Reklama

Wojna na Ukrainie

Węgry blokują rekompensaty dla Polski za przekazane uzbrojenie

Fot. http://en.kremlin.ru/
Fot. http://en.kremlin.ru/

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w programie „Kropka nad I” poinformował, że Węgry blokują wypłatę 450 milionów euro, które należą się Polsce.

Węgry blokują 450 milionów euro, które należą się Polsce z europejskiego budżetu za sprzęt dostarczony Ukrainie. To utrudnia nam wysyłanie kolejnych pakietów na Ukrainę - powiedział Radosław Sikorski.

Węgrzy od dłuższego czasu blokują wypłaty refundacji dla państw przekazujących broń Ukrainie w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF). EFP to instrument mający na celu wspieranie działań związanych z budową pokoju, stabilnością i rozwojem w krajach partnerskich Unii Europejskiej. Według nieoficjalnych informacji Węgrzy mają domagać się od Ukrainy gwarancji, że węgierski OTP Bank nie wróci na listę podmiotów uznanych za sponsorujące wojnę. Ukraina do tej pory nie przekazała takich zapewnień. W maju 2023 roku bank został wpisany przez ukraińską Narodową Agencję ds. Zapobiegania Korupcji na listę międzynarodowych sponsorów wojny z powodu kontynuowania działalności banku w Rosji, został jednak usunięty z listy już październiku.

Węgry, poprzez swoją blokadę, nie tylko utrudniają działania państwom Unii Europejskiej, ale także Ukrainie, która w obliczu rosyjskiej agresji potrzebuje wsparcia międzynarodowego.

Reklama
Reklama

Komentarze (12)

 1. Kajko

  Hipokryzja i zakłamanie level master! Radosław Sikorski już zapomniał, jak on, jego partia, skamlała, błagała przez kilka ostatnich lat w Berlinie i Brukseli o kary finansowe na Polskę, o blokadę środków Unijnych, o blokadę KPO. Tego nie robił żaden Orban, tylko podobno Polska opozycja! Wstydu nie macie! Warto przy okazji dodać, że Polska na pomoc Ukrainie wydała ponad 200 miliardów złotych, więc te 450 milionów to jest jakiś śmiech na sali. Unia Europejska obiecała wszystko, mieli pomoc Polsce finansowo w kwestii uchodźców z Ukrainy, nie zrobili dosłownie nic, Polska nie otrzymała prawie nic!

  1. PA

   Prawda !

  2. PA

   Prawda

  3. user_1064567

   Ale opowiadasz głupoty. Mieszasz fakty, co ma kpo do pomocy Ukrainie?

 2. Wuc Naczelny

  "ylko 58% Ukraińców pozytywnie ocenia Polaków, a 90% Niemców..." bo to prosty narów bez historii i długofalowych perspektyw. ZA kilka wieków, po 3 rozbiorach i 20 powstaniach się wyrobią.

  1. PA

   Najwyraźniej dusza ukraińska zmienną jest. A swoją drogą bardzo bym chciał się dowiedzieć za co Ukraińcy lub UE z dostaw wojskowych zapłacili ? Ciągle jest mowa o przekazywaniu sprzętu, ale na jakich warunkach. A oni tracą najnowszy sprzęt jak Leo 6, dzieki czemu Rosjanie rozpracowują nasz sprzęt. Ukraińcy mają rzekomo tak wiele "zwycięskich" dronow, a nie potrafią zniszczyć wlasnej pozostawionej w polu broni ja czołgi i wizy bojowe. Nie powinni dostawać najnowszego uzbrojenia bo nie potrafią go szanować. Są na stałej kroplówce z Zachodu, ale nie potrafią zmobilizować rezerwy. A wojska frontowe są tak zmęczone, że tracą coraz to nowszy sprzęt z Zachodu.

 3. Franek Dolas

  Znów ideologiczny hejt na Węgrów wraca. Węgry nie blokują wypłę dla Polski tylko funduszu UE żądają w zamian jedynie aby nie podejmowano rzeciwko nim dalszych wrogich kroków.

  1. Davien3

   A od kiedy Orbana obchodza Wegrzy i ich interesy. jedyne co obchodzi Orbana to sam Orban. Aha jak Wegry podejmuja wrogie kroki przeciwko UE to sie w końcu doigraja gorzej niz ostatnim razem.

 4. [email protected]

  No ładnie. A jakbyśmy mieli w Wa-wie drugi Budapeszt, to byśmy mogli sobie sami zablokować. Tak, to ironia.

 5. nyx

  Przecież nie musimy kupować węgierskich produktów...

  1. Dudley

   A co kupujemy od Madziarów oprócz niewielkiej ilości Tokaju? Możemy nie kupować paliwa na polskich stacjach MOL.

  2. papa lebel

   No już od kilku lat nie kupuję.....

  3. LeonAmator

   @nyx I nie tankować na stacjach MOL. Sprzedaż takiemu przyjacielowi naszych stacji Lotosu ( teraz MOL ) to mała przesada.

 6. em6

  Doprawdy niezwykłe, że Węgry na pierwszym miejscu stawiają własny interes poprzez wparcie dla swojego największego, a zatem kluczowego banku systemowego. Powinni uczyć się od nas Polaków przynajmniej jak się takiej niecnej postawy wstydzić.

  1. Dudley

   Ta lista nie ma żadnych formalnych konsekwencji, więc to jest tylko pretekst by realizować politykę Putina. Za jakiś czas okaże się że Orban zasiada w zarządzie jakiejś rosyjskiej firmy, jak Schroeder. To jest po prostu skorumpowany polityk jak wielu innych, problem tylko że na wysokim stanowisku. Niestety jest też czasami, potrzebny Polsce.

  2. Davien3

   Na nic nie stawiaja, chyba że tym czyms jest własny interes Orbana i włażenie w cztery litery Putinowi.

  3. Monkey

   em6: Wyśmienita ironia😂

 7. Ech,

  Jesli ta rekomesata idzie z kredtu zaciegentego przez UE i ktra spacac beda tez dzieci wegrow to maja racje.

 8. fx4

  Fascynuje mnie jedno, jak wszyscy sobie uświadamiamy agresją hitlerowską, potem okupację sowiecką, a Węgrzy zadowoleni jak nic jakby nie było 1956 r u nich Rosjanie wtedy zabili 2.500 osób ponad 20 tys aresztowano, 200 tys uciekło z Węgier. Co jest czy faktycznie Węgry są dalej członkiem NATO i krajem EU (to retoryka)

  1. Davien3

   Na Wegrzech rządzi populista Orban którego jedynym celem jest zadowolenie Orbana a nie Wegrów. Podobnie z całą jego partia.

 9. staryPolak

  no to z tekstu rozumiem że Ukrainie nie jest tak pilno do uzyskania kolejnej transzy naszego sprzętu?

 10. Krzysztof33

  Ale mamy "sojusznika" ;)

  1. Ależ

   Nie kupować nic z Węgier , nie jeździć na Węgry , nawet tranzytem !

 11. Piotrgra

  A może by tak zablokować z coś europejskiej kasy dla Węgier? Tak dla porządku?

 12. ALBERTk

  Co nam z tych pieniedzy jak Sikorski w tym wpisie już zapowiada kolejne pakiety na Ukrainę? To jest studnia bez dna. 450 milionów euro przy współczesnych cenach uzbrojenia to jak na waciki.

  1. szczebelek

   Wystarczy spojrzeć, że oddaliśmy prawie tysiąc sztuk ciężkiego sprzętu licząc czołgi, bewupy, AHS-y , KTO, myśliwce i amunicje, a teraz spróbujmy to odkupić za 450 mln euro. Teraz słyszymy, że jak dostaniemy to znowu coś oddamy podczas gdy tylko 58% Ukraińców pozytywnie ocenia Polaków, a 90% Niemców...

  2. WisniaPL

   Uzbrojenie kupujemy po co? Do zwalczania Rosjan więc przekazywanie ich Ukrainie realizuje ten cel bez utraty polskich obywateli.

  3. Polak Mały

   450mln euro to tyle np. kosztuje nas system Gladius z WB zamówiony w ubiegłym roku. Porównywanie tej kwoty do ceny wacików .... chciałbym żeby w najbliższym czasie jakiś kontrakt dla polskiej armii z polskiego przemysłu za ta kwotę został podpisany!!!!

Reklama