Reklama

Wojna na Ukrainie

Zełenski przyjedzie do Warszawy. Pierwsza oficjalna wizyta od wybuchu pełnoskalowej wojny

Duda Zełenski
Prezydent Andrzej Duda z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Autor. Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl)/Twitter

W środę, 5 kwietnia, do Warszawy z oficjalną wizytą przyjedzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. To pierwsza oficjalna wizyta od 24 lutego 2022 roku.

Reklama

O przyjeździe Zełenskiego poinformował w rozmowie z RMF FM szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Marcin Przydacz. Choć Zełenski już w Polsce bywał, wszelako były to wizyty robocze, via Polska, na inne międzynarodowe spotkania. Z pewnością ze względów bezpieczeństwa, nie podano agendy spotkania.

Reklama

Czytaj też

Reklama

"Umówiliśmy się ze stroną ukraińską, że tę informację przekażemy opinii publicznej; prezydent Zełenski chce - poza spotkaniem z prezydentem Andrzejem Dudą, bo to na jego zaproszenie przyjeżdża - również spotkać się z Polakami oraz oczywiście Ukraińcami mieszkającymi w Polsce" - zaznaczył Przydacz.

Jak dodał, planowane są długie i szerokie rozmowy prezydentów, poświęcone nie tylko kwestiom bezpieczeństwa, ale także m.in. współpracy gospodarczej, polityce i kwestiom historycznym, jak również kwestiom rolnictwa i transportu ukraińskiego zboża przez Polskę. "Chcemy, żeby ta agenda była maksymalnie pełna" - podkreślił.

"Prezydent Zełenski chce powiedzieć kilka słów do Polaków, w kontekście tego, co wydarzyło się w ostatnim roku - jak Polacy pomagają Ukrainie, uchodźcom na granicy, czy przyjmując ich do swoich domów" - dodał. Przydacz zapowiedział, że takie wydarzenie planowane jest na środowe popołudnie na Zamku Królewskim w Warszawie. "Każdy będzie mógł przyjść na plac Zamkowy w środę po południu i każdy będzie mógł - w zależności oczywiście od frekwencji - zobaczyć prezydentów, na pewno na telebimie, a być może nawet bliżej" - zaznaczył.

"Ta wizyta będzie szczególna, choć o szczegółach na ten moment nie mogę mówić, ale przygotowujemy tutaj szereg elementów, które sprawią, że ta wizyta będzie miała charakter szczególny" - mówił prezydencki minister.

Dodał, że prezydent Ukrainy pierwszy raz od rosyjskiej agresji przybędzie do Polski z oficjalną wizytą - wcześniej był w Polsce jedynie z zachowanymi w tajemnicy wizytami roboczymi, w drodze do innych stolic.

Z kolei minister w KPRM Michał Dworczyk zapowiedział w poniedziałek we wpisie na Twitterze, że Zełenski w środę po południu spotka się również z premierem Mateuszem Morawieckim.

Jak podawały media poprzednie podróże dyplomatycznie z Polski do ukraińskiej stolicy – Kijowa, i w powrotnej trasie, odbywały się za pośrednictwem kolei.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (15)

 1. BudynZewenski

  Za największych patriotów na tym forum uważają się ci, którzy uważają zbrodnie Wołyńską za nieistotne wydarzenie w historii naszego Narodu, można ich tylko nazwać ukraińskimi trolami, takich mamy ,,patriotów"

  1. wert

   NIE MA TAKICH Polaków, są trole z Olgino POwielające przekaz o "polskich panach" dla jednych i Wołyniu/banderowcach dla drugich. Ja bym powiedział że największymi "patriotami" robią się ci którzy jeszcze parę lat temu głosili biznes z rosją taką jaka jest a innych etykietowali rusofobami. Dzis całkowicie manipuilując głoszą rusofilę. Przy okazji rozbrajali dokładnie WP. Ot diabeł się w ornat ubrał i ogonem na mszę dzwoni. Ale co Wy towarzyszu możecie o tym wiedzieć

 2. michmu

  ciekawe czy powie cokolwiek o wypadku w przewodowie... czy temat do zamilczenia

  1. DBA

   A czy jest oficjalny, państwowy raport z tego wypadku? Bo raczej nie słyszałem, żeby sie ktoś powazny podpisał , że zniszczeń dokonały elementy S300

  2. BudynZewenski

   DBA zawsze możesz pojechać do Przewodowa i zapytać się rodzin osób które zginęły o raport, polityka naszego rządu jest tak samo niebezpieczna i eskalująca wewnętrzny konflikty naszego Państwa jak polityka kremla (dziel i dziel), ogólnie można rzec patrząc na działania polityków u władzy, że w chwili kryzysu geopolitycznego i gospodarczego lepiej poświęcić dobro swojego Narodu w imię dobra oligarchów i propagandy sukcesów dyplomatycznych - niewątpliwie ,,wątpliwych'' jak do tej pory.

  3. DBA

   BudynZewenski@ Pytanie proste - w Przewodów uderzyły szczatki ukr S300, czy rosyjska rakieta typu CH....? Jest oficjalny raport , czy nie? Przyczyny tego sobie dopowiedz sam.

 3. kaczkodan

  Znowu wysyp dyżurnych ofiar Wołynia w komentarzach. Jak mawiają w Moskwie nie zmienia się zwycięskiego składu :P

  1. wert

   generalizujesz. „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.”- JP II. Chcesz fałszywego pojednania na fałszu i koscich naszych rodaków?

  2. DBA

   koczkodan&wert@ obaj macie racje i obaj się mylicie- ofiary zbrodni UPA na Wołyniu i Galicji wsch muszą wreszcie spocząć w grobach, a nie gnić w dołach śmierci. Choćby po to aby Moskwa utraciła jeden z argumentów spełniający rolę klina miedzy PL a UA. I to rządzący PL musza z obecnymi władzami Ukrainy uzgodnić, zarówno termin i formę. Na dzisiaj nie spodziewajmy się, że UA zrezygnuje z UPA i OUN jako swojego "mitu założycielskiego" bo choć się nam to podoba czy nie zarówno na Majdanie i w Donbasie w 2014 wiodącą rolę w oddziałach ochotniczych ATO grały organizacje nacjonalistyczne. Nie wiem jak jest dzisiaj, ale raczej obecne władze UA starają się od tego odchodzić - vide dzieje Azowa i internowanie do końca wojny dowódców w Turcji. Tak czy inaczej Żełeński w Warszawie coś powie na otarcie łez, pochwali nas za ewangeliczne wsparcie i pomoc, ale nie popełni politycznego samobójstwa potępiając OUN i UPA. I najważniejsze droga jeszcze daleka bo tej wojny Rosja jeszcze nie przegrała.

 4. Chinol

  Niesamowte. Rosjanie konwouja Ukrainsie zboze do Tursji *(Umowa zbozowa) torty i pociagi na uKrainie finkcjuja normalnie. Ludzie cywilii i bron jezdza w lewo i prawo. Prezdent zyje i podrozuje po swicie (Premier Izeala twierdzil ze to on zalatwil mu zycie) A druga strona potafi niszczyc mosty (nawet krymskie) koleje wysadzac, zabijac tzw kobartow czyli burmistrzow miast , szefow polici, dyertsrow szkol i szptali, blogerow. Co to za wojna? USa transprwalo zborze Talibow w czasie walk w Afhstansnie?

  1. wert

   a kot je ogonem

 5. PatriotW

  Ciekawostka: wszyscy, którzy przez przypadki odmieniają słowa "Wołyń", "Bandera", przy okazji wszelkich spraw związanych z Ukrainą, nigdy nie wspominają o ZNACZNIE większej ilości krzywd, które wyrządzili nam Moskale. Przypadek?

  1. DBA

   PatriotW@ Nie to nie jest przypadek. To ci sami co protestuja bo się "rozbrajamy" lub eskalujemy konflikt, gdy UA otrzymuje wsparcie militarne

  2. "Pułkownik" Michał

   Zbrodnia ludobójstwa jest zbrodnią ludobójstwa niezależnie od tego kto jej dokonał. By narody się pojednały trzeba aby prawdę przestano zwalczać. Oczywiście, że Rosjanie wyrządzili nam więcej krzywd. Wymordowali mnóstwo inteligencji. Ale to Polska podkreślała od zawsze. Nie oznacza to, że mamy zapominać o innych krzywdach (i proszę nie pisać o I RP i historii kozactwa, które walczyło z magnatami którzy też byli Rusinami). A nierozstrzygnięcie tych kwestii da za parę lat pole do popisu dla rosyjskiej agentury. Bądźmy mądrzy przed szkodą, a nie po niej.

  3. Chinol

   To zalezy od czasu - Kiedys byl zakas wspominania KATYNIA dzis WOlynia. Kazda epoka ma swoje poltyczne tabu. I w kazdej epoce sa ludzie co nie chca sie temu poddac (Z roznych przczyn) np narodwy nacjnalizm a czasmi pamiec o rodzinie. W kazdum razie w Karuniu zgineli oficerowie, a na WOlyniu glownie kobiety i dzieci. No i loczna inna - 15 tys Katyn, - 200 tys Wolun.

 6. Thorgal

  Ja tak liczę po cichu iż może razem publicznie się przeproszą za błędy z przeszłości i ogłoszą nowy rozdział w relacjach Polsko-Ukraińskich. Taki RESET przydałby się nam i im, o wiele łatwiej byłoby teraz podejmować decyzję.....

  1. Qwest

   Zgadzam się. Myślę, że tak będzie.

  2. X

   Prawda. Były wspólne błędy, może będzie wspólna przyszłość...

  3. wert

   nie puste gadki tylko jedna decyzja Zełeńskiego-. UKR i jej wszystkie organy zrobią wszystko aby we współpracy ze stroną polską odnaleźć wszystkich pomordowanych Polaków, przywrócić im nazwiska i godnie ich pochować. Czasu jest coraz mniej, świadków wiedzących gdzie są doły, studnie smierci ubywa z każdym dniem. Do tej pory byli zastraszani. Dziś to zmieniamy

 7. DRB

  smutne jest to, że nawet będąc w takiej sytuacji wojennej, mimio ogormnej pomocy od nas, nie stać ukr na ukłon w strone Polski i uznanie, że jednak mają coś na sumieniu. Nie ma co mówić, że Moskal zrobił nam więcej złego, bo to wszyscy wiemy, Chodzi o stosunki pl-ukr - my bardzo chcemy, żeby były dobre teraz i po wojnie, a oni mają w nosie naszą wrażliwość i tylko chcą od nas więcej i więcej wszystkiego, a my dajemy. Tak nie buduje się autorytetu międzynarodowego, tylko wszyscy po cichu z nas się podśmiechują, bo potem będzie jak wcześniej w mińsku, gdzie ju naszemu "zdziwieniu" nas nie było, a byli fra czy niemcy. Tu nie chodzi więc o tylko o wołyń itp. ale zbudowanie szacunku dla kraju, który powinien być poważnie traktowany, a nie kolejna żenująca odsłona "Winkelrida narodów". Ale o to powinna zadbać nasza dyplomacja, która w wielu kwestiach musi być asertywna, a nie czekać na tanie pochwały, jacy to jesteśmy fajni, bo oddajemy wszystko bez dbania o swój interes.

  1. wert

   nie siej POpeliny. Rozmowy gospodarcze trwają i są coraz bardziej zaawansowane. Choćby Orlenu w temacie wspólnego wydobycia gazu. Tematy trzeba dograć aby nie tworzyły fermentu: ludobójcy UPA,- polskie pany. Priorytet UKR to odbudowa gospodarki i wystawienie wojska zdolnego do dużo bardziej samodzielnej obrony. Dla nnas też lepiej mieć sąsiada bez chaosu i frustracji. Bestialsko pomordowanym należy się ekshumacja i godny pochówek. I to wszyscy już wiedzą

 8. DRB

  my na tej wizycie nic nie zyskamy, a on przyjeżdża bo bo pewnie znowu chce coś za darmo wyciągnąć, co robią wciąż bardzo skutecznie, a my naiwnie się z tego cieszymy. PrezesPoski@ ma rację - tu już ne chodzi o zaszłości historyczne, ale o przyszłość - i będzie tak jak w wcześniej, jak przyjdzie co co czego, to ukr pójdzie do niemców, a nas oleją, tak jak to robią od początku.

  1. radziomb

   A zauważyłeś że na ukrainie giną codziennie żołnierze nawet polski korpus? Trochę empatii kolego. Oni są w takiej samej sytuacji co Polska w 39roku. Nam nikt wtedy nie pomogl. I tak się składa że ukraina kupuje od nas Groty.kraby rosomak.malo Ci? Mimo że są dużo biedniejsi od Polski.

  2. chahras

   Niemcy to tak naprawdę Unia, więc tak, dostaną swoje. My natomiast kawałek tego tortu z pewnością też dostaniemy, bo dlug rośnie i jakoś spłacony być musi. Tylko czy my jesteśmy gotowi do wejścia gospodarczego na Ukrainę? Rolniczo tak, ale i tak zaawansowane maszyny do zachód i to oni zarobią. Duży przemysl u nas jest słaby, więc tym raczej na Ukrainie się nie dorobimy. To jasne, że zarobią Niemcy pod flagą UE. Jednak są jeszcze sektory w których możemy, chemia, petrochemia, bankowość i parę innych. Jest gdzie nas wpuścić i z pewnością tak się stanie. Już Ukraina robi co może, żeby nam pomóc. Sprzęt wojskowy za zachodnie pieniądze zamawia u nas a przynamniej ten, co może. Kraby, drony, zestawy plot, rosomaki, groty, serwis, modernizacje innych sprzętów, amunicję i pewnie wiele więcej.

  3. K.

   @radziomb . Kupują ? Rozumiem , że są w trudnej sytuacji ale oni nie kupują bo nie mają za co . My wspaniałomyślnie przekazujemy wielokrotnie więcej niż mamy mieć zapłacone przez innych . To może być dla ciebie szok ale nie jesteśmy mocarstwem . Rozdajemy sprzęt kadrowych jednostek , w co niby chcesz wyposażyć rezerwy ?

 9. Był czas_3 dekady

  Zeleński przyjeżdża po nasze F16. Prezydent Duda nie odmówi. Tego che wujek SAM zza oceanu.

  1. radziomb

   Dobry pomysł.juz dawno nasze F16 powinny być na ukrainie I bombardowych p... ruskich a nie kurzyć się w hangarach i bohatersko wykonywać niebezpieczne misje. . air policing . ..prawie jak za czasów dywizjonu 303.

  2. chahras

   Jeśli wujek sam tego chce, to zapewne miałby dla nas nowocześniejsze zastępstwo. Świetnie, bo te F16 zaczynają już nieco trącić myszką. Dostać za nie piątą generację - bajka. Kolejna partia raptorow za 1$ była by mile widziana, szczególnie, że infrastruktura i przeszkolenie personelu i tak ma być opłacone przez nas pod pierwszą partie.

  3. K.

   @radziomb . Proponuje rozbić świnkę skarbonkę i im kupić bo my swoje skończyliśmy dopiero spłacać .

 10. Ma_XX

  czyli wietrzenie magazynów ciąg dalszy

 11. Prezes Polski

  Nasza pseudodyplomacja wykorzysta tę wizytę politycznie, a szkoda. Zelenski przyjeżdża żeby coś załatwić, wiadomo. I dla nas to okazja, żeby pozałatwiać różne zaszłości. Nie mówię tylko o Wołyniu i kulcie bandery. Chodzi też i przyszłość no. stosunki gospodarcze i odbudowę Ukrainy. I wiecie co? Mam przeczucie graniczące z pewnością, że Ukraińcy załatwia sobie, co zechcą i wyjadą z nowymi datkami, a my będziemy w d. Niestety, ale tak wyglądają nasze stosunki z Ukrainą od 30 lat.

  1. "Pułkownik" Michał

   Mam takie same spostrzeżenia i obawy. :/

 12. ANDY

  czyżby przyjeżdżał po wszystkie ledwo co wyremontowane potężnym wysiłkiem LEO albo po nasze b. drogo kupione F 16 ... itp -na pewno nie powie nic na temat Wołynia i skandalicznego kultu badery i innych zbrodniarzy oraz tego że UKA zawdzięcza istnienie w tej postaci pomocy z Polski

  1. Rupert

   Interes Państwa jest ważniejszy niż jakiś jeden trudny moment w historii. Rosja wyrządziła Polsce dużo więcej złego więc bym się nie licytował raczej. Leopardy docelowo(jak już będzie za nie zastępstwo w postaci Abramsów i K2 czy K2PL) też pewnie pójdą na Ukrainę. A czy będzie to za darmo czy za pieniądze to już się zobaczy. F-16 Polska ma za mało i za nowoczesnych żeby je przekazywać.

  2. ANDY

   ~Ruper -priorytetem naszych rządzących powinien być interes Polski i Polaków ... a zrobienie z siebie sług innego narodu który w dodatku uważa że wszystko należy mu się za darmo .. i wykonuje wobec nas wrogie gesty nie tylko nie jest budowaniem naszego wizerunku ale budzi pogardę dla nas ... w '39 anglosasi też nas wychwalali a w ' 45 sprzedali nas Stalinowi ... i zabrali złoto zdeponowane w Londynie za sprzęt i paliwo którymi nasi lotnicy bronili UK ....

  3. chahras

   I my teraz mamy szansę nie być tacy jakimi okazali się wówczas anglosasi. Zrozum człowieku, że ukrainska walka o wolność to równocześnie walka w naszym najwyższym interesie. Jeśli mieliby dostawać ten sprzęt za darmo, to tak powinno być. Jeśli jest szansa, że zapłaci za niego UE/USA/WB, to jeszcze lepiej. Należy patrzeć z szerokiej perspektywy, a nie tylko z wysokości korytka. A z szerszej perspektywy widać jak na dłoni, że współfinansowanie tej wojny jest w naszym żywotnym interesie, przynajmniej póki istnieje realne ryzyko konfliktu Chin z USA. My w Europie nie mamy żadnych pewnych dużych sojuszników w konfrontacji z Rosją i mieć nie będziemy, choćby polskie władze robiły Niemcom czy Francuzom dobrze co niedziela. O czym z resztą dobrze wiesz powołując się na przykład anglosaski z 2 WS.

 13. Bart patriota

  głupota, żeby informować o tym na dwa dni przed spotkaniem. Rosja ma dwa dni na przygotowanie się, do tego, żeby go odstrzelić w drodze do lub z powrotem. Dlatego ich wywiad, satelity beda pracowac na 100%, zeby ustalić jego lokalizację i pyknąc rakietę manewrującą. Zabicie Zełenskiego to byłby oczywisty skandal ale Ukraina bez niego byłaby mocno osłabiona, a Rosja już tak jest zagoniona w róg, że co im zależy. I tak wiedzą, że będą sądzeni jak hitlerowcy. To też błąd zachodu, że tak to rozegrali. Pies zagoniony w kąt będzie gryzł nie ma innego wyjścia. Rosji już nie zależy. I tak są postrzegani jako zło, nie mają nic do stracenia. informacja o przybyciu Zełeńskiego na 48 godzin przed wizytą w obecnej sytuacji to totalna nieodpowiedzialność ze strony polskiej. Głupota do kwadratu.

  1. Facetoface

   Podejrzewasz, że ,,otwarty dialog,, itp ścigacze mogą coś knuć?

  2. DBA

   Facetoface@ Nie tylko ruska agentura. Już cwaniaczki, którzy nakupili drogiego zboża, może i ukraińskiego a teraz nie maja komu sprzedać grożą zadymą w Warszawie

 14. Golf

  Czyżby przyjeżdżał z inicjatywą budowy pomnika Bandery w centrum Warszawy ? Kto to wie ??

  1. DBA

   Jasne - lokalizacja Warszawa ul. Belwederska 49. Dodatkowo ma przywieści z Odessy pomnik Jekatieriny Wielikiej bo im sie opatrzył. Obok staną pomniki J.W. Dżugaszwillego, towarzysza Tomasza i Jaruzelskiego.

 15. DRB

  Byle się trzymał daleko od f16 i reszty naszych leopardow. Ale na pewno będzie coś chciał. A w zamian standardowo nic. Sam fakt że dopiero teraz przyjezdza do nas po tylu wizytach na zachodzie pokazuje jak jak ukr traktuje Polskę i nasze oczekiwania

Reklama