Reklama

Wojna na Ukrainie

Wiemy jakie Leopardy 2 przekaże Ukrainie Polska

Autor. 7th Army Training Command, Grafenwoehr, Germany/CC BY 2.0

Na swoim profilu w serwisie Twitter, Verteidigungsministerium czyli Ministerstwo Obrony Republiki Federalnej Niemiec, poinformowało o tym jakie czołgi zostaną przekazane Ukrainie. Podano także liderów odpowiadających za dwa podstawowe warianty Leopardów 2.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama
Reklama

Otóż zgodnie z podanym komunikatem, Niemcy będą liderem dla państw które przekażą czołgi typu Leopard 2A6, natomiast Polska ma być liderem dla państw, które przekazywać będą czołgi w wariancie Leopard 2A4.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (6)

 1. rwd

  Ciekawe czy na Ukrainie lub w Polsce dołożą dodatkowy pancerz na A4, bo co innego śmigać po poligonie a co innego wystawiać się na ruskie pociski czy rakiety. Kilka dodatkowych ton zmniejszy wprawdzie prędkość i manewrowość ale może zwiększyć przeżywalność.

  1. Chyżwar

   Raczej nie. My chcieliśmy dać na A4 ERAWĘ. Okazało się, że ze względu na wagę dodatkowego pancerza bez głębszej ingerencji w czołg nie powinno się tego robić.

  2. bc

   Powinni przynajmniej na wieżę, bo jeśli tam są starsze(oryginalne z produkcji A4) wkłady pancerza kompozycja C to wieża ma odporność ok 420RHA i 850RHA, góra kadłuba ma chyba trochę więcej ale na przód tam gdzie lampy też by się coś przydało. Pytanie tylko jak z napędem wieży ale jest hydrauliczny to raczej pociągnie, zawieszenie powinno wytrzymać wzrost masy o kilka ton.

 2. Szop85

  Obliczyli że kiedy skończą 2 A 4Pl będą mieli wszystkie Abramsa K2 i ok 200 K2 Pl. .Wtedy pierwsze będą musiały przejść remonty. Tempo jest wprost mizerne .Niemcy nie dostarczają częsci na czas. Ogólnie już powinni skończyć modernizację. Nie są nawet w połowie....

 3. Raptor78

  Wersja 2A4 jest zbyt słaba(pancerz),elektronika aby przetrwać na froncie!!!

 4. Sojer

  Najpierw Bumar stracił większość T-72, które mogli wyremomtować do M1R. Teraz tracą 2A4, których nie zmodernizują do 2PL... Oj, Bumarowi zawsze wiatr w oczy. A Czesi w tym czasie $$ na T-72B robią.

  1. Zenek2

   14 sztuk Bumarem nie wstrząśnie.

  2. kukurydza

   Od dawna chodziły plotki, że po rozkręceniu w Bumarze, uzbierała się porcja Le2A4 które mogą być przywrócone do sprawności, ale są w na tyle złym stanie (zmiany zmęczeniowe blach) że ładowanie w nie kilku milionów na modernizację PL zwyczajnie nie ma sensu. Problem w tym, że nasz kontrakt z Rheinmetall przewiduje jedynie "obiektywne okoliczności' a tak płacić trzeba. Zrobienie prezentu UA czyli NIE MA CZOŁGÓW to niewątpliwie obiektywne okoliczności, a to pozwala 'obciąć' te czołgi z programu. Przy zakupach Abramsów i K2, ta kompania mniej nie jest żadnym realnym problemem, zwłaszcza jeśli wozy i tak dopiero będą naprawiane. Natomiast trzeba mieć świadomość prostego FAKTU: Leo2PL jest obecnie droższy niż Abrams lub K2, mając jednocześnie najkrótszy resurs (potwierdzono testami na poligonie zapas na 2 miesiące wojny albo 10 lat pokoju).

  3. Ydhflx

   O Bumar się nie martw, podobno na 3 zmiany remontują nasze T-72 ze składów A jak skończą, to będą Ukrainskie Abramsy i Leopardy do remontowania, a potem też wszystkie nasze czołgi

 5. szczebelek

  A kto będzie liderem dla Szwecji, która przekaże wersję 2a5 po modyfikacji?

  1. Rusmongol

   2a5 to w sumie 2a6 bez długiej lufy. A szwedzkie mają tylko dodatkowy pancerz.

  2. Nico44

   Szwecja produkowała lepardy 2 u siebie więc to raczej będzie czołg wyprodukowany w Szwecji

  3. kukurydza

   Szwecja nigdy nie produkowała Leo, tylko montowała a część kupiła używanych po rozpadzie ZSRR

 6. bc

  Mogły na spokojnie iść A5 o wiele lepsze ale dobre i to. I szkolić ich w Polsce najlepiej z wykorzystaniem systemów laserowych z realnym opfor na pt91, może nawet zaprosić też Fińskich podoficerów do pomocy co też dają A4, bo u Niemców to może być ze szkoleniem tak jak na PzH2000.

Reklama