Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina: Rosja uderza w kierunku Charkowa?

t-72 rosja ukraina
Autor. General Staff of the Armed Forces of Ukraine/Facebook

Z Ukrainy płyną doniesienia o rosyjskich atakach w strefie przygranicznej w obwodzie charkowskim. Na razie mają one ograniczoną skalę, jednak zamiary prowadzenia działań ofensywnych przez Rosję na kierunku Charkowa były sygnalizowane już wcześniej.

Reklama

O prowadzeniu przez Rosjan działań ofensywnych informuje między innymi ukraiński serwis DeepState. Podkreśla się jednak, że rosyjskie ataki mają jak na razie lokalny charakter. Wykorzystywane są grupy dywersyjno-rozpoznawcze, artyleria, a także jednostki piechoty wspierane niewielką ilością sprzętu. Aktywne są działania bezzałogowców i środków walki radioelektronicznej. Ocenia się, że działania w obwodzie charkowskim jak na razie mają ograniczony charakter. Ich celem może być - na tym etapie - nie tyle zdobycie Charkowa, ile związane sił ukraińskich oraz zajęcie części terytorium obwodu na północy.

Reklama
Reklama

Jako potencjalnie zagrożony ocenia się Wołczańsk, położony 7 km na południe od granicy rosyjsko-ukraińskiej i około 60 km na północy wschód od stolicy obwodu - Charkowa, przy czym działania mają być prowadzone również na zachód od Wołczańska. O ile ewentualny atak bezpośrednio na miasto będzie bardzo trudny dla Rosjan, to już samo wznowienie szerszych działań na odcinku północnym może być wyzwaniem dla ukraińskich obrońców, zwłaszcza że Kijów jest pod presją, jeśli chodzi o dostęp do przeszkolonych formacji żołnierzy, a dostawy pomocy wojskowej z USA wznowiono dopiero niedawno.

Reklama

Komentarze (15)

 1. Rusmongol

  Radzę pewnemu userowi który nigdy nie pisze bzdur i którego bardzo drażni każda krytyka Rzeszy moskiewskiej, żeby obejrzał niekiedy mapę. Tam można zobaczyć gdzie leży Wietnam i USA, a gdzie Rosja i Ukraina. A z książek można się dowiedzieć że USA nie chciało podbić Wietnamu północnego jak Rosja Ukrainy. Ale tego dowiemy się w książkach nie rosyjskich a to może stanowić już problem.

  1. Komandos PCK Shev Valdore

   @rusmongoł, wojna w Wietnamie skończyła się wycofaniem sił USA i zwycięstwem komunistów. USA przegrały i historii nie zakłamiesz. A terazz weź sobie do ręki globus i zobacz gdzie leżą USA a gdzie Wietnam, gzie leży rosja i Ukraina. Coś w końcu świta? A krytyka rosji mnie nie drażni, drażni mnie twoje zaklinanie rzeczywistości.

 2. Rusmongol

  W najnowszej aktualizacji wywiadowczej przywołano doniesienia, że 4 maja rosyjski samolot przypadkowo zrzucił bombę FAB-500 na mieszkalną część miasta Biełgorod. Tylko pogratulować tej dziczy że sami chcą się anihilować. Uprzedzając wpisy pewnego osobnika napisze że to nie bzdury 🤣

  1. Komandos PCK Shev Valdore

   Przecież oprócz ukraińskiej agencji Unian nikt o tym nie wspomniał, więc oczywiście, że to są bzdury.

 3. KD

  Po pół roku "ofensywy", kosztem ogromnych strat, ruscy zdobyli 500 km2 czyli 0.001 powierzchni Ukrainy. A i to tylko dzięki temu że Ukraińcom zatrzymano dostawy amunicji artyleryjskiej. Ale dostawy już odblokowano, pozatym Ukraińcy niebawem dostana F-16, więc można przyjąć że zajęcie 0.1 powierzchni Ukrainy będzie kosztować orków dziesiątki milionów zabitych i rannych, dziesiątki tysięcy zniszczonych czołgów, tysiące zestrzelonych myśliwców.

  1. Komandos PCK Shev Valdore

   Chyba za dużo @rusmngoła i @Buczaczy się naczytałeś. I po co się rozdrabniasz? To będzie ich kosztowało miliardy zabitych, miliony zniszczonych czołgów i setki tysięcy zestrzelonych samolotów.

 4. Darek S.

  USA ochroniły władzę Putina w Moskwie. Ciekawe czemu Bidenowi zależało na utrzymaniu Putina przy władzy ? Czyżby bali się faktycznie użycia przez niego broni atomowej, czy liczyli na to, że Ukraińcom wojna się nie znudzi tak szybko. Amerykańskie rachuby dotyczące wyczerpywania się ochoty do walki narodu, były oceniane na podstawie doświadczeń z krajów zacofanych i stąd są zupełnie nie transparentne w tej konkretnej sytuacji. Gdyby Polakom kazali walczyć, wszyscy by uciekli, albo by się poddali.

 5. Andy61

  Widac , ze prawdziwe "mongoly" niezaleznie od przedrostka niczego sie z najswiezszej przeciez historii nie ucza... to samo ciemnily przed Mariupolem, Bachmutem i Awdijewka - a prawda jest taka , ze pomimo ich konwulsyjnego ujadania ruska karawana powoli ale nieuchronnie idzie dalej...w strone Zachodzacego slonca ;))

 6. BAAXXX

  Problem w tym, że wszyscy chcieliby wyeliminować Putina ale nikt nie może pozwolić sobie na destabilizację Rosji i to niezależnie jaką ona jest

 7. Chris

  Ukraina nie ma szans wygrać tej wojny na polu bitwy Nie zmienią tego miliardy dolarów pomocy. Szansą jest fizyczne wyeliminowanie Putina , ale także zniszczenie ruskich rafinerii. Po raz kolejny USA zachowały się nieodpowiedzialnie , zabraniając takich ataków. Teraz ruski postawili nad rafineriami wielkie siatki na drony . Stracony miesiąc , który mógł zadecydować o porażce Putina

  1. Ależ

   @Chris ale zniszczone ruskie rafinerie to drogi galon benzyny w USA a wtedy się przegrywa wybory w Ameryce

  2. pomz

   Małe te siatki, albo mają dziury... 1500 km od frontu, Ukraincy znowu trafili kolejna rafinerie, inna porazili ponownie:))))

  3. Pegaz

   Chris - rozmawiałem z wieloma Ukraińcami na temat śmierci Putina i każdy odpowiadał to samo, że po nim przyjdzie jeszcze gorszy, a co do rafinerii, jak wytłumaczysz wyborcom że paliwo podrożało o 20 %??

 8. Sorien

  Atak na Charkow to działanie na poziomie strategicznym znaczenie symboliczne itp to są kwestie poboczne główny cel to wykurzenie z miasta ponad miliona cywili a tym samym jeszcze większe obciążenie państwa Ukraińskiego wewnętrznymi uchodzcami to potęguje też napięcia społeczne dodatkowo . To że oni nie chcą zająć samego Charkowa dla zdobycia świadczyło choćby zniszczenie Charkowskiej elektrowni dwa miesiące temu. Kacapy za cel minimum postawili sobie pewnie podejście na taką odległość do miasta by można było terroryzować to miasto artyleria lufową

  1. Sorien

   Możliwe też że cel maximum to wciągnięcie Ukrainy do bardzo krwawej bitwy o Charkow taki Bachmut do potęgi . Chcą ich po prostu wykrwawic w bitwie miejskiej . Ruscy w tej makabrycznej taktyce widzą sposób- biorą się za piętę ahilesa Ukrainy za ludzi (ilości tych ludzi ) broń, kase można dać ludzi już nie bardzo .

  2. Rusmongol

   @sorien. W tej bitwie jak w każdej tego typu potzedn8aj tej wojny o większe miasto, wykrwawia się ale rossijanin. Znowu będą pobijać rekordy czarnych worków jadących na ltrml do cara KGB. Worków zwłok młodych chłopaków których wysyła na śmierć dla etosu wielkiej Rossiji...no i wygłuszenia sobie mikruta...

  3. pomz

   @sorien spokojnie, nie odpływa... Charków to nie jakiś tam Bachmut, ale milionowe miasto. Populacja roSSji to nie populacja takich Indii czy Chin (ponad miliard ludzi) populacja roSSji to 140 milionow ludzi. Jak widać, aż tak się do tej wojny nie rwą. Nie widać zbytnio tej przewagi w liczebności. 3 rok wojny, oni zajmują jakieś ułamki procentowe powierzchni Ukrainy. Tracą całe brygady w walce o jakąś wiochy czy dzielnicę. To atakujący ponosi większe straty. A ty piszesz coś o szturmie Charkowa :)))) Ile wojska rzucisz na takie miasto?

 9. rosyjskaRuletkaTrwa

  Zwyczajnie Ukraina dostała zakaz wojny na ziemiach rosji a to daje rosji możliwość wyniszczania Ukrainy w cenie kilkuset tysięcy ładunków 200. Dla rosji śmierć rosjan to jest żadna cena za kilkaset kilometrów kwadratowych okupowanych ziem na kolejne kilkadziesiąt lat.

 10. Tani2

  Jest na Dnieprze 6 mostòw gdyby ruscy chcieli atakować i zająć wsch ukr to trzeba je zniszczyć i po ptokach czyli po walce. Czemu ich nie niszczą? Bo chcą całą operację zakończyć na Donbasie czyli zniszczyć wszystkie ukr jednostki wojskowe. Jak nie będzie wojska ukr będzie ich. W sumie idą na wariant I wojny światowej. Niemcy padły chociaż żaden żołnierzy ententy nie wszedł na teren Niemiec.

  1. Rusmongol

   To Ukraińcy m7sirli by być Yepi jak kacapy żeby rzucić wszystko do obrony Charkowa a zostawić większość kraju nie broniona. Choćby Kijów i Odessę. Ty pleciesz takie brednie że żal ...taki Charków może być kolejnym miejscem gdzie Ukraińcy wielokrotnie mniejszymi siłami będą anihilować o wiele większe siły rzeszy mosskiewskiej.

  2. Rusmongol

   Trudno zrozumieć co ty w ogóle piszesz i sugerujesz. Jedno zdanie zaprzecza drugiemu. To czysty propagandowy bełkot który ma oznaczać jacy to modwianir sprytni a tak na prawdę nic nie znaczy.

  3. rosyjskaRuletkaTrwa

   @Tani2 serwujesz takie tanie sowieckie rozumowanie. Każda strona chce utrzymać kierunki ekspansji. Ukraina chce wyzwolić te rejony od najeźdźcy a ruski zająć je na wieki.

 11. Tani2

  Ja mam takie pytanie i nie oczekuje odp. Dlaczego ukr jednostka wojskowa reklamuje ruskie czołgi? Jednostka z herbem konika szachowego pokazuje filmik z ruskim T-90M ktòry przetrwał dwa uderzenia dronami w tył kadłuba i wieży. 28 sek filmik pokazuje że czołg jest sprawny bo obraca wieżą w sposòb kontrolowany i nie ma żadnego śladu uszkodzenia. Stąd moje pytanie..... Nie oczekuję odp ale jestem ciekawy . Dlaczego?

  1. Rusmongol

   Myślenie moskwian jest przyciezkawe widzę. A uderzenie jakiego drona? Dron to Reaper i dron to taki mały co uniesie głowice 0.3 kg. Więc jaki to był dron jest ważne bo bez tej informacji to rozpowchechniasz tylko kacapią propagandę.

 12. Tani2

  Dopiszę ojcem tego filmiku jest ТГ 47 ОМБр. Czyli 47 Brygada Zmech ktòrej ruscy sfilmowali dziewiątego spalonego Abramsa. Żeby było śmieszniej oni mają maksymę ,,palimy ruską technikę profesjonalnie,, Z tego filmiku wynika jasno że obydwa ataki były nieskuteczne pomimo tego że ładunki wybuchowe zadziałały. Co świadczy o jakości czołgu a nie operatora drona. Więc znowu ,dlaczego?

 13. oko

  Rosja chce zająć całą Ukrainę, a nie tylko jej część !!! To będzie trwało długo .

  1. Ależ

   Prawdopodobnie do czerwca i konferencji pokojowej w Szwajcarii

  2. Rusmongol

   Jeśli nie sterroryzuja Ukrainy tak że wyłącza im cały prąd i braknie im wody, to może trwać naprawdę długo.

  3. Saymon

   Po co im cała ukraina? Skąd wezmą armię do okupowania ukrainy? Piszesz rzeczy które sam sobie wymysliłes. Oni po to rozpoczeli wojnę aby nie miec za sąsiada panstwa z NATO. Im potrzebny bufor, bufor im przychylny i co najmniej nneutralny. Potrzebna im ukraina która nie jest w NATO i w której rządzą ludzie im przychylni. Ukraina dużo mniejsza niż jest teraz. Naturalną granicą jest rzeka Dniepr do tego to linia sprzyjająca obronie.

 14. Tani2

  To się nazywa rozciągnięcie frontu. Gdzie uderzą? To wie tylko kilka osòb. Ale chciało by wiedzieć wielu. Czy uderzą? Ja obstawiam że nie . Bo ten system zapewnia realizację ich celòw niskim kosztem. Czy mam rację? Czas pokaże......

  1. Rusmongol

   Gdzie uderzą to widać od razu z powietrza i wie to wywiad. Nie rób już więc z moskwian jakiś the besciakow. Da żałośni i nieudolni. 2 lata męczarni z o tyle słabszym przeciwnikiem to wstyd.

 15. Rusmongol

  To jest szansa dla UA żeby dorzucić do gruz 200 kilkadziesiąt tysięcy siepaczy moskiewskich.

Reklama