Reklama

Wojna na Ukrainie

Amerykanie oskarżają Rosję o użycie broni chemicznej w Ukrainie

Autor. Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine / Facebook

Departament Stanu USA w środę oskarżył Rosję o pogwałcenie zakazu stosowania broni chemicznej poprzez użycie przeciwko ukraińskim żołnierzom środka duszącego - chloropikryny. Nie był to odosobniony przypadek - podkreślono.

Reklama

Użycie chloropikryny było „prawdopodobnie spowodowane chęcią (…) wyparcia sił ukraińskich z ufortyfikowanych pozycji i osiągnięcia taktycznych korzyści na polu bitwy” - przekazał Departament Stanu w oświadczeniu.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Zapowiedział, że przedstawi Kongresowi USA ustalenia, z których wynika, że użycie przez Rosję chloropikryny przeciwko żołnierzom ukraińskim stanowi naruszenie Konwencji o zakazie broni chemicznej (CWC). Zdaniem ministerstwa użycie gazu przez Moskwę „wynika z tego samego schematu, co operacje mające na celu otrucie” przywódcy opozycji antykremlowskiej Aleksieja Nawalnego w 2020 r. oraz byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córki Julii w 2018 r. za pomocą środka paraliżującego z grupy Nowiczok.

Czytaj też

Chloropikryna znajduje się w spisie środków zakazanych przez Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), utworzoną w celu monitorowania przestrzegania konwencji.

Strona ukraińska twierdzi, że Rosja coraz częściej używa w Ukrainie nielegalnych środków służących do tłumienia zamieszek. Podczas demonstracji cywile mogą uciec przed gazem, jednak tkwiący w okopach i pozbawieni masek przeciwgazowych żołnierze mogą albo uciekać pod ostrzałem wroga, albo ryzykować uduszenie.

Departament Stanu uznał ponadto, że Rosja złamała zakaz CWC dotyczący stosowania środków tłumienia zamieszek podczas wojny. Oświadczył też, że nakłada sankcje na trzy rosyjskie podmioty państwowe powiązane z moskiewskimi programami broni chemicznej i biologicznej, w tym na wyspecjalizowaną jednostkę wojskową, która ułatwiała użycie chloropikryny przeciwko żołnierzom ukraińskim. Sankcje nałożono także na cztery rosyjskie firmy wspierające te trzy podmioty.

Niezależnie od tego ministerstwo skarbu (finansów) USA nałożyło sankcje na trzy podmioty i dwie osoby fizyczne zaangażowane w zakup materiałów dla rosyjskich instytutów wojskowych zaangażowanych w krajowe programy broni chemicznej i biologicznej.

Podczas posiedzeń na forum OPCW Rosja i Ukraina oskarżają się wzajemnie o łamanie traktatu, jednak OPCW twierdzi, że nie została formalnie poproszona o wszczęcie śledztwa w sprawie używania substancji zabronionych w Ukrainie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. VIS

  Niestety ale obie strony łamią zapisy konwencji genewskich i Haskich.

  1. Monkey

   @VIS: Tylko że Rosja bardziej.

 2. Podszeregowy

  NA Ukrainie, podobnie jak na Litwie, na Łotwie, na Białorusi, na Słowacji czy na Węgrzech.

  1. Jan Karter

   OMG kolejny. Obie wersje są poprawne, używaj tej, która ci się bardziej podoba, a innym daj spokój.

  2. Rusmongol

   Na Rosji na Hiszpanii na Polsce itd itp....

  3. Krzysztof33

   Albo w Ukrainie. Obie formy są poprawne ;) I co mi pan zrobi???

Reklama