Reklama

Wojna na Ukrainie

Trałowiec floty czarnomorskiej zniszczony

Autor. X/@DefenceU

Ukraińskie Siły Obronne miały zniszczyć trałowiec projektu 266M Kowrowiec rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w nocy z soboty na niedzielę - poinformowały w niedziele na Telegramie Siły morskie Sił Zbrojnych Ukrainy.

„Wczoraj wieczorem ukraińskie Siły Obronne zniszczyły trałowiec 266-M Kowrowiec należący do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Marynarka Wojenna Sił Zbrojnych Ukrainy, wraz ze swoimi zaprzysiężonymi braćmi, nadal przybliża nas do zwycięstwa” - czytamy w komunikacie.

W informacji nadanej przez Siły morskie nie podano, w jaki sposób okręt został zniszczony. Nie ma też potwierdzenia wizualnego zniszczenia lub uszkodzenia okrętu. W mediach społecznościowych pojawiają się informacje jakoby zniszczenie trałowca było wynikiem zmasowanego ataku dronowego na Krym, który miał miejsce ostatniej nocy.

29 października 2022 r. rosyjski trałowiec Iwan Gołubiec, okręt Projektu 266M, został  uszkodzony w Sewastopolu w wyniku ataku ukraińskich dronów morskich.

W marcu ukraińska marynarka wojenna  poinformowała, że jedna trzecia rosyjskich okrętów wojennych na Morzu Czarnym została zniszczona lub unieruchomiona. Ponieważ ukraińska marynarka wojenna praktycznie nie istnieje, Ukraina wykorzystuje rakiety i nowo utworzoną flotę różnych morskich dronów kamikadze, aby przeciwstawić się dominacji Rosji na Morzu Czarnym.

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (10)

 1. młodygrzyb

  Gdzie te dowody na "sukces"?

 2. GB

  Teraz Ukraincy mówią że w Sewastopolu zniszczyli okret rakietowy Cyklon projektu 22800, który ma rakiety Kalibr, a nie tralowiec projektu 266. Bez potwierdzenia.

  1. Davien3

   GB Podobno dopadli oba .

 3. młodygrzyb

  Ponowię pytanie, czy jest jakieś potwierdzenie tego zniszczenia?

  1. Davien3

   A poczytaj sobie ruskie kanały bo nawet tam potwierdzają te zniszczenie:)

 4. młodygrzyb

  Jest jakieś potwierdzenie tego sukcesu? Czy to kolejny "sukces" po "strąceniach "?

 5. GB

  Prezydent był dziś w Azerbejdżanie i rozmawiał z Alijewem. Wypadek był już w Iranie koło miasta Jufy blisko granicy. Tj około 600 km na północ od Teheranu.

  1. Darek S.

   Izrael nie chciał aby powiązano Azerbejdżan z tym prawdopodobnym zamachem. Zderzenie drona z tym śmigłowcem, powinno zostać uznane za wypadek i o to chodziło. Nikt nie udowodni tego, że dron wystartował z Azerbejdżanu, bo nikt dokładnie nie śledzi tej granicy w sposób, który umożliwi wykrycie przelotu małego drona.

  2. suawek

   @Darek S. Jakiego k. drona?

 6. GB

  Rozbił się iranski Mi-17, który służył do przewozu prezydenta Iranu. Info jest tak napisane że nie wiem czy na pokładzie był prezydent Iranu czy go nie było. Info za pośrednictwem iranskich mediów.

  1. Tani2

   Z fotek wynika że leciał ameryckim Bell

  2. GB

   Tani uważasz że rządowy transport lotniczy Iranu opiera się o amerykańskie śmigłowce z przed 50 lat? Bardziej ufają takim starociom niż nowym ruskim Mi-17?

  3. GB

   Jest zdjęcie wraku śmigłowca. Rzeczywiście wsadzili prezydenta w jakiegoś Bell212. Masakra chyba jest w ich wojskach lotniczych. A do tego było tam jeszcze przynajmniej 3 innych urzędników, minister spraw zagranicznych, miejscowy gubernator i miejscowy ajatollach. A gdzie ochrona? To przecież stosunkowo mały śmigłowiec.

 7. user_1050711

  "ukraińska marynarka wojenna praktycznie nie istnieje, Ukraina wykorzystuje rakiety i nowo utworzoną flotę różnych morskich dronów kamikadze" - i ukraińska kadra oficerska marynarki nie ma już możliwości rozwoju zawodowego, za same tylko wysłużone lata. Trzeba wykazać się skutecznością. Okropność ! Zupełnie nie to co w MarWoju R.P. gdzie wystarczy, że to budżet państa rzuci znów miliardami i można już dalej awansować.

  1. Wania

   Ukraina kupiła parę okrętów wojennych i parę dostała, więc mają się gdzie szkolić. Po wojnie przypłyną do swoich portów. Ciekawe co dzieje się z dowódcami zatopionych rosyjskich okrętów i czy awansują za utratę okrętu. Cześć została na zatopionych okrętach ale np marynarze z Moskwy byli pokazywani, że niby część się uratowała.

  2. PA

   Dla mnie to jakieś bzdurne dywagacje !

 8. GB

  Iranskie służby ratownicze próbują dostac suw na miejsce karastrofy/wypadku.

 9. GB

  Śmigłowiec spadł/twardo lądował w niedostępnym miejscu.

 10. GB

  Tak ma pokładzie był iranski prezydent i kilku wysokiej rangi oficjeli. Teraz mówią że twardo lądował. Czy prezydent żyje tego nie wiadomo.

Reklama