Reklama

Wojna na Ukrainie

Paweł Kowal: 50 mld euro na bieżące utrzymanie Ukrainy

wojna ukraina atak Rosji na Charków
Skutki ostatniego rosyjskiego ataku na Charków.
Autor. Defense of Ukraine (@DefenceU)X

Dziś w Brukseli odbywa się szczyt, na którym zapadną decyzje, dotyczące dalszych kroków mających na celu wsparcie dla Ukrainy. Tyczy się to chociażby pomocy finansowej w wysokości 50 mld euro.

Pełnomocnik Rady Ministrów ds. odbudowy Ukrainy w czwartek w Programie I Polskiego Radia powiedział, że „dziś bardzo dużo się mówi o odbudowie Ukrainy po wojnie, ale tak naprawdę nie są jeszcze znane zasady na jakich ma się to odbywać”. „Wiadomo, że będą duże środki międzynarodowe, ale czy będzie to skupione na jakimś funduszu inwestycyjnym, do którego może przyjść polska czy francuska firma, czy rodzaj specjalnego banku, tego jeszcze nikt nie wie” - powiedział Kowal.

Dopytywany o udział Polski w odbudowie Ukrainy, przyznał że jest jakiś obwód, na którym będziemy się bardziej koncentrować, żeby wysłać jasny sygnał, że jesteśmy efektywni i dajemy sobie radę z głównymi projektami, które będą finansowane przez fundusze zachodnie, ale czy to na sto procent będzie Charków, czy coś tutaj się zmieni i jak to będzie ułożone w całości jeszcze nie wiadomo”.

Czytaj też

Zastrzegł, że koncentracja na pewnym regionie, nie oznacza że Polska nie będzie funkcjonowała jako partner w odbudowie w innych częściach Ukrainy.

Reklama

Pytany, czy rok 2024 będzie przełomowy dla wojny w Ukrainie, Kowal powiedział, że „jeżeli Ukraińcy nie dostaną pieniędzy, o których powinien zdecydować Kongres w Stanach Zjednoczonych, to będą mieli kłopot, żeby się uzbroić”. „Natomiast te 50 miliardów (euro), które dziś pewnie będą zdecydowane w Brukseli, one są w dużym stopniu na utrzymanie bieżącego funkcjonowania Ukrainy i kwestie związane z negocjacjami z Unią Europejską i przygotowaniami do wejścia do jej struktur” - zaznaczył Kowal.

Czwartkowy szczyt unijnych przywódców ma celu przełamanie impasu wokół sprzeciwu Węgier w sprawie czteroletniego planu pomocy finansowej dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro.

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (7)

 1. Odyseus

  Rolnicy właśnie rozwalają Bruksele z powodu irracjonalnych unijnych przepisów i produktów przez które zaczynają bankrutować z Ukrainy na którą to właśnie UE wywala 50 mld$ gdzie sama ma już problemy ze spłatą kredytów zaciągniętych na KPO i dlatego podnosi państwom członkowskim podatki by te Państwa podniosły podatki też dla rolników ... czy ktoś to jeszcze rozumie co tu się wyprawia ???

  1. bezreklam

   Obecne wladze dzialaja przeciwko swym narodom i ludosci. Pojedncze osoby za nimi (Orban i Trump) Reszta ludzi jest UROBINA przez medja doslawnie - beda glosawac na tych ktrzy ich zalatwia

  2. bezreklam

   Kiedys jadac przez USa (KArolina Polnocna) Zobaczlem setki zamknetych farm (Zbanrtwaly i bank przejelu ich ziemie) Dowidzilem sie ze po zmianie cla na tyton z brazyii - zbanrtwaly wlansie - najciekasze ze Ci rolnicy sami glosawali za zmiana cla - wczesiej urobini przez medja ze to bedzie dobre i korzstne. Sami zbudowali siec dla siebie. Oj duzo by pisac co sie dzieje i kto ma wladz enaprawde. Napewno nie demokracja.

 2. Buczacza

  No i prawidłowo... W końcu to nasza wojna.

  1. Fanklub Komandosa PCK

   Teraz piszesz, że chcesz nasze rozdawać? Zastanawiam się, dlaczego nie zabrałes glosu pod artykułem "Skandal korupcyjny. SBU: Skradziono 1,5 mld hrywien na zakup amunicji"? Byłem bardzo ciekawy twojego opiniotwórczego komentarza.

 3. Był czas_3 dekady

  Wieść gminna niesie, że Paweł Kowal jest z pochodzenia Ukraińcem. Prawda to?

 4. rukmavimana

  To weź i daj z własnej kieszeni i gitary nie zawracaj. Najbardziej skorumpowany kraj na świecie, złotówki bym im nie dał. Afera goni aferę, nawet broń i wyposażenie dla żołnierzy rozkradają, a on im chce pieniądze dawać. Dowcipniś.

  1. PszemcioPL

   "najbardziej skorumpowany kraj na świecie" - od kiedy to wspieramy finansowo Somalię, Pakistan czy Haiti? Ukraina ma problemy z korupcją i w porównaniu do Polski czy EU są one duże. Ale w skali globalnej to i tak korupcja tam to pikuś. A w okolicy naszej to są kraje bardziej skorumpowane jak Białoruś czy roZZja. Ale ofc, oni są "suwerenni" więc wszystko git, bo przecież fakt, że kraj z największymi zasobami i mający gigantyczne zyski z ich eksportu nie potrafi od 30-40 lat wyremontować budynków czy infrastruktury, chociażby w większych miastach - to wcale nie wina korupcji xD

  2. Podszeregowy

   Pieniądze będą w formie długu który obciąży europejskie społeczeństwa. A wieść gminna niesie, że teraz ukraińcy mają się dzielić z brukselskimi urzędnikami, stąd takie parcie na pomoc.

  3. Rusmongol

   Ciekawe. Mogę cię zapewnić że według transparency international Rosja jest bardziej skorumpowana niż Ukraina. Ale coś ostatnio dużo gadania o tej giga giga ntycznej korupcji na UA. Czyżby to wynik rozkazów z Kremla?

 5. Zam Bruder

  Panie pełnomocniku pana premiera, wiadome to jest tylko jedno ; Polska jako potencjalny i wymieniany beneficjent pomocowej odbudowy Ukrainy tyleż samo dostanie z tego przyszłościowego tortu - ile dostaliśmy kontraktów na tak szumnie zapowiadaną kiedyś odbudowę Iraku...

  1. PszemcioPL

   @Zam Bruder - A czy PL firmy się starały? Nie. Uznano, że "obiecali więc sami dadzą nam kontrakty". PL strona leżała do góry brzuchem a konkurencyjne kraje wysyłały masę wysłanników by zabiegać o kontrakty.

 6. bezreklam

  Hańba. Jak można wysłać kasę z kredytu na kraj który zaleje nas zbożem znzzzy rolników i będzie buda pomniki bandery. To nie do uwierzenia że ludzie tak nie myślą.

 7. Niezorientowany

  Pojawił się ciekawy film pokazujący ponoć zatopienie ruskiej tarantuli dzisiaj. Wygląda na to, że została osaczona przez kilka dronów morskich i poszła na dno. Jakość filmu zadziwiająco dobra.

Reklama