Reklama

Siły zbrojne

Wojsko zamawia części do Goździków, Dan i moździerzy

Samobieżna armatohaubica 152 mm DANA / Fot. R. Surdacki (Defence24.pl)
Samobieżna armatohaubica 152 mm DANA / Fot. R. Surdacki (Defence24.pl)

Siły Zbrojne RP planują zakup części zamiennych do użytkowanego przez żołnierzy sprzętu artyleryjskiego, w tym moździerzy, armatohaubic Dana oraz działek przeciwlotniczych.

4. Regionalna Baza Logistyczna rozpisała trzy przetargi na dostawę części zamiennych do sprzętu artyleryjskiego dla podległych jej jednostek wojskowych. W bieżącym roku wojsko planuje, po pierwsze, pozyskać części zamienne do 60 mm moździerzy LM-60 oraz 23 mm armat przeciwlotniczych ZU-23-2 i ZU-23-2R. Termin ich dostaw został wyznaczony od 31 maja do 31 października 2017 roku. W przetargu mogą wziąć udział wszystkie podmioty, które złożą wnioski do 15 marca br.

Czytaj także: Obrona Terytorialna z polskim uzbrojeniem, ale szef MON stawia warunki [Defence24.pl TV]

Te same terminy dostawy dotyczą kolejnego przetargu rozpisanego przez 4. Regionalną Bazę Logistyczną, w celu pozyskania części zamiennych do 120 mm moździerza M-120, 98 mm moździerza M-98 oraz 122 mm samobieżnych haubic 2S1 Goździk. Zgodnie z warunkami postępowania zamawiający nie ogranicza maksymalnej liczby kandydatów. Jeżeli liczba wykonawców, którzy spełniają warunki udziału będzie mniejsza niż trzech, wtedy zamawiający zaprosi do udziału w postępowaniu wszystkich wykonawców, którzy odpowiedzieli na ogłoszenie o zamówieniu i spełniają warunki. Termin składania wniosków mija 23 marca br.

Czytaj także: Wojsko kupuje części do Rosomaków i BWP. Osłony dla transporterów

W trzecim przetargu wojsko chce pozyskać części zamienne do samobieżnej armatohaubicy Dana 152 mm, a także zestaw remontowy 1:18 do 152 MM AHS WZ.77 bez podwozia. Termin realizacji został wyznaczony od 8 maja do 31 października br., zaś termin składania wniosków mija 16 marca.

Reklama

Komentarze (6)

 1. kpr. rez.

  Mam pytanie panowie. Czy Dany i Gozdzki nie maja juz potencjalu do modernizacji? Wiem kaliber nie NATO, ale jako dodatkowe wsparcie dla Krabow, Rakow, Kryli. Na Ukrainie sie sprawdzaja i Rosjanie tez je modernizuja.

 2. defender

  Danę szanować trzeba, czesi próbowali rozwijać wersje z kalibrem NATO o osiągach nawet 41 km.

 3. anty c-cal przed 500+

  czyli maMy solidny kaliberek 120mm, podwozia 2s1 ( w zanadrzu, tylko dla OT?) a Nie robili Raka...tylko majstrowali "Tanie" pozyskanie super heli. za 13+ mld zeta. a 20 na Narew to ...czkawka. Producentom Dany nie przeszkadza sterta amunicji 152mm zmagazynowana. im raczej nie grozi zmasowany atak. jak przy tym wypada mikro 60mm

 4. ja

  HSW chyba odpada, dwa duże kontrakty w toku.

  1. victor

   W takim razie kto ma prawa do produkcji moździerzy M98 i M120 oraz Goździków? Czy chcesz powiedzieć, że pod rządami dobrej zmiany nadal mogą startować w takich przetargach firmy, które w świetle prawa są firmami pirackimi i oferują wojsku podróbki oryginalnych wyrobów, które opracowano - pod względem konstrukcyjnym i technologicznym - w fabryce producenta, i nikomu licencji nie sprzedano?

 5. arona

  Może ktoś mnie oświeci bo nie bardzo rozumiem. Ogłasza się przetarg m.in. na moździerze LM-60, armaty ZU-23-2, oraz moździerze M-98 i M-120. Pytanie - ilu jest producentów tego typu uzbrojenia ? Z tego co wiem dwa pierwsze wzory produkuje Tarnów natomiast dwa kolejne Huta Stalowa Wola. Tak więc do kogo skierowany jest przetarg skoro producent jest jeden ? Czy zamiast bawić się w jakieś przetargi nie lepiej było już na etapie zawarcia umowy na dostawy danego rodzaju uzbrojenia zawrzeć w niej klauzulę dotyczącą dostaw części zamiennych ?? Jak widać jesteśmy bardzo bogatym krajem skoro stać nas na takie ekstrawagancje bo w końcu zorganizowanie i przeprowadzenie przetargu też kosztuje.

  1. KrzysiekS

   Pewnie chodzi o przepisy Unijne żeby się nie czepiali chociaż i tak z góry wiadomo kto wygra jak wszędzie.

  2. omg123

   Gościu nie znasz zasad przetargu??? jeśli prawnie wymagane jest jego przeprowadzenie to choćby było wiadomo ze zgłosi się jedna firma to i tak musi zostać ogłoszony i rozstrzygnięty...

  3. anakonda

   dodam jeszcze ze przetarg odbywa sie nad pozyskaniem sprzetu o odpowiednich parametrach których produkt w tym wypadku np stalowej woli moze nie spelniac wiec bedzie szukac np partnera

 6. b

  Dany i Gozdziki to dobry przez wiele osob niedoceniany sprzet, ciekawe ile kosztowalaby przerobka Dan na natowski kaliber.

Reklama