Reklama

Wojna na Ukrainie

UE zwiększy produkcję dostaw amunicji dla Ukrainy?

Autor. Sztab Gneralny Ukrainy/Facebook

Unia Europejska zamierza znacznie zwiększyć produkcję amunicji i jej dostawy na Ukrainę - podał w środę Bloomberg.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Wniosek wzywa do natychmiastowego transferu amunicji, zwłaszcza pocisków artyleryjskich kal. 155 mm, z istniejących zapasów lub już złożonych zamówień, a także do wykorzystania wspólnego mechanizmu pozyskiwania i zbierania zamówień dla europejskiego przemysłu. Dokument przewiduje również rozbudowę europejskiego potencjału przemysłowego w celu zaspokojenia obecnych i przyszłych potrzeb" – napisano w artykule.

Czytaj też

Według Bloomberga plan UE składa się z trzech części, z których pierwszą jest utworzenie funduszu w wysokości 1 mld euro na zwrot państwom członkowskim amunicji, przewożonej na Ukrainę z zapasów krajowych.

Reklama

Druga część planu zakłada utworzenie siedmioletniego wspólnego projektu zakupowego na poziomie Europejskiej Agencji Obrony, który pozwoli składać europejskim producentom zamówienia na różnorodną amunicję.

Czytaj też

Bloomberg podkreśla, że UE zaproponuje również podjęcie szeregu działań, mających na celu zwiększenie produkcji amunicji w dłuższej perspektywie. Działania te mogą obejmować: przyspieszenie wydawania zezwoleń, uproszczenie procedury przekształceń przedsiębiorstw, ułatwienie współpracy spółek kompleksu obronnego, ułatwienie dostępu do finansowania itp.

"Wszystkie trzy elementy są kluczowe dla podtrzymania naszych wysiłków na rzecz pomocy Ukrainie w przyszłości. Wszystkie trzy komponenty muszą być wdrażane równolegle i natychmiast" – napisano w dokumencie, cytowanym przez Bloomberga.

Czytaj też

Wcześniej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że wojna na Ukrainie staje się obecnie "bitwą logistyczną", dlatego sojusznicy powinni zwiększyć produkcję amunicji.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. Realista.

  Po roku doszli do takiego wniosku a ile czasu jeszcze upłynie do pierwszych dostaw ? A nie wiadomo ile czasu ..mamy ? Wszystko jakoś późno , na opak Czyżby kolejny 39 w nieudolnej polityce obronnej Europy ?

  1. Zenio

   Do pierwszych dostaw ? UE dostarcza amunicje na Ukraine od wielu miesięcy.

 2. DBA

  Nie wiem czy ta produkcja amunicji bedzie spełniała wymóg zeroemisyjności. Bo jeżeli nie to czarno to widzę. A utworzenie tego funduszu finansowego to w następnej perspektywie budżetowej

 3. rwd

  Na czym polega produkcja dostaw?

 4. DDR

  ue nie ma żadnego swojego przemysłu zbrojeniowego gdyż mimo usilnych wysiłków progenitury pokolenia 68 ue nie jest jednym państwem i nigdy nie będzie

Reklama