Wojna na Ukrainie

Szwecja utworzy trzyletni budżet wsparcia wojskowego Ukrainy

Czy Szwecja jest podatna na cyberzagrożenia?
Flagi Szwecji
Autor. CARTIST/ Unsplash

Rząd Szwecji utworzy specjalny budżet wsparcia wojskowego dla Ukrainy na łączną kwotę 75 mld koron (ok. 6,4 mld euro) na lata 2024-26, aby „kraj ten mógł długoterminowo odpierać rosyjską agresję”.

Według komunikatu opublikowanego w środę przez kancelarię rządu w Sztokholmie w najbliższych latach na darowizny i zakup sprzętu obronnego oraz „wkłady finansowe” przeznaczanych będzie 25 mld koron (ok. 2,15 mld euro) rocznie. „Całkowite wsparcie Ukrainy, wojskowe i cywilne, osiągnie wartość 100 mld koron (ok. 8,6 mld euro)” - podkreślono.

Za trzyletnim finansowaniem ukraińskiej obrony opowiedział się centroprawicowy rząd premiera Ulfa Kristerssona oraz zapewniający mu większość w parlamencie skrajnie prawicowi Szwedzcy Demokraci. Jak wskazano, „budżet dla Ukrainy ma nie obciążać szwedzkich zdolności obronnych”.

Czytaj też

Decyzji o zapewnieniu wsparcia dla Ukrainy w przyszłości domagała się opozycyjna Partia Centrum. Szwecja w odróżnieniu od na przykład Danii, gdzie powołano wieloletni Fundusz Ukraiński, nie miała dotychczas planu oddzielnych wydatków na ten cel.

Centryści uważają, że rząd powinien zwiększyć wartość pomocy dla Ukrainy do poziomu 1 proc. PKB. Natomiast pozostający również w opozycji socjaldemokraci wzywają do przekazania zaatakowanemu państwu szwedzkich wielozadaniowych samolotów bojowych Gripen.

Źródło:PAP

Komentarze (1)

  1. ALBERTk

    To jest celowe zagranie. Zaraz będzie presja na inne kraje by utworzyć podobne budżety.

    1. Buczacza

      I z czym masz problem? Wszystko co służy ubijaniu onuc jest ok... Dzięki temu bezpieczeństwo Polski i Polaków rośnie...