Reklama

Siły zbrojne

WOT wezmą udział w obchodach Święta Wojska Polskiego

fot. Małopolska OT
fot. Małopolska OT

Po raz pierwszy w historii, piąty filar Sił Zbrojnych RP będzie miał swojego reprezentanta na święcie Wojska Polskiego. W obchodach udział weźmie pododdział reprezentujący Wojska Obrony Terytorialnej.

W dniu 15 sierpnia 2017 roku, po raz pierwszy w historii, pododdział reprezentujący Wojska Obrony Terytorialnej, weźmie udział w organizowanych w stolicy centralnych obchodach Święta Wojska Polskiego.

ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej
 

Jak podkreślono w komunikacie, będzie to wydarzenie o szczególnym znaczeniu dla wszystkich żołnierzy WOT, którzy zamanifestują swoją obecność, wspólnie z pododdziałami pozostałych rodzajów sił zbrojnych.

W defiladzie uczestniczyć będzie pododdział złożony z czterdziestu żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, którzy reprezentują sformowane pierwsze trzy brygady obrony terytorialnej (podlaską, lubelską i podkarpacką).

Jak czytamy w komunikacie, "udział w defiladzie jest dla Terytorialsów swego rodzaju wyróżnieniem, gdyż chętnych było kilku na jedno miejsce, co potwierdza wysoką świadomość służby żołnierzy". Podczas defilady żołnierze WOT po raz pierwszy zaprezentują się w beretach nowego wzoru w kolorze oliwkowym, które będą obok czapki rogatywki docelowym nakryciem głowy Terytorialsów.

Jak poinformowano w komunikacie, podczas tegorocznych centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego, żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej będzie można też spotkać na Warszawskiej Agrykoli, gdzie każdy chętny będzie mógł złożyć wniosek o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej, poddać się badaniu na analizatorze składu ciała, obejrzeć wyposażenie indywidualne żołnierzy WOT oraz z nimi porozmawiać.

Zobacz także: SKANER Defence24. Gen. Kukuła: „WOT przyczyni się do zwiększenia liczby rezerw osobowych”

Wojska Obrony Terytorialnej jako samodzielny, piąty rodzaj sił zbrojnych zostały powołane z początkiem bieżącego roku. Trzy miesiące później Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej formalnie przejęło dowodzenie nad trzema pierwszymi brygadami sformowanymi w woj. podlaskim, lubelskim i podkarpackim.

Trwa formowanie trzech kolejnych brygad WOT – dwóch na Mazowszu oraz jednej w woj. warmińsko-mazurskim. W przyszłym roku ma się rozpocząć formowanie siedmiu brygad w centralnej części Polski, a od roku 2019 - czterech brygad na zachodzie kraju; w przyszłym roku mają zostać utworzone dowództwa brygad i pierwsze pododdziały w województwach śląskim i wielkopolskim. Zgodnie z założeniami brygady OT mają powstać w każdym województwie, a w woj. mazowieckim - dwie.

Docelowo formacja ma liczyć 53 tys. żołnierzy. WOT przygotowują się do działań w czasie pokoju, kryzysu i wojny, mają wspierać wojska operacyjne, służby ratownicze i lokalne społeczności.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (13)

 1. były_trep

  A gdzie było WOT podczas ostatnich katastrofalnych wichur? Ponoć pomoc w klęskach żywiołowych to miało być ich główne zadanie w trakcie pokoju. A na terenach dotkniętych katastrofą nikt ich nie widział...

 2. Pazuzu

  Nic nie drażni tak jak określenie "terytorialsi":/

 3. aaa

  WOT WOT-em ale jest nie mniej poważna sprawa. Kurczenie się przeszkolonych rezerw mobilizacyjnych. Kogo się powoła w razie 'W"? Zakręconych misiów nie odróżniających kolby od lufy? Nie mówiąc o obsłudze AK. Poniżej przedstawiam pomysł na rozwiązanie problemu braku kadr mobilizacyjnych. Projekt: Szkolenie wojskowe młodzieży w systemie stacjonarno - poligonowym. Szkolenie dotyczy osób 17-letnich (chłopców i dziewcząt). Szkolenie odbywa się na rok przed maturą (w liceach). Szkolenie zaczyna się we wrześniu wraz z rozpoczęciem roku szkolnego i trwa 12 miesięcy. Odbywa się 2-3 razy w tygodniu po 3 godziny, po zajęciach szkolnych. Prowadzą je nauczyciele wychowania fizycznego (szkolenie fizyczne ogólnorozwojowe) oraz instruktorzy wojskowi (strzelanie, musztra, taktyka itp.). Pierwszy poligon (zimowy) - styczeń-luty. Dla chłopców 3 tygodnie, dla dziewcząt 1 tydzień. Potem następuje dalszy ciąg szkolenia. Drugi poligon (letni) lipiec-sierpień. Dziewczęta 3 tygodnie, chłopcy 2 miesiące. Całość szkolenia zakończona przysięgą. Takie szkolenie oprócz korzyści obronnych ma również olbrzymie korzyści społeczne. Wzmocnienie psychiki młodzieży pozwoli im na łatwiejszy start w życiu i sprawi że będą ludźmi zdecydowanymi i przebojowymi. Korzyści z ćwiczeń fizycznych w tak młodym wieku chyba są wszystkim znane. Powyższy pomysł jest optymalny pod względem stosunku efekt/(cena uzyskania).

 4. Oficer rezerwy

  Mocna reprezentacja . Nie 3 brygady ,a 3 kompanie panie pułkowniku - 3 kompanie,które są w stanie wydzielić 40 ludzi -10 czwórek. Takie są fakty panie pułkowniku i żaden PR tego nie zmieni . Mogę tylko z historii panom przypomnieć ,że kiedyś istniały TOS-y( Terenowe Oddziały Samoobrony) ale nimi nie "dowodził generał.

  1. NN

   3 bataliony, jeśli już. Chyba, że dorobiliśmy się już kompanii liczących po 400 ludzi. Kiedyś istniały też bataliony Obrony Narodowej - sprawdziły się nie gorzej od regularnych wojsk.

 5. Ciekawski

  To miłe, że ćwiczą, że poświęcają swój wolny czas, itd. Nie mniej prawda jest taka, że bez ciężkiego sprzętu (a do tego trzeba specjalistycznego szkolenia) wartość OT jest minimalna. Mogą, owszem, pełnić służbę wartowniczą, strzec mostów, itp. Tylko po jaką cholerę potrzebnych jest nam 50 tysięcy wartowników?

 6. Rezerwista

  Jestem za WOT.

 7. Harry

  "a od roku 2019 - czterech brygad na zachodzie kraju; " Mam nadzieję że do tego na pewno dojdzie, bo zagrożenie przyjdzie z tamtego kierunku, z kalifatów....

 8. były_trep

  Po roku ćwiczę 40 niedzielnych wojaków nauczyło się maszerować? Wow sukces!

  1. asddf

   Po pierwsze nie po roku. Po drugie wiesz kto zawsze najgorzej maszerowal? Specjalsi, bo wojsko nie jest od wytapiania czasu na tupanie. Po trzecie nick jak najbardzie pasuje do wypowiedzi.

 9. awangarda

  nie ma to jak Polski kevlar Wz. 67 ;) no ale co tam będą wagony, pewnie niedługo wpakują je na lawety i wyślą na defiladę

  1. asda

   To zdjecie członka organizacjii proobronnej z przed paru lat a nie WOT. Ekwipunek kupiony za własne oszcędności. Własny czas poświęcony na ćwiczenia. Nadal cie smieszy?

 10. Krakus_

  Smutne w tym kraju jest to, że wojsko jest wykorzystywane przez polityków (zwłaszcza pis) do celów politycznych.

  1. ewp

   Jakiś konkret ?

  2. Kapral Jojo

   A w jaki sposób jest wykorzystywane, konkretnie?

 11. chehłacz

  w końcu znaleźli jakieś sensowne, niekontrowersyjne zastosowanie dla OTK

 12. Bfg

  Powodzenia chłopaki.

 13. karo

  Mam nadzieję, że chłopaki z WOT nie będą maszerować na defiladzie z gumowymi kałachami ;)

Reklama