Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina: zmodernizowany BMP-1 na froncie

BMP-1TS Spis
Prototyp BMP-1TS z wieżą BM-5 Spisa.
Autor. Techimpex

W serwisie X pojawiło się zdjęcie przedstawiające rzadką ukraińską modernizację bojowego wozu piechoty BMP-1, określaną jako BMP-1TS. Mimo upływających miesięcy jest ona najwyraźniej dalej obecna w działaniach na froncie.

Reklama

Ukraińska modernizacja BMP-1TS jedną z kilku opracowanych w ramach prób modernizacji tego przestarzałego od dekad wozu za pomocą rozwiązań opracowanych we własnym przemyśle na przestrzeni wielu lat. Ta odmiana była jedną z czterech, jakie ukraiński przemysł zaproponował końcowo armii w ramach modernizacji bojowych wozów piechoty BMP-1 i została przyjęta do służby 12 miesięcy później. Tym samym Ukraińcom udało się coś, czego Polsce nie udawało przed ponad 20 lat, czyli w budżetowy sposób zmodernizować przestarzałe już BMP-1 skokowo zwiększając ich siłę ognia, dając sobie (teoretycznie) czas na opracowanie nowego typu bojowego wozu piechoty. Rosyjska inwazja przerwała jednak proces modernizacji, który zakończył się na wypuszczeniu do armii 40-50 pojazdów. Niewykluczone, że po rozpoczęciu inwazji powstały jeszcze dodatkowe wozy.

Reklama
Reklama

Ta rzadka ukraińska modernizacja BMP-1 była widoczna dość znacząco jesienią tego roku, gdy pokazano ją na wyposażeniu m.in. 5. Brygady Szturmowej, której żołnierze aktywnie szkolili się na opisywanych wozach. Wcześniej widoczna była ona w użyciu przez żołnierzy z 53. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej czy 25. Brygady Powietrznodesantowej. Możliwe zatem, że pojazdy te były przerzucane po jednostkach, które otrzymywały nowe wyposażenie.

Co jednak znamienne, wozy te bardzo często nie posiadają jednego ze swoich kluczowych atutów w postaci przeciwpancernych pocisków kierowanych Barier. Powodem tego zapewne jest po prostu ich zużycie we wcześniejszych walkach, a ich produkcja najpewniej obecnie nie odbywa się lub ogranicza się do ilości aptekarskich. Tym samym wozy te tracą możliwość eliminacji większości rosyjskich czołgów od przodu, chociaż dalej przy odpowiednich warunkach mogą zaryzykować ich eliminację, atakując boki oraz tył kadłuba i wieży.

Czytaj też

BMP-1TS Spisa to ukraińska modernizacja bojowego wozu piechoty BMP-1 polegająca głównie na wymianie dotychczasowej wieży na nowy bezzałogowy moduł BM-5 Spis. Tym samym w miejsce dotychczasowej armaty bezodrzutowej 2A28 Grom trafiła automatyczna ZTM-1 kal. 30 mm (ukraińska odmiana 2A72). Sprzężony z nią został uniwersalny karabin maszynowy KT-7 kal. 7,62 mm z zapasem 2000 naboi. Oprócz tego wieża posiada dwa przeciwpancerne pociski kierowane Barier umieszczone symetrycznie po bokach wieży. Jako uzbrojenie dodatkowe można zastosować granatnik automatyczny KBA-117 (AGS-17) ze 125 granatami lub wielkokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7/14,5 mm. Wieża posiada dzienno-nocny system celowniczy z termowizorem i stabilizacją oraz w pełni cyfrowy, zaawansowany system kierowania ogniem Myśliwy z komputerem balistycznym i automatycznym śledzeniem celów. Oprócz tego pojazd otrzymał nową radiostację firmy Motorola.

Czytaj też

BMP-1TS.
BMP-1TS.
Autor. mil.gov.ua
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Realista.

    W Polsce ta modernizacja , nie może się odbyć . Z prostego powodu , byłaby zbyt tania . A to już się firmom zbrojeniowym by nie opłacało . Takie mamy polskie realia i głupotę .

    1. Jac

      Realista nie mój drogi. Przemysł dałby radę. To wojsko czeka cud sprzęt. Ponad 10 lat temu była propozycja ożenienia naszych os i kubow z zachodnimi rakietami, to co teraz Ukraina robi. I co ? Armia czekała na patrioty...

    2. Pucin:)

      @JAC - może się udać - swego czasu Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. przedstawiły dwie koncepcje >> moim zdaniem całkiem udane : MSPO2021 BMP-1 z bezzałogową wersją załogowej wieży – Cockerill 1030 - armata automatyczna Bushmaster Mk44S kal. 30 mm (podobna, jak w wieży ZSSW-30, a więc z możliwością użycia amunicji programowalnej i zmiany kalibru na 40 mm) oraz MSPO2019 z ze stanowiskiem zdalnie sterowanym Kongsberg Protector RWS LW-30 o masie jedynie ok. 600 kg - uzbrojone w 30 mm armatę napędową Northrop Grumman (ATK) M230LF (wariant działka śmigłowca bojowego AH-64 Apache), :0

Reklama