Reklama

Wojna na Ukrainie

Orban: nie będziemy blokować decyzji NATO w sprawie Ukrainy

Autor. nato.int

Nie będziemy blokować decyzji NATO w sprawie Ukrainy, które popierają inne państwa członkowskie, ale też nie chcemy w nich uczestniczyć – powiedział w środę premier Węgier Viktor Orban na konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Reklama

Orban stwierdził, że stanowisko Węgier w sprawie wojny Rosji z Ukrainą różni się od stanowiska pozostałych państw członkowskich.

Reklama

„Musimy przyznać, że Węgry nie są w stanie zmienić opinii (większości państw NATO – PAP). Dlatego jasno powiedzieliśmy, że nie chcemy blokować żadnych decyzji” – powiedział premier dodając, że jego kraj wypełnia wszystkie zobowiązania podjęte wobec Sojuszu.

Pod koniec maja Orban stwierdził, że Węgry muszą przedefiniować swoją rolę w NATO. Pracujemy nad tym, jak możemy funkcjonować jako członek NATO, nie biorąc udziału w działaniach Sojuszu poza jego terytorium – powiedział w wywiadzie dla węgierskiego radia publicznego.

Reklama

Premier Węgier dał jasno do zrozumienia, że jego kraj nie chce uczestniczyć w wysiłkach NATO na Ukrainie – powiedział w środę Stoltenberg, który przybył do Budapesztu po spotkaniu Bukareszteńskiej Dziewiątki w Rydze. Norweg potwierdził, że uczestnictwo w misjach poza terytorium Sojuszu jest dobrowolne.

Czytaj też

Sekretarz generalny NATO wyraził nadzieję, że wkrótce uda się osiągnąć porozumienie w sprawie szkolenia ukraińskich żołnierzy i wsparcia finansowego dla Kijowa. Węgry nie będą jednak uczestniczyć w tych przedsięwzięciach – dodał Stoltenberg.

W ostatnim czasie Węgry zajęły odmienne stanowisko w sprawie wzmocnienia roli koordynacyjnej NATO w transferze broni na Ukrainę i szkoleniu ukraińskich żołnierzy. Propozycja NATO w tej sprawie to przekraczanie czerwonych linii, które Sojusz sam wyznaczył na początku wojny rosyjsko-ukraińskiej – ocenił w wywiadzie dla portalu Index minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, nazywając plany pomocy Ukrainie „szaloną misją”.

Rząd Orbana, który od dawna krytykuje udzielanie przez Zachód pomocy militarnej Kijowowi, do początku lutego blokował unijną pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro. Budapeszt występuje również przeciwko integracji Ukrainy z NATO i UE, sprzeciwiając się – bez formalnego blokowania – rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych Brukseli z Kijowem. Ponadto przez miesiące Węgry blokowały przystąpienie Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

 1. Podszeregowy

  Ich wybór i ich prawo. Dla przypomnienia, NATO jest zbiorowym sojuszem obronnym ustanowionym pomiędzy członkami sojuszu, a Ukraina członkiem NATO nie jest. Dlatego żaden członek sojuszu nie jest zobowiązany do uczestnictwa w żadnych działaniach wspierających Ukrainę

  1. bmc3i

   Nie jestvteż zobowiązany do uczestnictwa w sojuszu i korzystania z kolektywnej obrony. Jest za to zobowiązany do wzmacniania bezpieczeństwa terytorium sojuszu, tak długo jak długo jest jego członkiem.

  2. Rusmongol

   Przecież nikt im nie każe pomagać UA. Byle w tym nie prz4ezkadzali. A blokowanie Szwecji i Finlandii co miało na celu? To był jawny sabotaż i działanie przeciw NATO. Za to powinni dostać kopa i niech sobie idą do zbir. Tam pasują.

Reklama