Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy: Polskie F-16 z pociskami AGM-158 JASSM?; Łatwiejsza droga do wojskowej kariery; Sienkiewicz nie dopadł skinheadów

Polski F-16C Block 52+. Fot. Wikipedia
Polski F-16C Block 52+. Fot. Wikipedia

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.Marek Kozubal, Rzeczpospolita, Mocniejsze uderzenie jastrzębi- Jest szansa, że nasze F-16 mogą zostać wyposażone w nowoczesne pociski manewrujące. Amerykanie dają zielone światło. Resort obrony zamierza kupić dla sił powietrznych pociski AGM-158 JASSM. Miałyby zostać w nie wyposażone „jastrzębie", czyli samoloty F-16 (…) Znajdujące się dzisiaj na wyposażeniu sił powietrznych pociski mogą niszczyć cele w odległości 70 km. W przypadku AGM-158 JASSM jest to aż 370 km. – Po ich otrzymaniu F-16 będą miały zdolność rażenia celów dalekiego dystansu spoza zasięgu obrony przeciwlotniczej. To pociski precyzyjne, które pasują do naszych samolotów (…) Na razie nie ma pewności, ile pocisków m oże kupić armia, a także jaka będzie ich cena (przy czym planowane w tym roku cięcia w budżecie MON mają nie dotyczyć takich wieloletnich zakupów dla wojska). Ze wstępnych analiz Sztabu Generalnego wynika, że jeżeli Amerykanie wyrażą zgodę na sprzedaż rakiet, nasze samoloty zostaną w nie wyposażone po 2015 r.

Czytaj także: Northrop Grumman będzie modernizował radary na F-16

Ewa Siedlecka, Gazeta Wyborcza, Macierewicz bezkarnie zlikwidował służby- Blisko milion złotych kosztował do tej pory skarb państwa – czyli podatników – raport z likwidacji WSI przygotowany przez Antoniego Macierewicza. Sam b. szef komisji likwidacyjnej nie zapłacił ani grosza (…) W raporcie z likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych (2006 r.) zamieszczono wiele nazwisk osób,które według komisji likwidacyjnej i jej szefa Antoniego Macierewicza działały nielegalnie, czy to pracując w WSI, czy współpracując z tą służbą. Prokuratura stwierd ziła, że są to w wielu przypadkach oskarżenia gołosłowne, że komisja nie zebrała dowodów, a sprawy w raporcie przedstawiono tendencyjnie (np. napisano, że ktoś był o coś oskarżony, ale już nie wspomniano, że sąd go uniewinnił) (…) Prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień przez Macierewicza jako przewodniczącego komisji, m.in. ujawnienia tajnych informacji (np. o współpracownikach wywiadu w Afganistanie) i poświadczenia nieprawdy. Jednak zarzutu postawić nie może, bo chroni go immunitet poselski (…) 26 osób wymienionych w raporcie pozwało MON i 23 z nich wygrały. Do połowy maja MON, czyli skarb państwa, czyli podatnicy zapłacił 807 tys. zł zaprzeprosmy w mediach i 191 tys. zł odszkodowań. Razem blisko milion złotych.

Zobacz również: Bartłomiej Sienkiewicz do autorów „bombowych maili”: Już po was idziemy

Joanna Klimowicz, Gazeta Wyborcza, Sienkiewicz nie dopadł skinheadów-  Szef MSW zapowiedział, że idzie po białos tockich skinheadów, że środowisko zostało „policzone". Na razie nie ma rezultatów (…) Tymczasem śledztwa w sprawie podpaleń mieszkań obcokrajowców prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Białymstoku utknęły w martwym punkcie (…) Wciąż nie ma żadnych podejrzanych, ale prokuratura twierdzi, że broni nie składa (…) W lipcu białostocki sąd rejonowy uniewinnił strażnika granicznego, który przez dwa lata znieważał w internecie czeczeńskich uchodźców. Zdaniem sądu wypowiedzi o „pasożytniczym ścierwie" i „leniuchach kaukaskich" mieściły się w granicach swobody wypowiedzi (…) Cudzoziemcy wciąż są atakowani bez powodu, bici, wyzywani. W autobusie miejskim ofiarą był nastoletni Czeczen, pod akademikami – europejski wolontariusz, we własnym domu – czeczeńska rodzina (wybita szyba zraniła dwumiesięczne niemowlę).

Czytaj: Premier u żołnierzy kawalerii powietrznej. Narracja „Polskich Kłów” mimo redukcji środków na armię

Kazimierz Netka, Polska Dziennik Bałtycki, Łatwiejsza droga do wojskowej kariery- Przygotowywane są duże ułatwienia dla zamierzających rozpocząć pracę w wojsku. Już gotowy jest projekt rozporządzenia, które znacznie rozszerzy możliwość składania wniosków i dokumentów potrzebnych podczas procedury rozpatrywania podań o przyjęcie do służby przygotowawczej -dającej podstawy do rozpoczęcia pracy w charakterze żołnierza zawodowego (…) Przekazanie wniosku stanie się możliwe za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (E-PUAP). Kandydaci nie będą już musieli wysyłać skróconego aktu urodzenia i życiorysu. Wszystko dlatego, że wojskowe komendy uzupełnień mają już ich dane osobowe, zebrały je podczas kwalifikacji wojskowej.

Paweł Puzio, Dziennik Wschodni, Przystrzygli Orlęta na trzy milimetry- Jacek Kupczyk ostrzygł wczoraj 56 młodych mężczyzn, przyszłych pilotów i kontrolerów ruchu. Tylko sześć pań uniknęło fryzury na „3 milimetry" (…) Od wczoraj w armii jest już 62 kandydatów i kandydatek na zawodowych żołnierzy. Zostali przyjęci na pierwszy rok Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Lotniczych w Dęblinie (…) Teraz młodzi ludzie są już w służbie kandydackiej. 45 z nich, w tym dwie panie, zacznie studiować na kierunku lotniczym. Cztery panie i 17 mężczyzn na nawigacji – mówi ppłk łanusz Chojecki, rzecznik „ Szkoły Orląt" (…) W tym roku o przyjęcie do Dęblina starało się ponad 600 kandydatów. Ale tylko 227 pozytywnie przeszło dwustopniowe badania medyczne oraz testy sprawnościowe.

(PAM)
Reklama

Komentarze

    Reklama