Reklama

Wojna na Ukrainie

Oferta zakończenia wojny przedstawiona przez Putina „urąga moralności”

Autor. Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine/ Facebook

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan odrzucił w niedzielę ofertę pokojową przedstawioną w piątek przez prezydenta Rosji Władimira Putina, oceniając, że jest ona nie tyko sprzeczna z Kartą Narodów Zjednoczonych, ale też urąga fundamentalnej moralności i zdrowemu rozsądkowi.

„(Zgodnie z propozycją Putina) Ukraina ma nie tylko oddać terytorium, które Rosja w tej chwili kontroluje, ale też wyrzec się dodatkowych terenów” – powiedział Sullivan uczestnikom konferencji ws. Ukrainy zgromadzonym w Buergenstock w Szwajcarii.

Wskazał, że zgodnie z rosyjską propozycją Kijów musiałby się również rozbroić, „byłby więc bezbronny wobec przyszłej rosyjskiej agresji”.

„Żadne rozsądne państwo nie może powiedzieć, że to rozsądna podstawa pokoju. Jest to sprzeczne z Kartą NZ, a także urąga fundamentalnej moralności i najprostszemu zdrowemu rozsądkowi” – oznajmił.

Reklama

Putin oświadczył w piątek na spotkaniu z kierownictwem MSZ w Moskwie, że armia rosyjska wstrzyma ogień, jeśli ukraińskie wojska wycofają się z anektowanych przez Rosję ukraińskich terytoriów, a Kijów zobowiąże się do niewstępowania do NATO. Według niego ukraińskie wojska powinny całkowicie wycofać się z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej oraz obwodu chersońskiego i zaporoskiego. Są to regiony Ukrainy, których aneksję Rosja ogłosiła po rozpoczęciu pełnowymiarowej napaści na ten kraj. Jako warunek konieczny przedstawił „neutralny, pozablokowy, nieatomowy status Ukrainy”.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. Adam S.

  Rozumiecie? Rosyjska propaganda działa, poważni ludzie tracą czas i analizują umowę, która I TAK jest BEZ WARTOŚCI, bo nie będzie dotrzymana. Bo żadna wcześniejsza nie była dotrzymana.

 2. sprawiedliwy

  Pokoj w Iraku - czy moralny - sprawdzmy - Warnku - Bazy amerksnakie w Iraki, Kurdystan (30% kraju wylaczny z pod wladzy centralnej) Przejcie zlota i rezewrw iradzkich przez USa, wykupinie zakladow przetwarzjaychc rope przez amerksakie koncerny. GDy ostanio demokarczny rzad Iraku zarzadal by USa zwinelo swoje bazy Ci powdziali "Sankcje " i Irak sie wycofal. Amerkskie drony zaojaja wciaz Iradzkich obwateli. A sama wojna? Na podstrawie falszwych danych w ONZ. Moralne co nie?

  1. PszemcioPL

   @sprawiedliwy - Się doucz. Irak odzyskał 100% złota, które usa "przejęło". Kurdystan - Kurdowie to RDZENNA ludność tam. Kacapy w donbasie to OSADNICY sprzed zaledwie 100 lat. Na krymie jeszcze krócej. "USA drony zabijają iradzkich obywateli" - no bo jak są islamistami? "fałszywych danych ONZ" - mossadu, a nie onz. Poza tym - wszyscy sąsiedzi Iraku CIESZĄ SIĘ, że usa sprzątnęło saddama.

  2. Rusmongol

   Co jest bardziej moralne? Atak USA na Irak który jest im obca religią i krajem czy Rosji na UA, którzy są tego samego wyznania, krwi, języka i są związanymi za sobą od wieków sąsiadami? O moralności mi tu proszę nie gadaj bo nie masz o niej pojęcia....dodam że o pewnym czasie poparcie dla interwencji USA w Iraku spadło do 30% (Amerykanom było żal islamistów) a w Rosji poparcie dla mordowania 8 grabienia swoich sąsiadów i braci Słowian wciąż stabilnie przekracza 80%. Kacapska moralność...

  3. sprawiedliwy

   Rusmongol - no pomysl - Czy moralniejsze jest atak ktaju gdzie mieszka 70% np Pokakow (na Krtmie tylu Rosjan wedlog UJ - wydzial Socjilgii z Krakowa) czy atak kraju gdzies po drugiej stronie kuli ziemniej? Byc moze ani to ani to nie jest moralne - ale blizej moralnsci jest wejscie do miejsca gdzie masz 70% Swoich obwateli czyz nie?

 3. rwd

  Pierwszy raz słyszę, by polityka miała coś wspólnego z moralnością, jest grą interesów i zwycięża najsprawniejszy, którego metody działania dały przewagę nad przeciwnikiem.

  1. PszemcioPL

   Tym bardziej, że teraz mówi to ktoś, kto jest w 100% winny tego, że ru mogą takich warunków żądać. KTO od 2022 blokuje skuteczną pomoc dla UA? sullivan.

 4. PszemcioPL

  Ale co mu się w tej ofercie nie podoba? Przecież ON sam robił wszystko by taki był finał wojny, by UA nigdy nie odbiła swoich ziem. SAM tak sabotował od 2022 pomoc dla UA, by ru się zdażyli okopać. Więc czemu nagle mu to przeszkadza?

Reklama