Reklama

Wojna na Ukrainie

Trzeci niemiecki Patriot już na Ukrainie

Niemiecki przeciwlotniczy zestaw rakietowy MIM-104 Patriot.
Niemiecki przeciwlotniczy zestaw rakietowy MIM-104 Patriot.
Autor. Bundeswehr / Flickr

Niemcy zrealizowały swoje zobowiązanie w sprawie dostarczenia trzeciego systemu obrony powietrznej Patriot do Ukrainy. Informację potwierdził niemiecki ambasador w Kijowie.

W ostatnich miesiącach ukraińska załoga pomyślnie ukończyła szkolenie w Niemczech,” - ogłosił Jaeger na X (dawniej Twitter). Szkolenie przygotowało ukraiński personel do efektywnego operowania zaawansowanym systemem obrony powietrznej, co zwiększy zdolność do ochrony infrastruktury krytycznej.

Zobowiązanie do wysłania tej trzeciej baterii zostało podjęte przez Niemcy w kwietniu, po pilnych prośbach Kijowa o zwiększenie wsparcia obrony powietrznej. Ukraina zmaga się z nasilonymi atakami z powietrza ze strony Rosji, które poważnie skierowane były na infrastrukturę energetyczną kraju i stanowiły poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa cywilów.

Systemy Patriot są znane ze swoich zaawansowanych możliwości, w tym zdolności do przechwytywania i niszczenia wysoce zaawansowanych pocisków balistycznych, takich jak rosyjskie Kinżały. Ich rozmieszczenie na Ukrainie było kluczowe w obronie ukraińskiej przestrzeni powietrznej i łagodzeniu skutków rosyjskich ataków rakietowych. Reklamowany przez Rosjan jako „nie do powstrzymania przez zachodnie systemy przeciwlotnicze” pocisk hipersoniczny Ch-47 Kindżał został zestrzelony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą po raz pierwszy nocą z 4 na 5 maja nad Kijowem.

Reklama

Sukcesy ukraińskich Patriotów pokazują, że nawet starsze wersje systemu mogą skutecznie zwalczać zaawansowane zagrożenia, co jest szczególnie istotne dla państw NATO, które wprowadzają do służby nowocześniejsze warianty PAC-3 MSE.

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

 1. Robs

  Na ten moment Ukraina powinna mieć co najmniej 10 takich zestawów jeśli miała by efektownie zwalczać Rosyjskie ataki. Teraz nie ma dnia aby Rosjanie nie zniszczyli jakiś obiektów lub sprzętu o znaczeniu krytycznym.

  1. Essex

   No to Polska powinna oddac swoje, co nie stac nas? Tsk wypominacie wszystko Niemcom a sami co? Dac przyklad oddac wszystkie patrioty! Za trudne?

 2. młodygrzyb

  Ruscy właśnie zlokalizowali po czym trafili 2 baterie Patriota , skala zniszczeń jakie wywołały te trafienia nie jest dokładnie znana. filmy z trafień tych baterii nie pokazują co dokładnie zostało zniszczone co uszkodzone a co przetrwało trefienie. Ciekawe jeszcze co te baterie osłaniały bo ruscy zlokalizowali je dość niedaleko jedna od drugiej. Zapewne po ataku na baterie ruscy zaatakowali i osłaniane to coś.Wyjdzie za chwile co to było. Ukraińcy zaprzeczyć że ruscy coś trafili nie mogą , bo są filmy. Jednak twierdza że to makiety ruscy trafili. Ostatnie filmy z ataków na lotniska pokazując jednak że ruscy nie nabierają się na makiety, widzieliśmy że za pomocą ich dronów można rozróżnić prawdziwy cel od makiety. Ostatnio w innych mediach można było obejrzeć makietę F-16, trzeba powiedzieć że profeska, ale widząc na filmie jakość obrazu z ruskich dronów oserwacyjnych bez problemu mozna rozróżnic nawet taką makietę od prawdziwego f-16.

 3. TakToWidzę

  Gdyby niemcy przekazali ten sprzęt z lotnictwem rok czy 2 lata temu i w ilości sumarycznej co przez 2 lata to zapomniał bym im hełmy na początek wojny. Kroplówka na zyskanie czasu dalej skapuje żeby tylko ruskie napadały dłużej a Ukraina dalej się broniła.

 4. Anty 50 C-cali

  I co Ci Niemce? Jednak patriot, Kolejny (?!), trafił za granicę NATO, na....UKRAINĘ.!!! No zgroza jakie ten pis kaczorów bliźniaków ma "długie ręce". Choć jeden bliźniak już dawno nie żyje. I co ten patriot, a co te Iskandery używane do niszczenia starych odrzutowców rodem jesczcze z zsrr-nego CCCP. Triumfalne meldunki o zniszczeniu TRZECH- 2-ma hipersonikami balistycznymi!!!!. No ja wiążę nadzieje z tymi F-16, Dania , Holandia (z zgodą na grasowanie nad NowąRossiją!), Norwegia - ma ich "trochę". Czy ochota Ruskich orków do wojaczki nie stopnieje, jak na wezwanie ajatollacha zginie z 200 000, na ziemi. Jak to stało się w bratnim Iranie. Czas pokaże, kto kogo przetrzyma

 5. sprawiedliwy

  I dlatego Zelisnki co chwile chwali i dziekuje Niemcom a nie nam (Slyne wtspanieie w ONZ czy ostanio z pogarda o rolnikach) Niemcy jednak bardzo integenie nie naiwnie - podsuijauja w zamian mnistwo umow (o dodbudowie) o pozyczkach itp (Zrszta czesc darowizn USa to tez pozyczki do zwrou na pewnych zasadad) Czyli Niemcy zrobia tak by zaraobic. Polska odda cos za darmo, dosanie w zamian pogarde a na koiec cos wiecej

  1. Buczacza

   A Polska i Polacy w zamian otrzymają twój komentarz...

  2. Anty 50 C-cali

   sprawiedliwy - e Tam bezreklam może że "zrszta czesc z USA to tez" darowizny czyli pożyczki do zwrotu. Ja i (chyba nie tylko) widzę Takie kolejne "wtspanieie" (uf aż trudno to przepisać, po polsku!!) w temacie; My dajemy np. 18 haubic, dostajemy odblokowanie eksportu na rynek trzeci. Aha to naiwnie; Norwedzy oddali wszystkie starsze "lufy" 155-tek ( i kupili od naszego Mesko te 78 zestawów plot.)....tylko im raczej nie grozi wizja partyzantki chowającej się po krzaczorach, takich jak na Bugiem i Sanem. Oddany tuzin Leo2a4 , tych "integenie" za jedno frajerskie Euro za sztukę, o "dodbudowie" do stanu wojaczki na lata 2020-te to Niemcy "podsuijauja (tak?) Hiszpanom projekta po Ponad 1 milion !!! euro za jeden panzer

 6. Rusmongol

  I co ten patriot? Wiadomo że trzeba się czymś bronić, ale ważniejsze żeby niszczyć to czym wróg cię może zaatakować na jego terenie. Tu się kłania Taurus. Niszcząc logistykę, magazyny i obiekty w Rosji studzi się zapędy moskiewskich złodziei że złotej ordy. A broniąc się tylko zachęca do dalszych ataków.

Reklama