Reklama

Wojna na Ukrainie

635. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Fot. Mil.gov.ua

635 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 20 listopada 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: SOU odparły ataki rosyjskie pod Syńkiwką i Petropawliwką . SZ FR ostrzelały 12 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Kliszczyjiwką (gdzie trwają ciężkie walki, a niektóre pozycje przechodzą z rąk do rąk) i Piwdennym . Pod Andrijiwką Rosjanie zbliżyli się do toru kolejowego. SZ FR ostrzelały 18 miejscowości. W Łuhańskim zniszczono pociskiem z wyrzutni Himars rosyjski pojazd dowodzenia.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: SOU odparły ataki rosyjskie pod Stepowym , Siewiernym , Toneńkim , Pierwomajskim , w Marince i pod Pobiedą . Rosjanie zbliżyli się do obrzeży Nowokałynowego , a także przeszli tor kolejowy i atakują w kierunku Nowobachmutiwki . Ciężka pozostaje sytuacja obrońców Awdijiwki . Ukraińcy przeprowadzali kontrataki, ale nie wszędzie zakończyły się powodzeniem (na południowy-wschód od miasta). Rosjanie zostali wyparci z awdijiwskiego zakładu koksochemicznego , ale zajmują pozycje pod jego obrzeżami. Najeźdźcy przesunęli też linię frontu na południe od Nowomychajliwki . SZ FR ostrzelały 25 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporosko-wuhłedarski: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Staromajorskim , Werbowym i Robotyne . Ukraińcy przesunęli swe pozycje o kolejne 100 m w kierunku Kopani . SZ FR ostrzelały ok. 30 miejscowości.

Odcinek chersoński: trwają walki na lewym brzegu Dniepru. SOU zdołały nieco poszerzyć swoje przyczółki (ten pod Krynkami w kierunku południowym i wschodnim). Pojawiły się doniesienia o planach ewakuacji administracji okupacyjnej z Ołeszek do Wełykych Kopani . Nie oznacza to jednak odwrotu wojsk rosyjskich znad Dniepru. SZ FR ostrzelały co najmniej dwie miejscowości na prawym brzegu Dniepru. SOU ostrzelały cele w okupowanym Heniczesku .

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

Ostrzały: SZ FR ostrzelały dziewięć miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz kilkanaście w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego. Wieczorem zaczął się nalot rosyjskich dronów kamikadze nad obwodami odeskim, zaporoskim, dnipropetrowskim, sumskim, czernihowskim, czerniowieckim i winnickim.

Obwód kurski (Federacja Rosyjska): 18 listopada pod Dmitriewem porażone zostały dwa rosyjskie radary.

Komentarze (4)

 1. Dudley

  Nie rozumiem dlaczego w Ukrainie i innych krajach które ją wspieraja, nie stworzono produkcji kopii irańskiego drona? Wystarczy parę lokalizacji, Ukraińcy mieli by do dyspozycji codziennie ok 100 lub więcej szt. tych dronów kamikadze, tańszych od tysięcy ppk i rakiet. Wydaje się że po ataku na rosyjską infrastrukturę na dalekim zapleczu, znacznie szybciej zainteresowali by się negocjacjami. Szczególnie gdyby spłonęła im wszystkie rafinerie przekaźniki elektrownie, rurociągi itp. Również na dalekiej północy i wschodzie zaatakowane z oceanu.

  1. GB

   Chodzą infa po ukraińskim necie, że rozpoczęli masową produkcję takiego drona. Ale ile w tym prawdy to powinniśmy się przekonać niedługo. Z tym że taki dron to jest łatwy do zestrzelenia.

  2. user_1053556

   Przeciez zachod nie dostarcza ukrainei sprzetu by ta wygrala konflik.Wiec po co maja im dawac drony w wiekszej ilosci. Po ilosci dostaw to widac ze zachod daje 3-4x mniej niz Rosja wiec prowadza dzialania w innym celu niz odzyskanie przez Ukraine jakichkolwiek terenow.

  3. Dudley

   Ale nie da się strzec tysięcy km granicy. Tym bardziej że drona można wystrzelić z byle ciężarówki czy kutra, może przelecieć z terytorium Białorusi lub innej dowolnej pasującej, nie bronionej lokalizacji.

 2. GB

  Parę dni temu napisałem posta w którym stwierdziłem że ruskich Ka-52 nie widziano na froncie od prawie 2 tygodni, ale akurat tego dnia wyszedł filmik z udziałem w walkach śmigłowca tego typu. Ukraińcy po analizie tego filmiku twierdzą że owszem jest to Ka-52, ale zniszczył on uszkodzony i porzucony ruski transporter mt-lb..., którego Ukraińcy nie przechwycili. Czyli będzie już ponad 2 tygodnie a Ka-52 nie uczestniczą w walkach .

 3. młodygrzyb

  Ukraińcy podjęli próbę kolejnego desantu w okolicy mostu antonowskiewgo. Ruscy jak się okazuje o dziwo byli przygotowani i zniszczyli oddział desantowy. Także pod Krynkami nie pykło ukraińcom zostali wyparci ostatecznie z samych Krynek i odrzuceni w stronę rzeki.

 4. GB

  1. Wczoraj był atak 1 rakietą HIMARS na ruskie lotnisko w O. Chersońskim. Stały na nim 3 AN-2, ale nie zostały trafione (może jakieś odlamki je uszkodziły). Za to hangar gdzie ruscy utrzymywali sprzęt, wyposażenie został zniszczony doszczętnie. Pierwszy raz widzę AN-2 w strefie przyfrontowej. Czyżby ruscy zużyli już tak swoje Mi-8, że zaczęli wykorzystywać do transportu AN-2? Jedni wykorzystują AN-2 do transportu, ale tacy Azerowie potrafili przerobić je na drony do przełamywania ormiańskiej OPL. Cóż.... 2. Ukradziony przez ruskich AIRBUS, który we wrześniu wyleciał z pasa startowego i utkwił w polu nadal tam jest. Ruscy nie potrafią go wydobyć. Zakładam że utracony i pójdzie na części zamienne.