Reklama

Wojna na Ukrainie

Metinvest dostarcza podziemne schrony Ukrainie

Autor. Metinvest

Metinvest uruchamia produkcję i dostawę stalowych bunkrów i podziemnych stanowisk dowodzenia dla Zbrojnych Sił Ukrainy.

W ramach inicjatywy „Stalowy Front” Rinata Achmetowa Grupa Metinvest uruchomiła produkcję stalowych podziemnych stanowisk dowodzenia, które chronią przed skutkami ostrzału ukraiński personel wojskowy i zespoły dowodzenia na linii frontu. Pierwsza jednostka, która może pomieścić 30 żołnierzy, została już bezpłatnie dostarczona Wojskom Lądowym Ukrainy. Zainstalowano ją w jednym z najgorętszych punktów na linii frontu.

Reklama

Stanowiska dowodzenia składają się z pięciu lub sześciu oddzielnych mobilnych bunkrów, w zależności od konfiguracji. To połączone ze sobą podziemne schrony, które pełnią różne funkcje: od pomieszczeń mieszkalnych i sanitarnych, po obszary robocze dla personelu dowodzenia. W ten sposób powstaje cały podziemny kompleks budynków. Stanowiska można szybko rozmieścić i zdemontować, a jeśli są prawidłowo zainstalowane, zapewniają ochronę przed ostrzałem artyleryjskim dowolnego kalibru.

Autor. Metinvest

Wykonane ze stali falistej posterunki są wyposażone we wszystkie niezbędne udogodnienia: miejsca do spania i pracy, prysznice oraz bojlery, systemy grzewcze, oświetlenie i łączność, miejsca na przechowywanie broni oraz rzeczy osobistych i sprzętu elektronicznego. Dzięki temu mogą być wykorzystywane nie tylko jako schronienia i odpoczynku, ale także jako miejsca pracy, wspierając w ten sposób zespoły dowodzenia w ich obowiązkach na linii frontu.

Działania wojenne stały się stałą rzeczywistością dla wszystkich Ukraińców, szczególnie dla tych, którzy bronią naszego kraju w ramach Sił Zbrojnych. Rozwój ulepszonych bunkrów i całych podziemnych kompleksów jest wkładem Grupy Metinvest i inicjatywy „Stalowy Front” Rinata Achmetowa w poprawę warunków życia bojowników. Ludzie są naszym najważniejszym zasobem. Jeśli możemy stworzyć bezpieczną przestrzeń przed ostrzałem i uczynić ją tak wygodną, jak to tylko możliwe, zrobimy to. Mam nadzieję, że będzie coraz więcej takich punktów dowodzenia na linii frontu, a te "podziemne miasta" staną się niezawodnym filarem dla wojskowych zespołów dowodzenia. Metinvest planuje również opracowanie nowych konfiguracji podziemnych kompleksów stalowych dla innych potrzeb Sił Zbrojnych kraju. Nie zatrzymamy się, dopóki Ukraina nie zwycięży.
Ołeksandr Myronienko, dyrektor operacyjny Metinvest
Reklama

Nowe stanowiska dowodzenia bazują na tradycyjnym modelu bunkra „kryjówki”. Od 2022 roku Metinvest dostarczył już ponad 330 bunkrów do różnych brygad ZSU. Nowy projekt stanowi rozwinięcie standardowego, aby służył jako część stałej jednostki sztabowej – wymiary zostały zwiększone do 6 metrów długości i 2,3 metra wysokości. Każda „kryjówka” może pomieścić sześć osób. Jest wyposażona w przestrzeń rekreacyjną, schowek na rzeczy osobiste i zintegrowany system ogrzewania. Wyprodukowanie jednej takiej konstrukcji zajmuje specjalistom Grupy Metinvest około 400 godzin.

Staramy się zapewnić naszym żołnierzom bezpieczeństwo i komfort podczas pracy i wypoczynku, nawet na „Linii Zero”, w piekle wojny. Bazujące na modułowych schronach stanowiska dowodzenia spełniają potrzeby armii i umożliwiają nam zorganizowanie ufortyfikowanych kwater sztabowych na linii frontu. W każdej sytuacji pomagają zrealizować główny cel: dowodzenie bitwą i zadawanie wrogowi druzgocących porażek.
Wołodymyr Horbatiuk, generał brygady Zbrojnych Sił Ukrainy
Autor. Metinvest

Łącznie od początku wojny na pełną skalę Metinvest przeznaczył 4,8 mld hrywien na wsparcie Ukrainy i Ukraińców, w tym ponad 2,5 mld na pomoc dla bojowników w ramach inicjatywy obronnej „Stalowy Front” Rinata Achmetowa. W tym czasie Grupa dostarczyła ponad 150 tys. kamizelek kuloodpornych, 25 tys. hełmów, 80 tys. jeży przeciwczołgowych, 31,5 tys. opasek uciskowych, 1,5 tys. dronów, 2 tys. kamer termowizyjnych, 500 pojazdów, dziesiątki trałów przeciwminowych dla czołgów, łodzi patrolowych i „łapaczy lancetów”.

Autor. Metinvest
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Dudley

    Tylko nikt nie napisał ile ta firma zainkasowała pieniędzy, od 24.02.2022 bo Ahmetow nie jest świętym Mikołajem.

Reklama