Reklama

Wojna na Ukrainie

Polska przekaże Leopardy Ukrainie [AKTUALIZACJA]

Leopard 2A4
Leopard 2A4
Autor. kpt. Dariusz Kudlewski

Rzecznik rządu Piotr Mueller potwierdził, że Polska przekaże Ukrainie czołgi Leopard 2.

Reklama

Według rzecznika rządu będzie to 14 czołgów. Nie podano, jakiej wersji będą to wozy. Wcześniej zgodę na dostawę Leopardów 2 z innych państw wydały Niemcy, które same przekażą 14 czołgów Leopard 2A6. Łącznie oczekuje się wysłania na Ukrainę od 80 do ponad 100 czołgów w ramach międzynarodowej koalicji, co ma odpowiadać dwóm batalionom czołgów.

Reklama
Reklama

Polska posiada obecnie 247 czołgów Leopard 2 w trzech wersjach: Leopard 2A4, Leopard 2PL (łącznie tych wozów jest 142, z czego co najmniej 45 zostało zmodernizowanych do wersji Leopard 2PL) oraz Leopard 2A5 (tych ostatnich jest 105). Znajdują się one na uzbrojeniu 1 Brygady Pancernej z Wesołej (Leopard 2A5, kompania 14 Leopardów 2PL) oraz 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa (Leopardy 2A4 modernizowane do standardu Leopard 2PL). Nie wiadomo, która z jednostki wydzieli czołgi oraz jakiej będą wersji.

Szef BBN Jacek Siewiera przypomniał deklarację prezydenta Andrzeja Dudy z 11 stycznia o wysłaniu kompanii czołgów, sugerując że "to nie koniec na dziś". Może to wskazywać, że padną dziś również inne deklaracje. Amerykańskie media, w tym "WSJ" i Politico deklarowały, że USA mogą ogłosić dziś przekazanie Ukrainie około 30 czołgów Abrams, jednak nie z zapasów wojska, a zakupionych od przemysłu.

Reklama

Komentarze (10)

 1. Kong

  Oczywiście Polska, jako kraj, który ma ambicje stać się czołową potęgą, musi tylko zrezygnować z najnowocześniejszych czołgów. Czyli Leopard 2PL lub jeszcze lepiej Abrams SepV3. Nowa supermoc z dwoma lewymi butami.

  1. Rupert

   Polska z niczego nie rezygnuje, W Polsce docelowo mają być 2 typy czołgów, czyli Abrams i K2(docelowo K2PL). Leopardy i tak poszłyby do magazynów. A tak pomogą Ukrainie.

  2. wert

   a dlaczego PL nie sprawdzić w boju??? Zauważyłeś jaki jest rynek na sensowną moderkę A4? Porównanie z A6 byłoby bardzo interesujące

  3. Stefan1

   Kong, to Polska racja stanu by kacapy ne miały granicy z Niemcami. To jest nasza wojna.

 2. Daroo

  Teraz tylko trzeba dogadać się z Bidenem odnośnie parytetu wg którego mamy wymienić nasze wszystkie Leosie i PT91 na Abramsy... My przyoszczędzimy na moderce Leosiów, Ukraincy dostaną szybko dużo czołgów a Amerykanie mniej będą musieli wysyłać Abramsów na wojnę w przyszłości. I do tego prztyczek Niemcom za ich gierki. WIN_WIN amerykańsko-polski

  1. Stefan1

   L2A4 bez moderki mają słabszy pancerz niż T72M1. Szkoda ich puszczać na front bez nowej zbroi.

 3. Stefan1

  NeoKohn. Naprawdę tak uważasz? Czyżby niemiecki punkt widzenia: nie da się bo przepisy wewnętrzne nie pozwalają?

 4. NeoKohn

  Wszystko pięknie, ale jaka jest postawa prawna tego przekazania? Administracja publiczna, działa na postawie przepisów prawa, powstaje pytanie, który (jaki) akt prawny w hierarchi reguluje kwestie przekazania? bo jak go nie ma to, jest to co najmniej malwersacja.

 5. Otas

  Docelowo powinniśmy mieć na wyposażeniu tylko Abramsy i K2 ...tak więc przekazanie UA wszystkich czołgów T72 i PT91 a następnie stopniowe przekazywałem Leo2 jest jak najbardziej rozsądne i celowe.

  1. Był czas_3 dekady

   Tak będzie, przekażemy wszystkie Leo w miarę upływu czasu. Wojna potrwa jeszcze długo.

  2. Stary666

   Chętnie bym zobaczył wymianę 1:1 M1A1FEP za Leo 2. przekazane UA

 6. Prezes Polski

  I uważacie, że te 100 szt. zachodnich czołgów doprowadzi do przełomu? Nie będzie żadnego przełomu, bo to po prostu za mało. Będą z tego 2 bataliony i jeden zmechu na bradleyach. To może być szpica przy jakiejś ofensywie czy walec który zmiecie ruskie włamanie, ale to wszystko. Ruscy nie będą do nich strzelać pestkami, więc te siły się nieuchronnie wyczerpią, a jeśli będą mocno używane, wyczerpią się szybko. Zachód ma jeszcze potencjał do dostarczenia 300-400 Leo kosztem zmniejszenia własnych zdolności. To wszystko. Reszta po raz kolejny zależy od USA.

  1. Chyżwar

   Do przełomu nie doprowadzi. Ale dodaj sobie do tego kolejne Teciaki. Bo znowu dostaną. Angielskie czołgi no i może coś kapną Francuzi. Anglicy mają większe możliwości, ale muszą wydrzeć MBT, które wycofuje Jordania. To musi potrwać. Ukraińcy dostaną także AMX-10RC i M1128. Wiem, wiem. Tam jest "tylko" 105 mm, ale... No i M2. Niby BWP, ale każdy z nich wozi TOW. Amerykanie podrzucą im M1, ale oni są pragmatyczni, więc razem z nimi dostarczą cały system.

  2. kapusta

   @Prezes Polski - typowy malkontent. Pomyśl, czy haubice 155 mm i HIMARSy doprowadziły do przełomu? Z jednej strony nie, bo wojna nadal trwa, a z drugiej tak, bo zmuszono ruskich do ucieczki w wielu miejscach. I podobnie będzie tutaj: zachodni sprzęt nie wygra tej wojny, ale pozwoli Ukraincom uzyskać przewagę na poziomie taktycznym ergo utrzymać inicjatywę i dalej stopniowo wypierać okupantów. Wielu tu się marzy ofensywa z bitwami pancernymi na setki czołgów i tysiące maszyn, ale to się po prostu nie wydarzy. PS: sto Leo i M1 to ekwiwalent co najmniej pięciuset teciaków- skąd niby Putin je weźmie, skoro już teraz musi wysyłać szrot z lat 60.?

  3. Stary666

   Z tego co kojarzę to Ukraiński batalion ma 31 wozów więc będą trzy bataliony na Leo, dwa na Abrams-ach i jeden na Challenger 2, da to sześć batalionów. Kolejna kwestia jest taka ze te wozy będą zapewne walczyć w nocy, wtedy Rosyjskie wozy w większości przypadków są ślepe. No ale prawdziwymi gwiazdami będą M2 Bradley, ciekawe czy powtórzą sukces jak w Iraku.

 7. Klozapol

  Chyba nie ma sensu wysyłać A4 beż modyfikacji?

  1. kapusta

   zdecydowanie nie ma - miejmy nadzieję, że skoro Niemcy nie przekazują swoich najstarszych A5, to i my nie przekażemy najgorszego sprzętu

 8. Sorien

  Dobrze że się coś dzieje a nie tchurzostwo . Putinowi już nic nie zostanie tylko ogłaszać mobilizację . Przemysłem dotacji zachodu nie pokona jedyna jego nadzieja na wygraną tej wojny to ofiarą milionów ruskich trupów bądź co dla nas było by niebezpieczne wojna chin z USA o Tajwan a co za tym idzie już oficjalnie wsparcie kacapow przez Chiny

  1. Rykoszet

   W konflikcie o Tajwan kluczowe będzie lotnictwo, marynarka wojenna i broń rakietowa. W konflikcie o Ukrainę w tej chwili potrzeba głównie sprzętu pancernego i artylerii, więc zasoby USA w tej chwili wystarczą zarówno na jeden jak i drugi konflikt, tym bardziej że póki co żołnierze NATO nie biorą udziału w tym konflikcie, więc kadry nie ubywa. Chiny mają trudny orzech do zgryzienia, bo sercem są za Rosją a rozumem za zachodnimi rynkami zbytu. Jawne wsparcie militarne Rosji zakończy udział Chin w tym lukratywnym i wysokomarżowym rynku i finalnie może skończyć się dla Chin potężną recesją.

 9. Monkey

  W sumie Ukraińcy mogą otrzymać całą brygadę pancerną, bo pójdą też M2 Bradley i Marder. Zawsze to coś.

  1. GB

   Wg mnie to początek, a jeśli dojdą Abramsy to jest szansa na kilkaset czołgów dla Ukrainy (300-400), może więcej.

  2. Monkey

   @GB: Obyś miał rację. Pytanie jednak jest takie: skąd Zachód wytrzaśnie te 300-400 czołgów? Brytyjczycy i Francuzi nie produkują (zresztą Brytyjczycy nie mają już chyba zdolności), Włosi też nie. Niemcy mogą, ale zajmie im to trochę czasu (vide kontrakt z Węgrami), a więc tylko Amerykanie pozostają tak naprawdę w grze. Ale i oni też, jak to kiedyś powiedział jeden trener piłkarskiej reprezentacji Polski z kibla ich nie wyciągną:-))) Jedyne wyjście to dalsze rozbrajanie się Europy. Pozostaje może Korea, ale nie sądzę, żeby oni się zgodzili na taki deal. O Japonii też nie ma co marzyć, chociaż w ostatnich miesiącach mają na pieńku z Rosją.

  3. Monkey

   @GB: Obyś miał rację. Pytanie jednak jest takie: skąd Zachód wytrzaśnie te 300-400 czołgów? Brytyjczycy i Francuzi nie produkują (zresztą Brytyjczycy nie mają już chyba zdolności), Włosi też nie. Niemcy mogą, ale zajmie im to trochę czasu (vide kontrakt z Węgrami), a więc tylko Amerykanie pozostają tak naprawdę w grze. Ale i oni też, jak to kiedyś powiedział jeden trener piłkarskiej reprezentacji Polski z kibla ich nie wyciągną:-))) Jedyne wyjście to dalsze rozbrajanie się Europy. Pozostaje może Korea, ale nie sądzę, żeby oni się zgodzili na taki deal. O Japonii też nie ma co marzyć, chociaż w ostatnich miesiącach mają na pieńku z Rosją.

 10. atom

  Jeśli te inne czołgi US/WB/F są w takich podwersjach jak Leo to nie ogarniam jak to UA opanuje logistycznie a i bojowo, bo nawet np Peri maja na różnych kamerach, łączność itp ( u nas Leo2A4/A4PL/A5,Niemcy dają LeoA6, inni jeszcze myślą ale też mają jakieś moderki większe/mniejsze) no ale ................... powodzenia, a my sie szykujmy na dalsze donacje Leo (przykład Krab od 18-do 72 wg Wolskiego - Tabela)

  1. wert

   jesteśmy przyszykowani. To nasz życiowy interes- złamać kacapów na UKR. A logistyką się nie martw. Zobacz ile już mają zbieraniny we wszelkich asortymwntach od sasa do lasa i dają radę

Reklama