Reklama

Wojna na Ukrainie

Bułgarski Goździk na Ukrainie

Bułgarski 2S1 Goździk (zdjęcie poglądowe).
Bułgarski 2S1 Goździk (zdjęcie poglądowe).
Autor. 347karlovo/Wikipedia

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia eksbułgarskiej haubicy samobieżnej 2S1 Goździk, która obecnie służy w ukraińskiej armii. Pochodzi ona najpewniej z tegorocznej dużej dostawy sprzętu od Sofii dla Kijowa.

W marcu tego roku pisałem o bardzo dużej dostawie pojazdów pochodzących z bułgarskiej rezerwy sprzętowej dla ukraińskiej armii. W jej skład weszły m.in. gąsienicowe transportery opancerzone BTR-50 i kołowe BTR-60, pojazdy rozpoznawcze BRDM-2, oraz właśnie gąsienicowe haubice 2S1 Goździk. Część BRDM-2 oraz Goździków wyglądała wtedy na względnie wyremontowane. Niewykluczone, że Bułgarzy zdecydowali się na pokrycie kosztów tego procesu z racji na posiadane zdolności lokalnego przemysłu. Teraz jeden z „kwiatków” w charakterystycznym malowaniu pojawił się na Ukrainie w służbie 150. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej.

Według dostępnych danych Bułgarzy mieli jeszcze parę lat temu posiadać w rezerwie 400-500 sztuk 2S1 (plus około 50 w aktywnej służbie). Część ze zmagazynowanych Goździków, ale także haubic D-20 oraz wyrzutni rakiet BM-21 Grad miały odkupić Czechy i przekazać Ukrainie, co w połączeniu z wiosenną donacją zmniejszyło zapasy bułgarskiej armii (chociaż i tak względem wielu krajów są one znaczące). Dostawy tego uzbrojenia pozwoliły na uzupełnienie części strat poniesionych w wyniku walk oraz uzbrojenie kolejnych nowych jednostek wojskowych.

Reklama

2S1 Goździk to radziecka samobieżna gąsienicowa armatohaubica kal. 122 mm, osadzona na zmodernizowanym podwoziu transportera opancerzonego MT-LB, produkowana między innymi na licencji w Hucie Stalowa Wola do lat 90. XX wieku. Donośność uzbrojenia głównego jest określana na 15,5 km przy zastosowaniu standardowej amunicji, jednak może ona się zwiększyć do 22 km w przypadku użycia pocisku z gazogeneratorem. Załoga jest chroniona przez pancerz o grubości do 20 mm, zatem chroni on jedynie przed odłamkami pocisków artyleryjskich i amunicją strzelecką. Jednostkę napędową stanowi silnik wysokoprężny JAMZ-238N o mocy 300 KM lub polski SW-680T o mocy 240 KM. Prędkość maksymalna 2S1 została określona na 60 km/h przy poruszaniu się po drodze utwardzonej, w przypadku jazdy w terenie spada do 30 km/h. Przeszkody wodne były pokonywane przez Goździki pływaniem z prędkością dochodzącą do 4,5 km/h. Zasięg operacyjny pojazdu wynosił do 500 km.

Samobieżna haubica 122 mm 2S1 Goździk
Samobieżna haubica 122 mm 2S1 Goździk
Autor. Jarosław Ciślak/defence24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama