Polityka obronna

Wzmocnienie krakowskich służb ratowniczych na ŚDM

Fot. Wikimedia/Ron whisky
Fot. Wikimedia/Ron whisky

Marek Maślerz z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego zapowiedział zwiększenie liczby zespołów ratownictwa medycznego oraz dyspozytorów Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego podczas Światowych Dni Młodzieży. Zapewnił również, że w mieście pojawi się w tym czasie pięć śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

Zastępca dyrektora Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego podkreślił, że mieszkańcom miasta i pielgrzymom musi zostać zapewnione bezpieczeństwo. - "W tym czasie będą 32 dodatkowe zespoły ratownictwa medycznego, oprócz 124, którymi dysponujemy w Małopolsce. Piętnaście z tych dodatkowych zespołów będzie w Krakowie, reszta w powiatach, gdzie przewidywane są większe skupiska pielgrzymów oraz trasy ich przemarszu" – mówił Maślerz. O pięć stanowisk (do 17) ma zostać powiększona dyspozytornia Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zadeklarowało, że w Krakowie będzie stacjonować w trakcie wydarzenia nie jeden, a pięć śmigłowców. Pielgrzymi będą mogli skorzystać z pomocy medycznej w miejscach, gdzie będą odbywały się wydarzenia centralne ŚDM. Namioty medyczne ustawione zostaną na Błoniach, w Łagiewnikach i w Brzegach pod Wieliczką. Dwa takie namioty na Błoniach będą dostępne przez całą dobę, a podczas uroczystości z udziałem największej liczby pielgrzymów takich namiotów ma być aż dziesięć. Dodatkowo teren patrolować będą zespoły ratowników medycznych na quadach oraz patrole piesze.

Czytaj też: Zabezpieczenie ŚDM – Koniec gry pozorów?

Największym wyzwaniem będzie dla służb medycznych msza św. kończąca ŚDM w Brzegach pod Wieliczką. Tam stanąć ma 17 namiotów i skierowanych zostanie 90 ambulansów. Zabezpieczenie medyczne będzie obejmowało także dworce oraz trasy przemarszu pielgrzymów, gdzie działać mają zarówno medyczne patrole piesze, jak i ambulanse.

Otwarte zostaną dodatkowe izby przyjęć m.in. w szpitalach Bonifratrów, Szpitalu im. Dietla oraz w Krakowskim Centrum Rehabilitacji przy ul. Modrzewiowej. W zabezpieczeniu będą uczestniczyć wszystkie podmioty medyczne z terenu województwa, przewidziano m.in. podniesienie gotowości SOR-ów i izb przyjęć, a także poradni POZ oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Planowane jest także zwiększenie liczby dostępnych całodobowo aptek.

Czytaj też: Szef MSWiA ocenił przygotowanie służb do ŚDM

Wicedyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego apelował w piątek do przedstawicieli branży turystycznej, zwłaszcza tych, którzy organizują przyjazd osób spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, by osoby te miały ubezpieczenie medyczne.

Kto zadba o bezpieczeństwo pielgrzymów?

W zabezpieczeniu ŚDM weźmie udział w. sumie ok. 3,5 tys. ratowników, ratowników medycznych, pielęgniarek i lekarzy z ponad 60 podmiotów, w tym m.in. z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Polskiego Czerwonego Krzyża, Zakonu Polskich Kawalerów Maltańskich, Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna, Związku Harcerstwa Polskiego czy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Dla pielgrzymów opracowany będzie poradnik wraz z aplikacją, które podpowiedzą, gdzie, w zależności od sytuacji, można uzyskać pomoc medyczną. Pomoc językową otrzymają również medycy zatrudnieni podczas ŚDM. Specjalnie opracowane karty zawierać będą podstawowe zwroty związane ze zdrowiem w dziewięciu językach. Praktycznym rozwiązaniem będą karty z graficznym przedstawieniem części ciała człowieka (można będzie łatwo wskazać, co konkretnie boli) oraz ikonkami pomagającymi określić poziom bólu.

 

Komentarze (7)

 1. marek

  nie lepiej i bezpieczniej zrezygnować ze ŚDM. I tak nie da się zapewnić bezpieczeństwa. To po co igrać z ogniem.

 2. modrzew0

  Jakoś nic nie słychać o ochronie antydronowej oraz zakłóceniom łączności radiowej służb .Ponadto o blokadzie sterowania radiowego dronów i ich ewentualnego niszczenia przed dotarciem do celów.

 3. mirek

  Pogotowie ratunkowe nie należy pod MSWiA,na jakiej podstawie pracodawca zawiesił urlopy? Stacja Pogotowia w której pracuje jest 80 km od Krakowa i nikt żadnej paniki nie robi urlopy planowo,jeszcze wczoraj wiem,że prywatna firma transportu medycznego szukała chętnych na ŚDM,ale chętnych nie było

 4. zainteresowany

  Mieszkańcy Krakowa powinni oprotestować ŚDM, bo to będzie paraliż dla całego miasta. Nie będzie jak dojechać do pracy, zrobić zakupów, czy w ogóle się przemieszczać. Przygotowania w Brzegach i tak na wiele się najprawdopodobniej nie zdadzą, bo nie będzie można przeprowadzić ewakuacji i główne wydarzenia przeniesione zostaną na błonia. Głównym środkiem komunikacji jaki jest przewidziany na czas tej imprezy w mieście to ruch pieszy. W ten sposób miasto, które ma blisko milion mieszkańców nie będzie miało żadnej komunikacji!!! Władze stwierdziły przecież, że najlepiej będzie jak mieszkańcy wyjadą i nie będą przeszkadzali, a jeszcze powinni usunąć swoje samochody z ulic żeby pielgrzymi mieli gdzie parkować. Paranoja!

 5. Dejw

  Zawieszone są urlopy w tym okresie, przynajmniej u mnie w wojsku

 6. gepard

  Czemu Pogotowie, opłacane z NFZ, czyli z naszych składek ma ponosić koszty kościelnej celebry? Kościół powinien wynając tych ratowników płacąc ceny rynkowe!

 7. topaz

  W środku sezonu urlopowego, ciekawe skąd wezmą ludzi?

  1. gosc

   Urlopy na ten okres nie będą udzielane. Proste...