Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Z Donbasu do Górskiego Karabachu. Rosja werbuje

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosja werbuje ludzi z rosyjskimi paszportami w kontrolowanych przez separatystów republikach w Donbasie do wyjazdu do Górskiego Karabachu w ramach sił pokojowych - poinformowało ukraińskie ministerstwo obrony, powołując się na dane wywiadowcze.

Według danych Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy na niekontrolowanym przez Kijów terytorium kontynuowane są działania mające "przyspieszyć proces przymusowej paszportyzacji ludności" (czyli nadawania paszportów Rosji obywatelom Ukrainy, którzy mieszkają na tych terytoriach) - czytamy w piątkowym komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej ukraińskiego resortu.

Ministerstwo przekazało też, że "na tymczasowo okupowanym terytorium w obwodach donieckim i ługańskim odbywa się werbowanie osób z rosyjskim obywatelstwem w celu formowania tak zwanych pokojowych jednostek mających wykonywać zadania w Górskim Karabachu".

Rozmieszczenie w Górskim Karabachu rosyjskich sił pokojowych w liczbie blisko 2 tys. żołnierzy przewidziano w porozumieniu zawartym w nocy z poniedziałku na wtorek przez Armenię, Azerbejdżan i Rosję. Resort obrony w Moskwie przekazał, że podstawą rosyjskiego kontyngentu ma być 15. Samodzielna Brygada Zmechanizowana (Pokojowa) Centralnego Okręgu Wojskowego.

We wtorek ukraińskie media podały, powołując się na serwis InformNapalm, że 15. Samodzielna Brygada Zmechanizowana od 2014 roku brała udział w aneksji Krymu, a następnie w działaniach bojowych w Donbasie.

image
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama