Reklama

Wojna na Ukrainie

Tureckie ciężkie karabiny maszynowe dla Ukrainy

Wielkokalibrowy karabin maszynowy M2.
Wielkokalibrowy karabin maszynowy M2.
Autor. CANiK

Turcja dostarczyła Ukrainie ponad 600 wielkokalibrowych karabinów maszynowych M2 QBC produkowanych przez tamtejsze przedsiębiorstwo CANiK. Dostawy te miały rozpocząć się już wiosną tego roku i obecnie liczba przekazanych/sprzedanych karabinów będzie zapewne większa.

Reklama

Jak poinformował serwis Middle East Eye, turecka firma CANiK zajmująca się produkcją m.in. broni strzeleckiej wyprodukowała już ponad 600 wielkokalibrowych karabinów maszynowych M2 QCB, które zostały dostarczone na Ukrainę już jakiś czas temu. Są one wdrażane do ukraińskich jednostek jako broń pokładowa wielu pojazdów m.in. samochodów terenowych, które służą w patrolach przeciwlotniczych np. w okolicach Kijowa. Liczba zamówionych przez Ukrainę tych karabinów maszynowych ma być znacznie większa niż 600 egzemplarzy, które mają być dostarczane w 2 wariantach produkowanych przez tureckie przedsiębiorstwa. Cena jednego M2 ma wahać się pomiędzy 15 000 a 20 000 dolarów.

Reklama
Reklama

M2 Browning to wielkokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm opracowany w 1918 roku przez Johna Browninga. Działa on na zasadzie krótkiego odrzutu zamka, zaś jego lufa chłodzona jest powietrzem. Opracowano kilka jego modeli, które stały się m.in. bronią pokładową samolotów bojowych, śmigłowców, okrętów, czy zestawów przeciwlotniczych. Produkowany jest on obecnie przez wiele firm na całym świecie m.in. w Turcji, Korei Południowej czy USA. Maksymalna donośność M2 wynosi 4200 metrów, ale zasięg praktyczny to około 2 kilometry (przy strzelaniu z trójnogu lub w przypadku montażu karabinu na pojeździe). Wersja M2HB odznacza się lufą cięższą niż we wcześniejszych wersjach. W Belgii został opracowany wariant tego karabinu charakteryzujący się możliwością szybkiej wymiany luf określany jako M2HB-QCB. Obecnie jest on używany w wielu wariantach przez kilkadziesiąt armii świata m.in. USA, Turcji, Danii, Tajwanu, Wielkiej Brytanii, Polski, Litwy, Brazylii czy Belgi.

Czytaj też

Wielkokalibrowy karabin maszynowy M2.
Wielkokalibrowy karabin maszynowy M2.
Autor. CANiK
Reklama

Komentarze (1)

  1. PGR

    A kiedy WP zacznie w końcu masowo instalować WKMy na pojazdach? Przecież to nie tylko oplot ale też bezpośrednie wsparcie ogniowe do rozbijania umocnionych pozycji czy niszczenia lżej opancerzonych pojazdów.

Reklama