Reklama

Wojna na Ukrainie

Wiceminister Obrony Ukrainy: Na wielu kierunkach przeprowadzamy kontrnatarcia

Ukraina Defence24 day
Autor. Defence24

„Rosjanie i teraz koncentrują tam dużą część swojego wojska i ściągają właśnie posiłki, kiedy ja z Panem rozmawiam. Dla nich Bachmut jest ważny dla przesuwania się dalej w głąb terytorium Ukrainy, dlatego tak zaciekle o niego walczą. Ale Siły Zbrojne Ukrainy stawiają potężny opór, i z jednej strony, większą część Bachmutu teraz kontrolują Rosjanie. Z drugiej zaś strony, oni nie mogą przesuwać się dalej, ponieważ wokół miasta, na flankach, dominujące pozycje są zajęte przez Ukraińskie Siły Zbrojne” – mówi w specjalnym wywiadzie dla Defence24.pl wiceszefowa Ministerstwa Obrony Ukrainy Hanna Maliar. Rozmawia Michał Bruszewski.

Reklama

Michał Bruszewski: Witam Szanowną Panią Minister, cieszę się bardzo, że możemy porozmawiać. Pani zdaniem na ile ważna jest współpraca z Polską?

Reklama

Wiceszefowa Ministerstwa Obrony Ukrainy, Hanna Maliar: Ukraina niezmiernie ceni polską pomoc. Chcemy wyrazić podziękowanie Polsce oraz narodowi polskiemu za pomoc, której teraz udzielacie Ukrainie. Jesteśmy silni, jeżeli jesteśmy razem. I dlatego nasza współpraca nie jest tylko wzajemną pomocą, lecz jest to nasza siła przeciwko wrogowi. Ukraińcy i Polacy to zaprzyjaźnione narody, które dziś mają wspólnego wroga, ponieważ Ukraina dziś broni swojej granicy oraz granicy Europy. I Rosja, jeżeli jej się nie zatrzyma w Ukrainie, ruszy dalej. Dlatego nasza współpraca jest przede wszystkim naszą siłą.

Wielu dziennikarzy mówi o możliwym ukraińskim kontrataku, kontrofensywie. Jak by Pani to skomentowała?

Reklama

Od początku pełnoskalowej inwazji Ukraina znajduje się w trybie obrony i obrona obejmuje szereg działań. Są to zarówno bezpośrednie działania obronne, jak i działania kontrofensywne. My je ciągle czynimy. Tak samo jak ciągle przygotowujemy nasze wojska, przygotowujemy rezerwistów, i jeżeli mówimy o wschodzie, my bronimy się przed natarciem, ale na wielu kierunkach przeprowadzamy kontrnatarcia, czyli aktywne działania nacierające. Dlatego kiedy kładzie się nacisk tylko na kontrnatarcie, jest to niewielka część całej obrony Ukrainy. Nasz finalny cel to wyzwolić wszystkie tymczasowo okupowane terytoria, dlatego bez wątpienia, będziemy iść do przodu w celu ich uwolnienia.

Wiele się mówi o Bachmucie. Jak jest Pani opinia o tej bitwie?

Dla Federacji Rosyjskiej to najkosztowniejsza bitwa, ponieważ zainwestowali w nią ogromną ilość broni, sprzętu i zginęło tam bardzo wielu rosyjskich wojskowych. Rosjanie i teraz koncentrują tam dużą część swojego wojska i ściągają właśnie posiłki, kiedy ja z Panem rozmawiam. Dla nich Bachmut jest ważny dla przesuwania się dalej w głąb terytorium Ukrainy, dlatego tak zaciekle o niego walczą. Ale Siły Zbrojne Ukrainy stawiają potężny opór, i z jednej strony, większą część Bachmutu teraz kontrolują Rosjanie. Z drugiej zaś strony, oni nie mogą przesuwać się dalej, ponieważ wokół miast, na flankach, dominujące pozycje są zajęte przez Ukraińskie Siły Zbrojne.

Bardzo dziękuję za rozmowę

Zapis rozmowy, która odbyła się 24 maja 2023 r. w czasie konferencji Defence24DAY, na której obecna była delegacja MON Ukrainy. Dostępna jest także wersja wideo.

YouTube cover video
Reklama

Komentarze (6)

 1. PrzemoSlaw

  Na razie wsparcie USA + wasale powstrzymali Rosję, jednak hipotetycznie, jeśli Rosja i Chiny dojdą do wniosku że koniec hegemonii USA to widzę tutaj taki scenariusz: - Iran dostaje wsparcie + zielone światło na atak na Izrael (plus wszyscy wrogowie Izraela na BW) - Chiny atakują Tajwan - Kim dostaje wsparcie i zielone światło na atak na KPD W tym momencie USA znajdzie się w potrzasku. Na żaden z tych ataków USA nie mogą zastosować broni jądrowej, tylko będą musiały zaangażować sprzęt lub także wojskowo. Myślę że w tym kierunku mogą płynąc Rosja i Chiny. Łupy zostaną rozdane po tem.

  1. Macorr

   Gdy USA zorientowały się że ruscy chcą zając Ukraine, kalkulacja była taka że należy do tego dopuścić tak żeby putin wykrwawił się na Ukrainie walcząc z partyzanckimi zasadzkami - stąd na samym początku pomoc ograniczała się głównie do ppk i pzpr. Chiny jeszcze nie sa gotowe do ataku na Tajwan, więc dla tego decyzja by osłabić rosje a nie dążenie do zachowania pokoju kosztem drugiego, tym razem Ukraińskiego Monachium. Teraz, wojna na Ukrainie poszła dużo gorzej dla ruskich niż wszyscy myśleli (nie wiem czemu tak myśleli). Chiny będą gotowe z min. 2-3 lata, jeśli zachód pociśnie z pomocą dla Ukrainy, (a decyzja o f-16 na to wskazuje) to w momencie uzyskania gotowości Chin, USA całą uwagę będą mogły przenieść na Pacyfik zostawiając szachowanie rosji Polsce , Rumuniii oraz Ukrainie. Która to w międzyczasie zredukuje potencjał ruskich do poziomu w którym ich siły zbrojne będą mogły co najwyżej zapewnić porządek wewnątrz kraju.

  2. Pucin:)

   @Macorr - Chiny będą mogły uderzyć na Tajwan + USA gdy będą posiadały 5 lotniskowców (gospodarka + transport = linie żeglugowe - jedwabny szlak właśnie spowolnił prawie do 0) --- ale to też jest mocno trudne do przewidzenia czy w ogóle im się to opłaca gdy Rosja jest już w kieszeni (handel surowcami Rosji - ropa + gaz - jest zdominowany przez Chiny + Pakistan + Indie +Turcja).

  3. Pucin:)

   @Macorr - Chiny będą mogły uderzyć na Tajwan + USA gdy będą posiadały 5 lotniskowców (gospodarka + transport = linie żeglugowe - jedwabny szlak właśnie spowolnił prawie do 0) --- ale to też jest mocno trudne do przewidzenia czy w ogóle im się to opłaca gdy Rosja jest już w kieszeni (handel surowcami Rosji - jest zdominowany przez Chiny + Pakistan + Indie +Turcja).

 2. Sаilor

  Ciekawostka: na francuskich plażach w trakcie pierwszego dnia operacji Overlord wylądowało więcej czołgów i innego ciężkiego sprzętu niż przez rok wojny na Ukrainie. Rządy na zachodzie kapitalnie rozgrywają Ukraińców. Dają im na tyle dużo sprzętu żeby ci z uśmiechem na ustach ginęli w okopach tłukąc się z Rosjanami, ale nie na tyle dużo, żeby uzyskali zdecydowaną przewagę. Do tego polityczne mamienie opowieściami o dobrym wujku NATO i cioci UE, które "dadzą pieniążki i prezenty" podtrzymuje morale cywilów aby nie robili kolejnego Majdanu. Nawet jeśli wojna się skończy to biurokracja znajdzie 101 sposobów żeby przez kolejne 30 lat Ukraina była już tylko o krok od wstąpienia do "kręgu zachodu".

  1. Sorien

   To sa zupełne inne czołgi i inne podejście do wojny .... ZSRR( ale USA podobnie ) w ciągu dwóch lat 1944 -1945 wyprodukował więcej czołgów niż dziś jest we wszystkich armiach świata .... Dziś nie da się mieć tyłu czołgów (pomijając ich sensowność a polu walki ) bo są po prostu za drogie za skomplikowane. ZSRR w samym 1944 wyprodukował 28 tyś czołgów dziś jakbyś chciał tyle leopardów(100 mln sztuka ) to kredyt u kosmitów i to na wiele pokoleń nie chce mi się liczyć ale nie wiem czy to już w bilionach by nie było

  2. Ma_XX

   w operacji Overlord nie chodziło o pokonanie Rzeszy ale o to aby armia czerwona nie doszła do oceanu

 3. PPPM

  Ukraina w NATO to bardzo zły pomysł. Ukraina, w sojuszu to byłby ciągły brak stabilizacji, wciąganie paktu w wojnę. Pozatym musielibyśmy utrzymywać ich potencjał na jakimś tam poziomie. Bo jest pewnym, że Ukraina sama wojska nie utrzyma, a bez pomocy zachodu jej sprzęt będzie tylko w ewidencji. Ukraina już wygrała. Utrzymała niepodległość. To wystarczy. Niech pozbędą się oligarchów, to może coś z nich będzie. Krymu i Donbasu nie odzyskają bez pomocy zachodu, ale dlaczego my mamy to sponsorować? Ponadto, gdyby to odzyskali, to Kreml będzie zawsze miał powód do kolejnego ataku i jeżeli byliby w NATO, to i my bylibyśmy w stanie wojny

  1. Sorien

   Rosja UA nie zaatakuje gdy ta będzie w NATO .... Jedyna możliwość żeby Rosja zaatakowała NATO to w sytuacji takiej gdy parę minut wcześniej Chiny pełnoskalowo atakują flotę USA na Pacyfiku i ich tam lokalnych sojuszników -po prostu Chiny ,Rosja i przyjaciele rozpoczęli by III WŚ - to jest jedyna możliwość ataku Rosji na państwa NATO . Z tym że Rosja była by jedynie przybudówka do Chin jak Włochy do Niemców w 1939 r . Innej możliwości nie ma bo oni po prostu nie mają szans w konfrontacji z NATO - wojny się nie robi by dostać żałośnie baty ale by coś ugrać . Na UA już im się potłukły różowe okulary przez które patrzyli na takie wojaże więcej za naszego życia tak lekkomyślnie do wojny nie podejdą ani oni ani Chiny jak zaatakują to trzymając się logiki i przygotowani

  2. Chyżwar

   Wręcz przeciwnie. Ukraina w NATO to jest bardzo dobry pomysł. Jej wejście do sojuszu zmieniłoby zasady gry na naszą korzyść i niekorzyść rusków.

 4. Sorien

  Dziś czytałem że coraz większy poklask nabiera pomysł przyjęcia UA do NATO nawet jeżeli nie będzie w granicach z przed 2014 roku . I tu wyrasta nadzieja że wreszcie ktoś tam zaczął myśleć. Trzeba odbić tyle ile się da i doprowadzić do pokoju a odrazu też wtedy wciągać UA do NATO . Trzeba się spieszyć puki na tronie jest Putin - bo to dla UA w obecnej sytuacji nie jest najgorszy wariant, Putin jest oderwany od rzeczywistości on nie wie co się dzieje a to co się stało go przerosło. O wiele gorszym wariantem jest to gdyby stery Rosji przejął Prigożyn(gość jakby żywcem wyrwany z politbiura Stalina ) - w ostatnim wywiadzie mówił że Rosja musi przez parę lat żyć jak Korea Północna, że musi zostać przeprowadzona powszechna mobilizacja , że cała gospodarka ma pracować na wojnę . Dla UA i dla świata Prigożyn to najgorszy wariant bo on metoda Stalina i Żukowa osiągnął by swoje

  1. duzygrzesio

   W Rosji, poza Moskwą i Sankt Petersburgiem, już się żyje jak w Korei Północnej... Także ten tego...

  2. Endres

   -sorien- Brawo, zrobiłeś mi dzień. czyli co, kierownik firmy ochraniarskiej ( Prigożyn ), która lubi se postrzelać, ma stanąć niby na czele rządu w FR, i zasiąść na Kremlu?Zachodzę w głowę, JAK by się to mogło udać, bo poza gwiazdorzeniem w internetach, chłopak ma poparcie społeczne, na poziomie paru kompanii swoich opłacanych sołdatów. Co z resztą rosjan, zapleczem, finansowaniem? No, gdyby tak w TV podali, że jakiś Czukcza ma spore szanse na obalenie Putina, to i to by gawiedż sprzed telewizora uznała za prawdopodobne....

 5. Prezes Polski

  Z tymi pozycjami na flankach trochę ją poniosło. Na dostępnych mapach widać, że ruskie flanki w Bachmucie są niezagrożone. Na dziś nie widać szansy na okrążenie ruskich.

  1. ostatni

   Generanie wiekzosc tych opwasci to jak dla naiwnych ldzi. Oczywiscie nie brakuje. SITO- stowzyc SITO do przecedzania info.

 6. Endres

  Jedno, proste pytanie. Od lat 90-tych, to akurat RP, załapała się do NATO, UE, i tak dalej. Od tego czasu, i UA wybiła się nie niepodległość i niezależność, prawda? I robili wszystko po swojemu. I przez te lekko licząc 30 lat, nie słyszałem za bardzo z ekranów TV, że ci ukraińcy to nasi bracia, przyjaciele, czy co tam jeszcze, ba, z teg co gadali w TV, to trzeba było pilnować granicy z nimi, i coś za bardoz stosunki wzajemne, nastawinei rządu w Kijowie i Warszawie, i samych ukraińców do Polaków, nie było co ś za bardzo przyjazne. To się grzecznie pytam, CZEMU mamy ich teraz dozgonnie kochać, pomagać im, sponsorować ich, i cała reszta, od której, się już naprawdę słabo robi. Mają zatarg z ruskimi? To niech się dogadują, co nam do tego?

  1. Sorien

   Są dwa duże bloki blok -usa i blok chin . UA pomagamy dlatego że ona mocno szkodzi największemu sojusznikowi Chin i dzięki temu osłabia się siłe Chin. Tu nie chodzi o UA czy nawet RUS to chodzi by osłabić Chińska siłę .. Gdyby UA nienawidziło nas i tak trzeba było by im pomagać jak się pomaga bo sympatie tu nie grają żadnych ról . W tym chodzi tylko o to by osłabić RUS a co za tym idzie też Chiny . Chiny to największa gospodarka świata a Rosja to największa baza surowcowa dzięki tej wojnie potwór dostał pół darmowe sterydy . Ta wojnę wygrały Chiny ale w naszym intersie jest to by wygrały ją w jak najmniejszej skali- druzgocąc siłę militarna i gospodarczą Rosji . Musimy pomagać i nie dać zdobyć UA - nie dlatego że żyją tam ludzie kochający demokrację tylko dlatego że są to bardzo strategiczne ziemię ze względu na zasoby naturalne jak położenie. Prawa człowieka, wolności itp są ważne ale nie o to w tym chodzi to jest pierwszą krwawa odslona rywalizacji Chiny-USA o to chodzi-tylko

  2. AntyChe

   Bo teraz Ci 4 litery ratują. Bo Rosja po wchonieciu Ukrainyvdalej będzie, jeszcze agresywniej, odzyskiwać ziemię imperium rosyjskiego. Już teraz trąbią w tv o odwiecznie rosyjskim mieście Warszawa.. jak Ukraina wygra i bed ie przyjęta do NATO mamy na kilka pokoleń spokój z imperialna Rosja. Jak przegra to może nawet jeszcze my będziemy,iemy musieli z nimi walczyć na polskiej ziemi.

  3. ostatni

   Praoganda. Ale jak pogadasz z Polakami normanymi ludzmi juz nie kazdy tak lubi Ukraine jak glowny nurt prgalandy nakazuje.

Reklama