Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraińscy żołnierze szkolą się z obsługi armatohaubic AS90

Autor. Ministry of Defence UK/Twitter

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało w poniedziałek o przybyciu do tego kraju grupy ukraińskich żołnierzy, którzy będę szkolić się w zakresie obsługi przekazywanych samobieżnych armatohaubic AS90.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Gorąco witamy ukraiński personel wojskowy, który w ten weekend przybył do Wielkiej Brytanii, aby zapoznać się z AS90. AS90 to opancerzona samobieżna broń artyleryjska, którą Wielka Brytania dostarcza, aby pomóc Ukrainie w obronie ojczyzny i odzyskaniu terytorium" - napisano na Twitterze.

Armatohaubice AS90 są elementem ogłoszonego 14 stycznia kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, który obejmuje także 14 wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii czołgów Challenger 2. Na Ukrainę ma trafić około 30 takich armatohaubic, przy czym najpierw zostanie wysłanych osiem, a niedługo później pozostałe.

Reklama

Czytaj też

Ważące 45 ton i mierzące 9,07 metra długości pojazdy uzbrojone w działo o kalibrze 155 mm znajdują się na wyposażeniu brytyjskiej armii od 1992 r. Używane były m.in. podczas wojny w Iraku.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. ΚrzysiekS

    W sumie to jest to samo co Krab tylko cyfrowy SKO zamiast analogowej lunety i tablicy balistycznej jak w naszych Krabach.

    1. HusarzPolski

      Nędzna prowokacja. Krab ma o ponad 10 km większy zasięg ognia i o wiele nowocześniejszy system kierowania ogniem….

Reklama