Reklama

Wojna na Ukrainie

UE przekaże Ukrainie co najmniej 1,2 mld euro zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów

Autor. Sebastian Indra/MSZ/X

Ministrowie spraw zagranicznych krajów UE zdecydowali w poniedziałek o przekazaniu Ukrainie co najmniej 1,2 mld euro zysków z zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego. Pierwsze odsetki zasilą obrońców Ukrainy - ogłosił szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Sikorski napisał w serwisie X, że „pierwsze odsetki od zamrożonych rosyjskich aktywów w wysokości co najmniej 1,2 mld euro jeszcze tego lata zasilą bohaterskich obrońców Ukrainy”. „Agresor zapłaci za konsekwencje agresji” - podkreślił.

Chodzi o pieniądze rosyjskiego banku centralnego unieruchomione w europejskich bankach. Większość spośród 210 mld euro zamrożonych rosyjskich aktywów znajduje się w Belgii. UE zgodziła się przeznaczyć zyski generowane przez unieruchomione pieniądze na zakup broni dla Ukrainy. Będą one przekazywane Kijowowi w ramach specjalnie utworzonego w tym celu Funduszu Pomocy Ukrainie (FPU).

W obawie przed wetem Węgier, które blokują od prawie roku przekazanie prawie 7 mld euro wsparcia z Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju, w przypadku FPU zastosowano specjalną procedurę prawną. Węgry nie mogą decydować w sprawie przekazywania zysków z zamrożonych aktywów, ponieważ wstrzymały się od głosu w sprawie powołania samego FPU. Pierwsza transza wsparcia w ramach FPU wyniesie od 1,2 mld do 1,4 mld euro.

Sikorski bierze udział w poniedziałek w posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu. Szefowie dyplomacji krajów UE zatwierdzili także nałożenie na Rosję 14. pakietu sankcyjnego, który przewiduje wprowadzenie m.in. zakazu reeksportu rosyjskiego gazu skroplonego z europejskich portów.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

 1. MC775

  A ile dostanie Polska za udzielenie największej na świecie pomocy Ukrainie? Relatywnie do ilości mieszkańców, powierzchni kraju i PKB nikt nawet nie zbliżył się do tego co my daliśmy Ukrainie. Przyjęcie kilku milionów imigrantów, narażenie miejsc pracy Polaków, przekazane miliony PLN w sprzęcie, eksploatacja infrastruktury służącej do przerzutu broni za wschodnią granicę, narażenie na wojnę hybrydową na Białoruskiej granicy i wiele więcej. A my jak zwykle dostaniemy uścisk dłoni i powiedzą nam, że dobrą kiełbasę mamy. A jak ktoś tu napisze, że „Ukraina walczy za nas” to chyba wyjdę z siebie.

  1. Jan Karter

   Ukraina walczy za nas. W pierwszej kolejności za siebie, ale z nas i innych w drugiej i trzeciej. Chyba wyjdę z siebie, jeśli po raz kolejny trzeba będzie to komuś tłumaczyć.

  2. Krzysztof33

   1) z UE dostaliśmy kasę za przekazany sprzęt na Ukrainę 2) część wypłat dla nas blokują Węgry, 3) przyjęcie imigracji z Ukrainy nie wpłynęło na bezrobocie w Polsce, ale pozwoliło nieco złagodzić brak rąk do pracy w usługach 4) na wojnę hybrydową byliśmy narażeni już przed 2022 rokiem - zaczęło się w 2021, 5) tak - Ukraina walczy za nas i angażuje duży potencjał wojskowy i finanse Rosji 6) jeśli masz taka potrzebę, to sobie wyjdź ;)

Reklama