- Wiadomości
Ukraina odpowiada na groźby. Statki płynące do Rosji uznane za wrogie
W czwartek, 20 lipca br. Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało komunikat, w którym poinformowało, że wszystkie okręty płynące na Morzu Czarnym w kierunku morskich portów Rosji mogą być od piątku traktowane jako przewożące ładunki przeznaczone do celów wojskowych.
Jako przewożące ładunki wojskowe mogą być traktowane – "ze wszystkimi tego konsekwencjami" - jednostki zmierzające do portów rosyjskich oraz portów ukraińskich na okupowanym terytorium Ukrainy – podał resort. Ponadto zabroniono od godz. 5. (4. czasu polskiego) w czwartek ruchu statków w okolicach północno-wschodniej części Morza Czarnego oraz Cieśniny Kerczeńskiej, uznając ten ruch za niebezpieczny.
Ukraińskie ministerstwo obrony zaznaczyło, że Kreml otwarcie grozi cywilnym statkom przewożącym produkty żywnościowe z portów ukraińskich i umyślnie stwarza zagrożenie militarne na szlakach handlowych. „Odpowiedzialność za wszelkie ryzyko spada w całości na rosyjskie kierownictwo" – podkreślił resort.
Dzień wcześniej ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podało, że wszystkie statki niezależnie od bandery, które płyną do portów ukraińskich, będą od północy ze środy na czwartek traktowane jako zaangażowane w konflikt zbrojny.


WIDEO: Rywal dla Abramsa i Leoparda 2? Turecki czołg Altay