Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Były szef AW komentuje aferę szpiegowską; Grecja otworzy drzwi do NATO Macedonii?; Polska i Chorwacja zacieśniają współpracę wojskową; Brytyjscy eksperci wojskowi przestrzegają przed nowym rodzajem konfliktów

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Polska musi być gotowa na odwet”: Rozmowa z byłym szefem Agencji Wywiadu, płk. Grzegorzem Małeckim. „[...] nie wolno zapominać, że to sprawa szpiegostwa, czyli tu trzeba poprawić bezpieczeństwo kontrwywiadowcze. Jesteśmy obiektem aktywnych, ofensywnych działań wywiadu chińskiego, czyli kolejnego, poza tradycyjnym, przeciwnika. To wymaga przekonfigurowania naszych działań w dziedzinie kontrwywiadu oraz w sferze cyberbezpieczeństwa i dezinformacji. I to musi się odbywać jednocześnie.”


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, „Skopje zrobiło swoje, piłka po stronie Aten”: Macedonia wprowadziła poprawkę do konstytucji, zmieniająca nazwę ich kraju. Czy wreszcie uda się Macedończykom dołączyć do NATO? „Zdominowany przez socjalistów macedoński parlament przegłosował poprawkę do konstytucji, która zmienia nazwę państwa na Republika Macedonii Północnej. Prawicowa opozycja zbojkotowała głosowanie. [...] Do zakończenia procesu zmiany nazwy państwa potrzebna jest jeszcze ratyfikacja umowy przez grecki parlament. Poprzeć ją musi co najmniej 151 z 300 deputowanych. Nie będzie to jednak łatwe zadanie, gdyż w niedzielę w ramach sprzeciwu wobec porozumienia ze Skopje z rządu odszedł minister obrony Panos Kammenos, a jego prawicowa partia Niezależnych Greków (ANEL) opuściła koalicję rządzącą.”


Gazeta Polska Codziennie, „Wzmocniono współpracę wojskową z Chorwacją”: W tym roku polscy żołnierze wezmą udział w ćwiczeniach wojskowych na terenie Chorwacji. „Polska i Chorwacja podpisały dwustronną umowę ramową, która pozwoli zintensyfikować współpracę wojskową - poinformował wczoraj w Zagrzebiu szef MON Mariusz Błaszczak. [...] Dodał, że wspólnie z nimi od połowy tego roku polscy żołnierze będą pełnili dyżur bojowy w Wyszehradzkiej Grupie Bojowej UE. Mariusz Błaszczak przypomniał również, że w przyszłym roku Polska będzie państwem ramowym w tzw. szpicy NATO, a od gospodarzy usłyszał deklarację, że chorwacka armia będzie brała udział w tym przedsięwzięciu.”


Stefanie Bolzen, Gazeta Wyborcza, „Asymetryczna wojna Rosji z Zachodem”: Przedruk artykuły z „Welt”. „Zachód musiał dotychczas koncentrować swoje wysiłki na walce z terroryzmem. Brytyjscy eksperci wojskowi ostrzegają, że kolejna dekada naznaczona będzie zupełnie nowym rodzajem konfrontacji. [...] Niemcy i Europa muszą zmienić sposób myślenia, by bronić swoich norm, reguł i wartości. Nie będą już mogły polegać na historycznym sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi. Obrona przed próbami <<asymetrycznego>> podkopywania Europy przez Rosję będzie wymagała znacznie więcej uwagi niż w poprzedniej dekadzie, zdominowanej przez walkę z terroryzmem. Takie wnioski płyną z publikacji Strategie Survey 2018, corocznego raportu International Institute for Strategie Studies (IISS).”


Gazeta Polska Codziennie, „Armia aktywnie szuka rekruta”: Kolejna odsłona kampanii rekrutacyjnej do wojska. „Minister Błaszczak w weekend otworzył mobilny wojskowy punkt rekrutacyjny przy stoku narciarskim w Białce Tatrzańskiej. - Służba w wojsku to zaszczyt, honor, wyróżnienie. Noszenie munduru żołnierza Wojska Polskiego jest zaszczytem - zaznaczył szef MON. Podczas ferii żołnierze będą przyjeżdżali wojskowymi samochodami oznakowanymi logo kampanii do ośrodków narciarskich. - W czasie I edycji kampanii wnioski do Wojska Polskiego złożyło ponad 7 tys. ludzi. To dobry wynik. Dzisiaj rozpoczynamy drugi etap - podsumował minister.”


Reklama

Komentarze

    Reklama