Reklama

Wojna na Ukrainie

Błaszczak: Polska przekaże Leopardy Ukrainie, ale w koalicji

Autor. M.Mitkow\Defence24.pl

W piątek w bazie Ramstein powtórzę propozycję prezydenta Andrzeja Dudy, dotyczącą przekazania czołgów Leopard 2 Ukrainie; liczę, że Niemcy zmienią zdanie i przyłączą się do koalicji - oświadczył wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wicepremier Błaszczak wziął w czwartek udział w wideokonferencji z szefami resortów obrony: Estonii, Łotwy i Litwy oraz sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii, a także przedstawicielami MON Czech i Słowacji. Tematem rozmów była dalsza, niezbędna pomoc wojskowa dla Ukrainy. Podczas późniejszej konferencji prasowej Błaszczak podkreślił, że PiS nie ma złudzeń, iż jeśli Władimir Putin podbije Ukrainę, "to nie zatrzyma się, pójdzie dalej". Wskazał, że mówił o tym w 2008 r. b. prezydent Lech Kaczyński.

Szef MON podkreślił, że w związku z tym rząd PiS od 2015 r. wzmacnia konsekwentnie polskie siły zbrojne. "Rozwijamy liczebnie Wojsko Polskie, wyposażamy Wojsko Polskie w nowoczesną broń. Jesteśmy tu konsekwentni i sądzę, że ta zmiana musi być zauważona nawet przez opozycję" - mówił.

Reklama

Wskazał, że podczas wideokonferencji rozmawiano o zagadnieniach, które będą poruszane w piątek; w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech zaplanowane jest spotkanie grupy kontaktowej ds. pomocy wojskowej dla Ukrainy. "Z naszej strony stanowisko jest jasne, proste i konsekwentne: należy wspierać Ukrainę, i to robimy konsekwentnie" - podkreślił szef MON.

Czytaj też

Zaznaczył, że są państwa realnie zaangażowane w pomoc Ukrainie, ale i takie, które symbolicznie pomagają, "albo nawet markują pomoc". "Naszym zadaniem jest przekonywanie, pokazywanie, że tylko realna, faktyczna pomoc ma znaczenie. W przeciwnym razie czekają nas bardzo złe perspektywy" - mówił wicepremier.

Błaszczak relacjonował, że podczas wideokonferencji mówił o propozycji przedstawionej przez prezydenta Dudę o gotowości przekazania kompanii czołgów Leopard 2 przez Polskę, "ale w szerszej koalicji państw". "Ukraina powinna być wsparta poprzez przekazanie czołgów w sile przynajmniej brygady, a może i więcej. W związku z tym ta koalicja państw jest konieczna do tego, aby realnie wesprzeć Ukrainę w tej sytuacji, w jakiej się znalazła" - mówił szef MON. Zaznaczył, że propozycję powtórzy też w piątek w Ramstein; wyraził nadzieję, że Niemcy, które są producentem czołgów Leopard 2, przyłączą się do tej koalicji.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama