Reklama

Wojna na Ukrainie

Norwegia chce przeszkolić ukraińskich pilotów na F-16

Artystyczna wizja F-16 w kamuflażu typowym dla Sił Powietrznych Ukrainy.
.
Artystyczna wizja F-16 w kamuflażu typowym dla Sił Powietrznych Ukrainy. .
Autor. Digital Combat Simulator/SWPixivyle

Norwegia rozważa różne sposoby przyczynienia się do edukacji i szkolenia ukraińskich pilotów myśliwców F-16 - oświadczył w środę norweski minister obrony Bjoern Arold Gram.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak podkreślił Gram , rząd Norwegii pozytywnie ocenił inicjatywę Stanów Zjednoczonych oraz kilku europejskich krajów, mającą na celu przygotowanie Ukraińców do obsługi samolotów F-16. "Wspólnie z sojusznikami i partnerami zastanawiamy się, w jaki sposób możemy przyczynić się do treningu i szkoleń" - napisał w oświadczeniu szef norweskiego resortu obrony.

Czytaj też

Wcześniej w środę o przyłączeniu się Norwegii do programu szkoleń poinformowany został parlament.

Reklama

Gram zapewnił, że Norwegia, która przekazała Ukrainie zarówno broń, jak i uczestniczy w szkoleniach żołnierzy na terytorium swojego kraju oraz za granicą, będzie wspierać Ukraińców "tak długo, jak to będzie konieczne".

Czytaj też

Norwegia wciąż nie zdecydowała się na przekazanie Ukrainie samolotów F-16. W ubiegłym roku rząd w Oslo wycofał z użytkowania po 42 latach służby 32 myśliwce F-16, aby zastąpić je samolotami nowszej generacji. F-16 mają zostać sprzedane Rumunii, ale proces ten nie został zakończony i maszyny wciąż znajdują się w Norwegii

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Fraglesxxx

    Bardzo dobrze, niech ich szkolą na wersji F-16A

    1. Davien3

      @fragless jak co to na F-16AM/BM czyli maszynie lepszej od wiekszosci maszyn rosyjskich

Reklama