Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina z pakietem pomocy na dodatkowe wozy Bradley i Stryker

Image Credit: Polish MoD
Image Credit: Polish MoD

Administracja USA ogłosiła we wtorek 40. pakiet uzbrojenia dla Ukrainy o wartości do 325 mln dolarów. W jego ramach USA przekażą Ukrainie ze swoich magazynów m.in. 15 bojowych wozów piechoty Bradley oraz 10 kołowych wozów opancerzonych Stryker.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak przekazał w komunikacie Pentagon, w nowej transzy pomocy wojskowej znajdzie się m.in. dodatkowa amunicja do systemów obrony powietrznej NASAMS i Stinger, amunicja artyleryjska i rakiety do systemów HIMARS, 15 Bradleyów, 10 Strykerów, pociski przeciwpancerne Javelin, TOW i AT-4 oraz amunicja burząca.

Czytaj też

Zarówno wozy Bradley, jak i Stryker są obecnie używane przez Ukrainę w ramach jej kontrofensywy. Według portalu Oryx dokumentującego straty wojenne obu stron opierające się na materiałach wizualnych z frontu, Ukraińcy stracili dotąd 16 z ponad 100 Bradleyów. Nie udokumentowano natomiast strat żadnego z 90 przekazanych dotąd Strykerów.

Reklama

"Rosja rozpoczęła tę niesprowokowaną wojnę przeciwko Ukrainie. Rosja może ją zakończyć w każdym momencie poprzez wycofanie swoich wojsk z Ukrainy i powstrzymanie swoich brutalnych ataków przeciwko miastom i ludności Ukrainy. Dopóki Rosja tego nie zrobi, Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy i partnerzy będą zjednoczeni z Ukrainą tak długo, jak to konieczne" - powiedział w oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Nowy pakiet jest już czterdziestym zadeklarowanym przez USA od początku rosyjskiej inwazji. Łączna wartość uzbrojenia obiecanego i dostarczonego przez Waszyngton wynosi 40 mld dolarów.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Te ilości powinny być przynajmniej 10 krotnie większe, aby była to realna pomoc, a nie namiastkowe WRAŻENIE pomocy do sprzedania w mediach.

  1. Sorien

   Ta dają co chwila po 10 sztuk i już się wyryła taka świadomość społeczna że to jest sporo pomoc ... A NATO ma ponad 10 tysiecy tego typu sprzętu bądź podobnego....

 2. rwd

  Te 15 Bradleyów to chyba na uzupełnienie strat z ostatnich kilku dni. Chińczycy nie przepuszczą takiej okazji i może już niedługo zobaczymy chińskie Bradleye identyczne z oryginałami.

Reklama