Reklama

Polityka obronna

Wojskowy kontrwywiad będzie współpracował z AGH

Fot. SKW.gov.pl
Fot. SKW.gov.pl

Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) w Krakowie oraz Służba Kontrwywiadu Wojskowego zawarły w czwartek porozumienie o współpracy, które zakłada m.in. poszerzenie oferty kształcenia na kierunku studiów AGH - Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce.

Jak podkreślili przedstawiciele krakowskiej uczelni, porozumienie otwiera nowe możliwości w zakresie badań naukowych oraz wdrożeń związanych ze sferą technologii bezpieczeństwa. Dzięki zawartej umowie uczelnia będzie mogła kształcić specjalistów studiów inżynierskich, bazując na eksperckiej wiedzy pracowników SKW.

Na mocy umowy – podkreślili jej sygnatariusze - kadra Służby Kontrwywiadu Wojskowego będzie uczestniczyć w kształceniu dydaktycznym studentów, w tym we wspólnych zajęciach czy warsztatach. Ponadto strony zobowiązały się do realizacji projektów naukowo-badawczych z sektora cyberbezpieczeństwa.

Zdaniem prof. Jerzego Lisa, prorektora AGH ds. współpracy, współpraca z SKW, przyniesie wymierne korzyści studentom uczelni. 

„Umożliwi im naukę od praktyków, którzy na co dzień zajmują się ochroną naszego państwa. Kontrwywiad Wojskowy jest również naturalnym i jednym z bardziej prestiżowych potencjalnych pracodawców dla naszych inżynierów bezpieczeństwa informatycznego”

- wskazał prorektor, cytowany w informacji prasowej.

Zastępca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, płk Paweł Bojarski wyraził zadowolenie, że instytucja ta nawiązała współpracę z jedną z najlepszych polskich uczelni technicznych. „Mam nadzieję, że zaowocuje ona wzajemną wymianą doświadczeń w zakresie prowadzenia działalności edukacyjnej, ale też podnoszenia kwalifikacji zawodowych i naukowych kadry obu instytucji. Chcielibyśmy także pokazać studentom, że mogą łączyć swoją przyszłość zawodową ze służbami wojskowymi” - podkreślił.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (10)

 1. xawery

  Kontrwywiad będzie współpracował z AGH, a kopalnie, huty, firmy branży metalowej z Uniwersytetem Ekonomicznym. Dlaczego? Bo to nie zmienia nic w sensowności wspołpracy kto z kim. Kopalnie kopią/wydobywają urobek jak za dawnych lat, huty praktycznie /w ok. 90%/ w obcych rękach to trzeba im tylko ekonomistów a nie fachowców i związkowców.

  1. Bobi

   Przybędzie nie tylko profesorów ale i generałów na AGH.

 2. ojciec kapuś

  Bardzo dobrze byłoby nawiązać taką ścisłą współpracę z Episkopatem Polowym WP.

 3. pragmatyk

  Obniżyli im w MONie budżet na 2020 rok aby Rosjanie pewniej się czuli w Polsce.

 4. Kroton

  bardzo dobry ruch - SKW myśli

 5. Były Czarny Eskimos

  No nareszcie się odważyli.... W końcu będziemy wysyłać na Antarktydę białych Eskimosów.....

 6. kuba18

  Czytałem gdzieś, że tzw. służby, czy to w Polsce, czy zagranicą przypatrywały się zdolnym studentom ostatnich lat wybranych przez siebie uczelni i zatrudniały ich u siebie. Nic w tym złego.Najzdolniejsi powinni służyć Ojczyźnie, jednakże jawna współpraca tajnych służb z jawną cywilną uczelnią spowoduje, że jej studenci i absolwenci znajdą się zagranicą pod specjalnym nadzorem, co nie ułatwi im kariery.

 7. obiektywny

  kompletna bzdura - m.in. poszerzenie oferty kształcenia na kierunku studiów AGH - Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce. SKW nie ma specjalistów w tej dziedzinie ponieważ to kompetencja Żandarmerii Wojskowej, rozumiem, że sama SKW nie wie czym się zajmuje, a jej funkcjonariusze z zaciągu Macierewicza będą uczyć studentów AGH zasad marszów na azymut lub jak ustalić poprzez własną technikę operacyjną numerów telefonów z własnego obiektu wojskowego bo oficera/funkcjonariusza na kursie tego nie nauczono :-)

 8. andys

  płk Paweł Bojarski wyraził zadowolenie, że instytucja ta nawiązała współpracę z jedną z najlepszych polskich uczelni technicznych. „Mam nadzieję, że zaowocuje ona wzajemną wymianą doświadczeń w zakresie prowadzenia działalności edukacyjnej, ale też podnoszenia kwalifikacji zawodowych i naukowych kadry obu instytucji. Chcielibyśmy także pokazać studentom, że mogą łączyć swoją przyszłość zawodową ze służbami wojskowymi” To chyba jednak przesada. Każda uczelnia ma obowiązek pomagać SKW , poprzez udostępniania jej swojej wiedzy, możliwości przeprowadzania pomiarów itd. Istnieje instytucja konsultantów, zawieranie umów o dzieło z instytucjami. Rozumiem, że AGH wygrała przetarg na prowadzenie tych zajęć z kryminalistyki,

 9. Ali Gator

  Ja jestem po ceramice na AGH Widzę że chłopaki będą robić doktoraty u tych docentow z PZPR

 10. Pawel

  Ja bym proponowal jeszcze wspolpracowac z Jeronimo Martins. A tak serio - to zakrawa na zart i pokazuje w jak oplakanym stanie jest panstwo skoro sluzby niejawne szukaja rekrutow na AGH. OZnacza to ze nie maja processu zdefiniowanego.

Reklama