Reklama

Wojna na Ukrainie

Trwa budowa rosyjskiej fabryki dronów kamikadze Shahed-136

Autor. Ministerstwo obrony Ukrainy/Twitter

W Rosji trwa budowa fabryki, w której mają być produkowane na masową skalę zaprojektowane przez Iran drony kamikadze Shahed-136 - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera. Moskwa ma wykorzystać je przeciwko ukraińskim obiektom energetycznym.

Reklama

Budowę zakładu potwierdzają zdjęcia satelitarne przeanalizowane w raporcie amerykańskiego Instytutu Nauki i Bezpieczeństwa Narodowego (ISIS). Według think tanku, budynek, który znajduje się 800 km na wschód od Moskwy, w regionie Tatarstanu, zostanie wykorzystany do masowej produkcji Shahed-136.

Reklama

W raporcie ISIS podkreślono, że ani Stany Zjednoczone, ani ich sojusznicy nie nałożyli sankcji na właściciela fabryki -firmę JSC Alabuga, ani na powiązane z nią spółki. Zaznaczono, że „kluczowym, ale już spóźnionym krokiem”, który powinien wykonać Waszyngton jest nałożenie sankcji na właściciela fabryki oraz powiązane z nią spółki.

Prezydent Ukrainy Wołodymr Zełenski mówił w niedzielę, aby Ukraina przygotowała się na rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną. Zeszłej zimy Rosja regularnie atakowała ukraińską infrastrukturę energetyczną.

Reklama

Czytaj też

We wrześniu 2022 roku Rosja zaczęła wykorzystywać na froncie na Ukrainie bezzałogowce sprowadzane z Iranu. Drony kamikadze, głównie typu Shahed, mają zasięg do około 1 tys. km i mogą przenosić do 50 kg materiałów wybuchowych. Maszyny te są używane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na niemal całym terytorium kraju.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. rwd

  Kupić w Iranie licencję i produkować w Polsce 100 000 szt. rocznie.

 2. bezreklam

  Cieawe czy Iran kupi w końcu SU 35 czy nie .

  1. Tani2

   USA mu sprzeda? A ta fabryka zapieprza już od marca. Szybcy są w informacji

Reklama