Reklama

Wojna na Ukrainie

Spotkanie Tusk-Zełenski. Porozumienie o bezpieczeństwie podpisane

Spotkanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z premierem Donaldem Tuskiem.
Spotkanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z premierem Donaldem Tuskiem.
Autor. Kancelaria Premiera/X

Dziś miało miejsce spotkanie oraz wspólna konferencja prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego oraz premiera Donalda Tuska. Politycy podpisali Porozumienie o Współpracy w Dziedzinie Bezpieczeństwa pomiędzy Polską a Ukrainą.

„Każde słowo w tym porozumieniu traktujemy jako wzajemne zobowiązania, a nie puste obietnice. W najbliższym czasie wspólnie z innymi sojusznikami będziemy krok po kroku wypełniać intencje tego dokumentu” – powiedział premier Tusk.

Reklama

„Wszyscy wiemy, że atak Rosji na Ukrainę jest atakiem także na przyjaciół i sąsiadów Ukrainy, w tej chwili niebezpośrednim. Dobrze wiemy, że ta wojna gdyby zakończyła się źle, to zakończyłaby się źle nie tylko dla Ukrainy, ale także dla Polski, dla całej Europy i całego świata zachodniego (…) Kto dzisiaj broni Ukrainy, broni także siebie. To jest być może najlepsza gwarancja naszej współpracy na rzecz bezpieczeństwa. Dzisiaj mamy wspólny program, wspólny projekt, bo nasze bezpieczeństwo jest wspólne i nierozłączne” – dodał szef rządu.

W czasie wspólnej konferencji Tuska i Zełenskiego, która rozpoczęła się od minuty ciszy w intencji ofiar poniedziałkowego zmasowanego ataku rakietowego Rosji, polski premier powiedział, że chyba nie ma bardziej poruszającego komentarza do dzisiejszych rozmów niż ta minuta ciszy. „Nie ma dnia, nie ma nocy, aby w Ukrainie nie ginęli niewinni ludzie” – zaznaczył.

O godzinie 14 prezydent Ukrainy rozpoczął spotkanie z prezydentem RP Andrzejem Dudą.

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

 1. rwd

  Jeżeli jest to ważna umowa międzynarodowa, to powinna być zatwierdzona przez Sejm a jeżeli jest to zwykłe porozumienie bez istotnego znaczenia dla Polski, to wystarczy podpis premiera. Przypuszczam, że chcą coś ukryć przed opinią publiczną, taki mamy klimat.

 2. RAF

  To jakie sa te wzajemne zobowiazania?

 3. szczebelek

  Może jakieś szczegóły tego porozumienia? Szczególnie w wymiarze społecznym.

 4. ALBERTk

  Co jest zawarte w tym dokumencie? Dlaczego polscy rządzący traktują nas jak idiotów? My chcemy wiedzieć co podpisujecie. Wszystkie kraje upubliczniają szczegóły takich umów.

Reklama