugim w ciągu miesiąca wypadku z udziałem maszyny tego typu.

Jeden z trzynastu pozostałych Węgrom samolotów myśliwskich Jas-39 Gripen rozbił się 10 czerwca w pobliżu miejscowości Kecskemet podczas lądowania – awarii uległo podwozie maszyny. Pilotowi udało się bezpiecznie katapultować, kiedy w czasie próby lądowania bez podwozia jego maszyna odwróciła się i utracił nad nią kontrolę. Jest to już drugi wypadek tego rodzaju w ciągu ostatnich tygodni.

Rzecznik firmy Saab wytwarzającej Gripeny przekazał, że producent „w pełni współpracuje z władzami w celu wyjaśnienia przyczyn katastrofy”, nie chciał jednak wypowiadać się na temat możliwych przyczyn rozbicia się samolotu.

„Nigdy nie spekulujemy na temat przyczyn przed bardzo dokładną analizą wypadku. Nasze systemy bezpieczeństwa są sprawne i skuteczne, a sam sprzęt od wielu lat działa w licznych państwach, dał się poznać jako bezpieczny i stabilny”.

Poprzedni węgierski samolot tego typu rozbił się przy lądowaniu 19 maja tego roku, podczas ćwiczeń w czeskiej bazie Caslav. Armia węgierska uważa, że oba wypadki nie są ze sobą powiązane.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Ciekawski

  Dziwne że rozbijają się tylko węgierskie Gripeny chociaż ze wszystkich użytkowników to Węgry mają ich najmniej. W Szwecji, Czechach, RPA, Brazylii i Tajlandii jakoś się nie rozbijają.

  1. Waszku

   Może dlatego, że w Brazylii jeszcze żaden nie lata.

  2. jo

   Wegry i Czechy nie maja Gripenow . Oni je tylko wypozyczaja ze Szwecji .

  3. tomaszek

   z wikipedii: Do 2007 roku wypadkom uległo pięć Gripenów, w tym dwa jeszcze przed dostarczeniem szwedzkim siłom zbrojnym. Katastrofy dwóch pierwszych maszyn zostały zarejestrowane przez kamery i wielokrotnie pokazywane w szwedzkiej telewizji.

 2. windy_city

  ..."wszystkie samoloty myśliwskie Jas-39 Gripen używane w siłach powietrznych tego kraju otrzymały zakaz lotów"... Wszystkie cztery??

 3. bogurodzica

  Teraz już macie odpowiedź dlaczego su-22 mimo wieku jest i technicznie aerodynamicznie lepszą polską konstrukcją.nawet biorąc pod uwagę właśnie podwozie które wykonane jest w technologi asymetrycznej z tytanu co jest mało spotykane w modelach z tamtych lat.

  1. marek!

   bogurodzica - jak dobrze sie jest nauczyc czegos.....hm. nowego. Czy moglbys (mogla) z grubsza opisac ta polska konstrukcje....( w razie czego - potrafie po rosyjsku i pisac i mowic ).... a tyle razy pisalem, ze czytaja nas czasami ludzie nie odrozniajacy traktora od tramwaju, a chca lyknac troche wiedzy na wyzszym poziomie niz przyslowiowy onet......

  2. W szoku :)

   Su-22 polski...Ciekawa idea.

  3. su

   su-22. Jak sama nazwa wskazuje wyprodukowany w suwalskich zakładach lotniczych, model 22-gi.

Reklama